4. decembra 2018

Ani mesiac nepotreboval na to, aby sa odsťahoval do Singapuru. Adam Bursík, ktorý pochádza zo Žiliny, tam dnes pracuje ako bar manažér podniku Origin bar.

Na svoje dvanáste narodeniny dostal od rodičov prvý barmanský kufrík s potrebným vybavením. A jeho zanietenie pre túto oblasť pretrváva už takmer 20 rokov. Odsťahoval sa do Singapuru, kde navrhol koncept Origin baru. Ten je inšpirovaný mestom a jeho históriou.

Vyskúšal si viaceré podniky

Adam odišiel do zahraničia, pretože mal pocit, že na Slovensku sa už nedokáže pohnúť vpred. V tom čase tu nevedel nájsť nič, kvôli čomu by rád zostal. Zvažoval, čo najlepšie by mal urobiť pre svoj osobný ale tiež kariérny rast. Vtedy dostal pracovnú ponuku zo Singapuru, ktorá sa podľa neho dala odmietnuť len veľmi ťažko.

Robí vizuálne efekty pre filmové trháky. Založil i vlastnú akadémiu

Ozval sa mu kamarát, ktorý pomáhal otvárať singapurský bar Nutmeg and Clove. Hľadal človeka, ktorý by tento podnik prevzal a staral sa oň. „Bolo to niečo, na čo som čakal. Možnosť ísť do krajiny, ktorá nebola na barovej scéne až taká známa. Existovalo tu mnoho príležitostí pre rozvoj,“ hovorí pre Forbes.sk. Adam sa tohto nápadu ihneď chytil, absolvoval pohovor cez Skype na pozíciu bar manažéra, ktorú aj získal. „Bolo to veľmi spontánne a netrvalo mi ani mesiac, kým som sa odsťahoval do Singapuru,“ upresňuje.

Reklama
Takto vyzerá interiér, ktorý navrhol Adam pre Origin bar. Foto: archív A.Bursíka

V tomto podniku strávil nasledujúcich päť mesiacov. Následne dal výpoveď, pretože si uvedomil, že chce svoju kariéru budovať niekde inde. Po krátkej prestávke, ktorá trvala asi mesiac, dostal ponuku od baru The Library. „Bol to známy podnik a jeden z prvých  speakeasy barov v Ázii,“ hovorí. Ľudia do neho vchádzali tajným vchodom, potrebovali heslo a vnútri panovala tajomná atmosféra starého amerického baru. Adam tvrdí, že toto miesto bolo ideálne, no po dvoch rokoch fungovania, keď bol podnik v najlepších číslach, ho museli zatvoriť. Ľudia, ktorí tento priestor prenajímali, ho totiž predali.

Navrhoval bar i menu

Následne sa Adamovi začali ponuky práce hrnúť. Štyri dostal zo Singapuru a jednu z Hongkongu. No zaujala ho jediná. Majitelia chceli otvoriť nový bar v hotelových priestoroch singapurského Shangri-La. A túto značku poznajú ľudia nielen v Ázii, ale aj po celom svete. „Mal som na starosti postaviť bar s dizajnérmi, vymyslieť celý jeho koncept, zostaviť tím ľudí a manažovať podnik,“ spomína si. A tak zakotvil v Origin bare, ktorý funguje od decembra 2017.

Pre Google robí viac ako 10 rokov. V práci má bazén,
3D tlačiarenskú dielňu a kúpili mu bicykel

Tu je náplň jeho práce naozaj pestrá. Venuje sa, okrem iného, marketingu, biznis plánovaniu, prezentovaniu baru, dennej prevádzke, riadeniu tímu, plánovaniu pracovných ciest, tvorbe koktailov a menu ale tiež tréningu zamestnancov. Okrem toho strávi vždy päť dní v týždni buď to za barom, alebo priamo na mieste v spoločnosti hostí. Origin bar podľa jeho slov nie je na tamojšie pomery veľký, k dispozícii je tu 73 miest na sedenie.

Slovák si dal na zostavení baru i menu záležať. Všetko je inšpirované Singapurom a jeho históriou. Foto: archív A.Bursíka

Koncept Origin baru je postavený na akejsi ceste za objavovaním. Interiér tu preto pripomína starú vlakovú stanicu v modernom prevedení a menu dostalo názov Discovery of our Origin. Zákazníci tu totiž môžu objavovať Singapur, a to cez päť štvrtí. „Každá predstavuje niečo iné a aj koktaily sú inšpirované danou lokalitou,“ upresňuje Adam pre Forbes.sk.

Vlastnému biznisu dáva ešte čas

Výber je v Origin bare skutočne pestrý. Okrem koktailov tu ponúkajú viac ako 400 značiek vína, šampanského ale taktiež whisky, ginu, rumu a ďalších alkoholických nápojov. V ponuke najdrahšou je japonská whisky Nikka 40 years old, za pohár (45 ml) ktorej si zákazník zaplatí 1700 singapurských dolárov (1093 eur) plus ešte 17-percentná za daň a poplatok za obsluhu. Najpredávanejšie sú však v tomto singapurskom podniku práve koktaily. Tvoria až 60 % z celkového predaja. V priemere stoja 23 singapurských dolárov (15 eur). „V Singapure je to normálna cena,“ vysvetľuje Adam.

Pracuje v slávnej rakúskej cukrárni. Slovenka vytvorila tortu za 25-tisíc eur

A čo takto začať s vlastným biznisom? „Asi každý barman má sen otvoriť svoj bar. Nie je to však ľahké z finančnej stránky,“ pripúšťa Bursík. Už síce dostal ponuku stať sa spolumajiteľom podniku v Singapure, no sám hovorí, že sa na to ešte necíti. Stále sa totiž veľa vecí buď ešte učí, alebo naučiť chce. Ideu vlastného biznisu nezavrhuje, len s ňou chce ešte počkať.

Miest na sedenie je v Origin bare 73. Adam hovorí, že ceny tu majú na Singapur normálne. Foto: archív A.Bursíka

„Keď som išiel do Singapuru, tak som premýšľal nad tým, čo všetko chcem dosiahnuť. Časom sa to zmenilo. Snažím sa byť celkovo šťastný a užívať si to, čo robím. Cesta je dôležitejšia ako cieľ, no vždy treba vyhľadávať nové výzvy a rásť,“ dodáva. Takže mladým ľuďom odporúča vyskúšať si život v zahraničí, ak ich to teda urobí šťastnými. On vďaka tomu šťastný je.