27. januára 2018

Každý človek, ktorý má túlavé topánky pozná ten osviežujúci a inšpirujúci pocit, ktorý má po návrate domov z dovolenky. Tieto štyri ženy ho premenili na novú kariéru.

Prečítajte si príbehy, ktoré zmenili ich životy, a zoberte si k srdcu rady, vďaka ktorým by ste tiež mohli zmeniť svoju kariéru, a to prostredníctvom úžasného zážitku z cestovania. Tu sú:

KTO: Jala Smith-Huys, zakladateľka Seek & Swoon, ktorá navrhuje ekologické pletené prikrývky inšpirované krásnymi miestami sveta. A to od ikonického kostola na Islande až po západ slnka v Madride.

Nemajú ani tridsať a už oslnili svet. Zoznámte sa, top ženy 30 pod 30

ZLOMOVÁ DOVOLENKA: Ja a aj môj manžel milujeme cestovanie. Rozprávali sme sa o tom, že by sme sa presťahovali do zahraničia, no najskôr sme chceli niektoré z našich vysnívaných miest navštíviť. Bolo to v roku 2015 a obaja sme pracovali na voľnej nohe. Naše deti boli v tom čase malé (2,5 a 5 rokov) a aj keď sme uznali, že veľký výlet by s nimi nebol jednoduchý, vedeli sme, že načasovanie nebude nikdy dokonalé. Tak sme sa na to proste dali. Všetkým našim klientom sme oznámili, že si berieme voľno, a na dovolenku sme sa vydali v júni. Niekoľko týždňov sme strávili v Írsku, mesiac v Španielsku, dva týždne v Amsterdame a takmer týždeň na Islande. Cestovali sme lietadlami, vlakmi, autami a bývali sme v prázdninových prenájmoch. Vtedy naše malé deti vlastne ani nezaujímalo, kde sú, to, čo naozaj chceli bola zmrzlina a bazény. Tieto dobrodružstvá si ale zamilovali a stále majú množstvo spomienok na miesta, ktoré navštívili. Jedného dňa si to chceme zopakovať.

Ženy a hudobný biznis. Pozrite si prvú najlepšie zarábajúcu desiatku

NÁPAD: Na túto cestu som odišla s vedomím, že sa chcem v kariére posunúť. Bolo pre mňa dôležité robiť niečo, v čom by som využila svoje zručnosti a čo by mi umožnilo pracovať na veciach, ktoré som milovala. V tomto prípade to bol dizajn, udržateľnosť, príbeh, domáca výzdoba a cestovanie. Nápad s prikrývkami prišiel v momente, keď som jednu z našich odkladala do skladu. Bola to prvá vec, ktorú sme kúpili, keď som zistila, že som tehotná. Myšlienka, že si niečo také odkladáme ako spomienku, navždy, ma zaujala.

Jala Smith-Huys s deťmi počas dovolenky. Zdroj: Forbes

KTO: Mary Cecchini, zakladateľka Living Big, firmy, ktorá pomáha pri odstraňovaní prekážok, ktorým čelia ženy pri cestovaní. Je to vlastne cestovka, ktorá ženám ušije pobyt na mieru – či už s deťmi, partnermi alebo bez nich.

Ak chcú ženy zažiariť na mítingu, musia použiť svoj hlas smerom “nadol”

ZLOMOVÁ DOVOLENKA: Vždy som bola cestovateľkou, takže keď som bola pripravená na zmenu, pozrela som sa na cestovanie ako na kompas, ktorý by mi určil ďalšie smerovanie v živote. Po dlhom šetrení, obetovaní sa a plánovaní, som dala vo firme výpoveď a odišla som na 5 mesiacov do sveta, aby som si pripomenula svoje vášne a ambície. Bol to ten najlepší dar, aký som si mohla dať. Moja prechádzajúca práca nebola zlá, no postupom času som stratila všetku radosť, ktorú mi predtým prinášala. Chcela som sa spojiť s ľuďmi, testovať nové programy, vyjsť von z kancelárie a popustiť uzdu zvedavosti.

Mary Cecchini túžila opustiť kanceláriu. Zdroj: Forbes

KTO: Crystal Sargent, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Invested Advisors, Inc. a Invested Traveler, cestovného programu, ktorý pomáha podnikom zlepšovať angažovanosť svojich zamestnancov prostredníctvom strategických stretnutí či off site konferencií.

ZLOMOVÁ DOVOLENKA: Vo februári 2016 som si uvedomila, že po 11 rokoch práce pre jednu spoločnosť a 23-ročnej úspešnej kariére v určitom odvetví, je čas, aby som sa pohla ďalej, ak chcem dosiahnuť svoje ciele. Rozhodla som sa odísť na dovolenku, dostať sa preč od všetkého a vážne uvažovať o vlastnom podnikaní. V júli 2016 som bola v Saint Tropez a po pár dňoch cestovania po južnom Francúzsku sme sa spolu so sesternicou ocitli v Nice uprostred teroru, počas ktorého prišlo o život takmer 80 ľudí. Počas tohto výletu som mala zjavenie: V živote neexistujú žiadne záruky a ty si musíš vytvoriť taký život, aký sama chceš. Po zvyšok dovolenky som premýšľala o tom, že by som začala s vlastnou cestovnou kanceláriou a využívala by som predchádzajúce skúsenosti s rozvojom programov pre zamestnávateľov a poskytovaním služieb mnohým spoločnostiam. Hneď po návrate a pristátí v Spojených štátoch amerických som sa do toho pustila.

Crystal Sargent k zmene dotlačila tragédia. Zdroj: Forbes

KTO: Katalina Mayorga, zakladateľka El Camino Travel, ktorá poskytuje neopakovateľné zážitky malým skupinám cestovateľov. Okrem toho všetky tieto výlety zahŕňajú talentovaného fotografa, ktorý celú cestu dokumentuje a následne všetky fotografie dá klientom na pamiatku.

ZLOMOVÁ DOVOLENKA: Mojim zámerom nikdy nebolo založiť cestovnú kanceláriu. Avšak, dva „aha“ momenty počas pracovnej cesty do Guatemaly dramaticky zmenili moju profesionálnu trajektóriu. Prvým momentom bolo, keď som si uvedomila, ako často sa turisti na okolité krásy pozerajú len cez objektív svojho telefónu. Skôr než kultúrnu skúsenosť ľudia hľadajú miesta pre dobré fotografie. Druhým „aha“ momentom bol rozhovor s taxikárom. Obaja sme boli znechutení násilím v strednej Amerike a drogovým priemyslom. Z ničoho nič mi tento vodič povedal, že je vďačný za cestovný ruch, pretože mu poskytuje spoľahlivý príjem a je jedinou vecou, ktorá dokáže poraziť aj drogové obchody. O tri roky neskôr má El Camino Travel na konte takmer 400 cestujúcich a turistov v piatich rôznych krajinách na svete.

Katalina Mayorga zmenila názor na kariéru po návšteve Guatemaly. Zdroj: Forbes

Prispievateľka Laura Begley Bloom píše pre Forbes.com o tom, ako môže cestovanie ľuďom zmeniť život.