31. januára 2018

Kedy ste najproduktívnejší? Ráno? Poobede? Neskoro v noci? Ja som bola vychovávaná tak, aby som si zvykla na včasné prebúdzanie. Celý svoj život som si teda myslela, že ak vstanem skôr, viac toho aj urobím.

Táto myšlienka pochádza priamo od mojich rodičov, keďže som žila v domácnosti, v ktorej sa každý jej člen prebúdzal ráno o šiestej, niekedy dokonca aj skôr. Vstávanie o ôsmej znamenalo, že ste vyspávali a robilo vás to lenivými.

Dovolenka všetko zmenila. Priviedla 4 ženy k zbrusu novej kariére

V júni 2017 sme si s mojím partnerom Steveom zarezervovali dvojmesačný výlet po Európe. Nemali sme žiadne konkrétne plány, chceli sme len vidieť, akú dlhú časť dňa musíme venovať práci, aby sme naše podnikanie udržali v chode.

Každý deň sme sa prebúdzali, kedy sme chceli, pokojne sme sa naraňajkovali, štyri alebo päť hodín sme strávili na pláži, čítali sme, neskôr sme si dali obed a zvyčajne medzi štvrtou a šiestou hodinou poobede sme začali pracovať. Po pár hodinách sme si zase dopriali večeru. (Nevadí, že to bolo neskoro, počas letných mesiacov je v Španielsku a Taliansku vonku svetlo aj o desiatej večer).

Pracovať môžete aj poobede. Foto: Pexels

Všetko bolo bezproblémové. A prekvapivo, po celom dni, ktorý sme strávili relaxovaním a robením toho, čo sme chceli, bolo jednoduchšie sadnúť si a pracovať až počas neskorších popoludňajších hodín. A stihli sme toho urobiť naozaj dosť. Vlastne viac, než zvyčajne. Tento stav sme nazvali #SpainBrain (#ŠpanielskyRozum) a rozhodli sme sa, že sa podľa neho budeme riadiť celý život.

Mozgová rekvalifikácia

40-hodinový pracovný týždeň je konštrukcia, ktorá bola vytvorená koncom 19.storočia. Ako podnikateľ si v konečnom dôsledku ale želáte slobodu a flexibilitu, no v skutočnosti skončíte tak, že mnoho času míňate na neefektívne aktivity a vyčítate si, že pre svoj biznis nerobíte dostatočne veľa. V takomto prípade je čas na rekvalifikáciu a #SpainBrain.

Pardon, ste pre nás príliš dobrý. Kedy prijať prekvalifikovaného kandidáta

Musíte k svojmu času a efektivite pristupovať inak. To znamená, že by ste mali prehodnotiť to, čo vás celý život učili. Čo ak by ste denne mohli práci venovať len päť hodín? Čo by ste urobili, aby sa to stalo skutočnosťou v prípade, že by ste nemali na výber? A presne to sme sa sami seba po skončení dovolenky pýtali aj my so Steveom.

Väčšine z nás nezáleží na tom, kedy pracujeme a ako dlho to trvá, kým dospejeme k želanému záveru. Tráviť v práci menej hodín ale neznamená, že by bolo aj menej výsledkov. V skutočnosti to môže dokonca znamenať, že sa dostanete k lepším výsledkom, pretože budete pracovať len v špičkových “duševných” podmienkach.

Z vojaka sa stal podnikateľ. V biznise skúste tieto 3 taktiky z armády

Na základe týchto myšlienok sme si s mojím partnerom na ceste z Európy domov povedali, že budeme pracovať od jednej do šiestej poobede, päť dní v týždni. Aby tento koncept fungoval, musela som urobiť nasledujúce tri kroky:

1. Potrebovala som tých päť hodín stráviť najproduktívnejšie, ako sa len dá a robiť veci, ktoré som pre náš biznis mohla robiť iba ja.

2. Potrebovala som mať absolútne jasno vo svojich krátkodobých a dlhodobých cieľoch a tiež v tom, čo musím v ktorý konkrétny deň dokončiť. To znamenalo – vyčleniť si čas na plánovanie každého dňa a udržiavanie pevného zoznamu cieľov, ktoré by ma tlačili smerom k tým veľkým.

3. Potrebovala som zostať odhodlaná splniť si svoje ciele, aby tento harmonogram fungoval, a tiež som sa musela zbaviť všetkých aktivít, ktoré by ma zdržovali, ako napríklad prehliadanie sociálnych sietí či čítanie online verzie NY Times.

Celkový posun myslenia

Teraz, keď už s princípom #SpainBrain žijem sedem mesiacov, neviem si predstaviť, že by sa všetko vrátilo do starých koľají. Áno, musím byť oveľa výkonnejšia a disciplinovanejšia, aby som mohla pracovať päť hodín denne – je to skutočná výzva – no nerobí to zo mňa žiadneho lenivca. V skutočnosti viac voľného času zvyšuje kvalitu mojej práce a rozširuje moju myseľ, vďaka čomu premýšľam o nových a lepších spôsoboch, ako slúžiť ostatným ľuďom.

Oddanosť trom bodom, ktoré som uviedla vyššie, mi jasne ukázala, že môj v minulosti osem a viac hodín trvajúci pracovný deň mal v skutočnosti len päť hodín a zvyšné tri predstavovali prokrastináciu. Koľko z nás stráca čas takouto „prácou?“ Koľko 100-ročných konštrukcií nás ešte bude držať vzadu?

Ak sa rozhodnete pridať sa k #SpainBrain, pochopte, že budete musieť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Musíte sa vzdať kontroly a dôverovať ostatným, čo je pre podnikateľov, ktorí chcú urobiť všetko určitým spôsobom, zvyčajne tá najťažšia časť. Nebude to vždy fungovať úplne dokonale, ale držte sa toho, pretože ak to budete skutočne chcieť, zmení vám to život.

Prispievateľka Pia Silva píše pre Forbes.com o praktických typoch a konkrétnych krokoch, ktoré pomáhajú podnikom prepracovať sa k jedinečnej identite.