15. januára 2018

Je lepšie byť absolvent alebo “overqualified”? Sám neviem. Dalo by sa napísať, že obaja majú tak trocha rovnakú štartovaciu čiaru – začínajú, alebo musia začať odznova. V každom prípade obe tieto skupiny toho majú pred sebou ešte dosť.

Pri svojej práci okrem iných vecí veľa čítam. Čítam veľa životopisov a čítam ich rád. Za každým CV je príbeh človeka. Mnohé pracovné cesty ľudí sú zaujímavé a dá sa prečítať ich snaha niečo dokázať.

LinkedIn očami headhuntera: ako zaujať a získať prácu snov

V istom momente kariéry, z akýchkoľvek dôvodov, môže nastane zlom. Príčiny sú rôzne: zmeny vo firme ako reakcia na zmeny na trhu, rozhodnutia v centrálach a v mnohých prípadoch strata motivácie či osobné zlyhanie.

Som overqualified a voľný na trhu: Príčiny

Nekonečné stúpanie po kariérnom rebríčku nie je pre všetkých. Pri čítaní takého množstva životopisov to vyzerá, že vo veľkej miere treba aj nejaké to šťastie. Tvrdá práca, snaha a motivácia niekedy jednoducho nestačia. Mám možnosť stretávať množstvo ľudí, ktorých kariéra sa v istom momente na nejaký čas zastaví, alebo dokonca naberie opačný smer.

Reklama
  • Niektorí ľudia pri takejto kariérnej križovatke majú viac trpezlivosti (a tiež šťastia) a na ďalšiu, rovnako atraktívnu pozíciu s kompetenciami, sú ochotní čakať.
  • Ďalší sa rozhodnú pre vlastné podnikanie a chcú tak zúročiť svoje know how. V tomto prípade je dobré mať svoje rozhodnutie podložené nielen dobrým biznis plánom, ale aj finančnými rezervami, pretože kapitál k podnikaniu jednoducho patrí.
  • Iní takýto moment využijú tak, že sa idú sa realizovať viac menej v úplne odlišnom segmente ako dovtedy, pretože majú vášeň pre niečo, čomu veria.
  • Mnohí svoje šance a situáciu vyhodnotia tak, že sú ochotní akceptovať aj prácu, ktorá nemusí znamenať kariérny postup.

Práve posledná, relatívne veľká skupina prekvalifikovaných ľudí svoje ambície stúpaním v kariére už naplnila a radi by prijali prácu, ktorá napĺňa ich osobné ako aj pracovné potreby. Veľmi silným momentom po takto rozhodnutí je, že čelia fenoménu overqualified. Budú chodiť z pohovoru na pohovor, vysvetľovať, objasňovať a argumentovať, že za ich rozhodnutím netreba hľadať kalkul a že skutočne prehodnotili svoje doterajšie motívy a práve pozícia na ktorú reflektovali, je tá, o ktorú majú dlhodobý a úprimný záujem.

Som senior človek a toto sú moje výhody

Prečo je niekedy dobré prijať na prvý pohľad prekvalifikovaného človeka? Seniorní ľudia urobili chyby, ktorý mladší človek ešte len urobí. Navyše okrem know how sú vyzretejší aj ľudsky. Nie je to práve táto ľudská, či manažérska skúsenosť, ktorú by sme mali oceňovať? Naučiť sa dá veľa, no k manažérskym a ľudským skúsenostiam neexistuje žiadna skratka.

Povedzte mi niečo o sebe… Ako zareagovať na najčastejšiu výzvu na pohovore?

Áno, rozumiem obavám firiem, ktoré tvrdia, že ak by prijali seniorného človeka na istú pozíciu, po nejakom čase by ho tá práca nemusela napĺňať a okamžite by prijal ponuku, ktorá je hodná jeho predošlej riaditeľskej úrovne. Možno práve teraz, pri oveľa akútnejšom nedostatku ľudí, ako tomu bolo napríklad v roku 2007, majú tak trocha pravdu. Čo však, ak overqualified človek má tie správne hodnoty (ktoré žije firma), má správny prístup a vnútornú motiváciu a jednoducho vyhodnotil vašu firmu ako tú, pre ktorú chce úprimne pracovať?

