12. marca 2018

Pokiaľ zadáte slovo “buzzword” do oxfordského slovníka, zistíte, že ide o neformálne pomenovanie pojmu alebo skupiny pojmov, ktoré sú práve v móde. Inak povedané, sú to slová, ktoré na vás budú – či chcete alebo nechcete – počas roka vyskakovať z každého zákutia sociálnych sietí a s veľkou pravdepodobnosťou na ne natrafíte aj offline. Získajte prehľad o “buzzwords”, ktorým sa zrejme počas tohto roka nevyhnete.

Remote work

Pokiaľ pracujete aspoň pár dní do mesiaca na “home office”, alebo ešte lepšie, odpisujete na e-maily s vyloženými nohami na Bali, ste súčasťou trendu, ktorý sa nazýva “remote work”. Čiže práce na diaľku. Ľudia prestávajú chcieť svoje stabilné miesto v kanceláriách a často uprednostnia možnosť flexibilne pracovať od hocikiaľ. Dokonca, nepotrebujú už ani prácu na tradičný úväzok a vystačia si s “freelancovaním”, čiže s prácou na voľnej nohe.

Má prácu snov na Filipínach.
6 rád, ako nájsť šťastie od Niky Janečkovej

Minulý rok malo takto na vlastnú päsť pracovať 57,3 miliónov Američanov, čo je viac ako tretina celej pracovnej sily v USA. Najčastejšie pracujú na voľnej nohe mileniáli – až 47 percent z freelancerov patrí práve k tejto generácii (ľudia narodení medzi rokmi 1980 – 2000). Pritom význam práce na diaľku bude do budúcna pravdepodobne len a len narastať. Na základe čoho je tak možné usúdiť?

Od roku 2014 pribúda na trh každoročne trikrát viac “freelancerov”, než bežných zamestnancov. Pokiaľ bude tento trend pokračovať v nastolenom tempe, do roku 2027 bude väčšina americkej pracovnej sily pracovať “remote”. Poukazujú na to prieskumy portálu Upwork, ktorý spája freelancerov s ich zamestnávateľmi – či už sú to startupy, alebo aj korporácie, ktoré začínajú pre nedostatok pracovnej sily loviť zamestnancov aj v týchto vodách.

Práca od deviatej do piatej je mŕtva.
Vyskúšajte iný pracovný čas

Tento trend potvrdzuje aj minuloročná štúdia od Gallupu, ktorá vznikla na základe prieskumu na vzorke 195 600 amerických pracovníkov. Podľa Gallupu vzrástol podiel zamestnancov pracujúcich “remote” iba medzi rokmi 2012 – 2016 o štyri percentuálne body, teda z 39 na 43 percent. A nielenže začalo viac ľudí pracovať na diaľku, ale týmto typom práce trávia aj dlhší čas.

Najčastejšie pracujú na diaľku zamestnanci cestovného ruchu a dopravného sektoru, IT sektoru, poisťovníctva, finančníctva, realitného sektoru a taktiež médií, umenia a športu.

Team retreat

Pokiaľ bude čoraz viac ľudí pracovať “remote”, do popredia sa môže dostať aj ďalší fenomén – tímových retreatov. Čiže polooficiálnych tímbuildingov, na ktorých sa stiera hranica medzi prácou, vzdelávaním a zábavou. Pritom nemusí ísť iba o víkendovú záležitosť na chate vo Vysokých Tatrách. Dnes môžu tímy využiť jednu z množstva príležitostí a absolvovať podobný facilitovaný pobyt v exotických destináciách od Austrálie až po Karibik. Počas tohto pobytu môžu vyriešiť dôležitý pracovný problém, ktorý ich dlhšie trápil, či uviesť na trh nový produkt.

Priniesol revolúciu do zdravotníctva,
dnes zakladá kancelárie snov

„Zmena prostredia vplýva pozitívne na produktivitu a motiváciu zamestnancov. Nehovoriac o zvýšenej kreativite v inšpiratívnom prostredí. Pritom firmy, ktoré sme hostili, reportujú pozitívny dopad na produktivitu a motiváciu členov tímu aj po návrate do tradičného pracovného prostredia,“ povedal v januári pre Forbes.sk Martin Studenčan, iba 26-ročný startupista, ktorý pripravuje takéto pobyty pre firmy na Tenerife.

Mindfulness

Pod týmto názvom sa skrýva spôsob meditačných cvičení všímavosti. Ich cieľom je upokojenie mysle, odbúranie stresu či úzkosti. Síce ide o cvičenia vychádzajúce z budhistického učenia, bežne sa využívajú v psychológii a psychoterapii. Mindfulness nie je žiadnou prevratnou novinkou, a predsa ju popredné odborné publikácie, ako napríklad Psychology Today, iba nedávno označili za jeden z najhorúcejších trendov a uvádzajú, že záujem o toto cvičenie exponenciálne rastie.

Viete, ako nadobudnúť sebaistotu a znížiť stres za menej ako 7 minút?

The Guardian taktiež opisuje celkový nárast záujmu o psychické zdravie. Predajnosť knižných titulov, ktoré sa venujú mindfulness a iných praktikám na redukciu stresu, zaznamenala minulý rok vo Veľkej Británii až 17-percentný nárast. Pritom predajnosť kníh vo všeobecnosti za vlaňajšok na britskom trhu klesla.

Blockchain

Blockchain je technologickou inováciou posledných rokov. Ide o distribuovanú, decentralizovanú a zdieľanú databázu, ktorá stále rastie a umožňuje rýchly a efektívny presun informácií. Prostredníctvom tejto technológie je možné uchovávať napríklad prehľad o kryptomenových transakciách. Za jednu z top technologických inovácií tohto roka označila blockchain aj prestížna analytická spoločnosť Gartner.

Záujem o vyhľadávanie slova “blockchain” na internete za posledných päť rokov významne vzrástol. Zdroj: Google Trends

Na ukážku toho, ako atraktívne je slovo “blockchain” v očiach investorov, je možné použiť príklad newyorského výrobcu ľadového čaju Farmingdale (Long Island Ice Tea Corp.). Koncom minulého roka spôsobila firma otras na trhoch, keď oznámila, že mení svoj názov na Long Blockchain Corp a bude diverzifikovať svoje portfólio a okrem výroby (nealkoholického) čaju bude investovať aj do firiem na báze blockchainu. V priebehu jediného dňa vyletela hodnota akcií spoločnosti nahor o 183 percent. Koncom februára spoločnosť oznámila oficiálne vytvorenie firemného spin-offu, ktorý sa bude venovať výlučne tejto technológii.

Mining

Nemusíme ťažiť iba bitcoiny, či iné kryptomeny. Najnovšie sa slovo “mining” používa aj v súvislosti so spracúvaním obrovského množstvá dát (big data). Napríklad, taká analýza firemných procesov, ich vyhodnocovanie a následne optimalizovanie sa nazýva “process mining”. Že ide o novo vznikajúci trh s vysokým potenciálom uznal napríklad aj Financial Times.

Aké ďalšie slová sú označované ako buzzwords 2018?

  • Bio-hacking
  • Jóga
  • Design thinking
  • Internet of things (IoT)
  • Rozšírená realita (augmented reality)
  • Li-Fi (až 100x rýchlejšie Wi-Fi)
  • 5G pripojenie
  • Microinfluenceri
  • ….a mnoho ďalších