Senior ľudia niekedy siahnu po junior pozíciách. Napríklad, ak nechcú mať aktuálne toľko zodpovednosti. Foto: Pexels

Hovorí sa, že s vekom naberáme nielen skúsenosti, ale sme aj rozumnejší. Tým pádom by sme mali byť schopní sa lepšie rozhodovať. Všetci hľadáme ľudí, ktorí majú správny prístup a sú motivovaní. Neuzatvárajme sa pred ľuďmi, ktorí na prvý pohľad podľa životopisu vyzerajú ako overqualified. Ak si nájdeme trocha času, vypočujme si ich príbeh a dajme im signál, že nám záleží na ľuďoch, keď už to visí na našej firemnej nástenke.

Aj keď takému človeku nedokážeme ponúknuť aktuálne adekvátny job, iste ocení, že sme si našli čas. A pokojne sa môže stať, že našu firmu odporučí svojej dcére, synovcovi, alebo komukoľvek, koho bude považovať za toho správneho pre nás. Preukážeme mu tým rešpekt a úctu a pri troche šťastia bude náš ambasádor.

A teraz dôkaz a príklad z praxe

Overqualified. Počul som to v lete z úst HR riaditeľky CEE a jej kolegyne z marketingu v Prahe. Hľadali sme s kolegami seniorného človeka na marketing/digital pozíciu. Zadanie to nebolo jednoduché, pretože očakávania firmy boli vysoké.

Po troch týždňoch hľadania, telefonovania, cestách do Prahy na osobné stretnutia, sme sa rozhodli, že firme predstavíme 5 kandidátov. Vekovo aj skúsenosťami boli všetci, až na jedného, veľmi podobní. Piaty, bývalý marketingový manažér, dostal okamžite prívlastok prekvalifikovaný.

Náš argument, že stretnutie s ním nebude strata času bol správny, pretože investovaný čas odhalil nielen jeho expertízu a manažérske skúsenosti, ale bol aj priestor hovoriť o motivácii oboch strán. Navyše overqualified kandidát prišiel pripravený, vedel, čo hovorí a kládol otázky, ktoré sa nepýtal ani jeden zo 4 mladších. Pôsobil prirodzene, uvoľnene a obe riaditeľky strávili čas s človekom, ktorý je nielen odborník, ale mali pocit, že zapadne aj do firemnej kultúry. Od septembra je to ich nový kolega.

Tento vtip vám na pohovore zaobstará vyšší plat

„Co je to za job, Dalibore? Je moc zajímavý, já jsem však overqualified,“ odpísal mi v lete tento človek na môj tweet. „Možno sa ti to na prvý pohľad zdá, ale mne to ako tvoj argument nestačí, ja chcem vedieť viac.“  Snažil som sa mu vysvetliť, že overqualified sa javí ako čarovné slovíčko, no nie na všetko. Posledných 10 rokov bol tento človek v pozícii manažéra a viedol svoj tím. Niekedy ho unavovalo pracovať s ľuďmi, ktorí boli veľmi juniorní, ich neustále rozvíjanie a vzdelávanie… a ktorí i tak po nejakom čase odchádzali za lepším platom. Bolo náročné strážiť rozpočet marketingu, strážiť všetky termíny kampaní. Obhajovať stratégie voči top manažmentu a akcionárom. A to všetko dokola.

Čo však bolo pre jeho rozhodovanie dôležitejšie, boli priority v jeho súkromí. Nedávne sťahovanie do domu a hlavne ďalší prírastok do rodiny. Jeho motívy boli jasné, mať prácu ktorej rozumie, vo firme, ktorej kultúra mu je blízka, s ľuďmi, ktorí sú rovnako ako on profesionáli. Nateraz síce bez tímu ľudí, avšak s možnosťou manažovať vzťahy vo firme, ale aj mimo nej. A spokojný sa vracať k rodine.

Je fajn si vyhodnotiť možnosti, aké firma pri výbere nových ľudí má a je fajn si analyzovať aj situáciu, v ktorej sú kandidáti. Možno je občas lepšie prijať jedného správneho overqualified ako 2 juniorov.