Dostavili ste sa na pracovný pohovor načas, boli ste prívetiví k recepčnej a neskôr ste zvládli odpovedať na otázku „Aká je vaša najväčšia slabosť?“. Všetko je v poriadku, až kým vám HR manažér nepredhodí tú najzákernejšiu otázku: „Aké sú vaše platové očakávania?“
Ak sa v tomto momente nechcete stať srnkou, ktorú práve zaskočili svetlá auta na diaľnici, tak vyskúšajte trik, ktorý vám pomôže vyriešiť túto nepríjemnosť a získať viac peňazí. Povedzte vtip.
Na pohovore ste boli šesťkrát – a nakoniec aj tak vzali niekoho zvnútra
Na toto riešenie prišiel výskum University of Idaho, kde bolo 200 vysokoškolských študentov požiadaných, aby si predstavili, že majú prijať do pracovného pomeru administratívneho asistenta. Polovica z nich vedela, že predchádzajúci plat kandidáta predstavoval sumu 29-tisíc dolárov (ročne).
11 rád ako sa pripraviť na pohovor
Tí ostatní sa museli pýtať priamo kandidáta, koľko peňazí by chcel človek za výkon tejto práce dostať. V niektorých prípadoch uviedli kandidáti nerealisticky vysoké číslo, až to vyznelo ako vtip – ale zároveň tieto slová nechali jednaniu o práci akoby otvorený koniec. „Chcel by som zarábať 100-tisíc dolárov (smiech). Ale nie, hľadám férovú ponuku so spravodlivým platovým ohodnotením.“
V prípadoch, keď kandidáti uviedli nerealisticky vysoké číslo, im HR-isti ponúkli počiatočný plat vo výške 35 385 dolárov. Druhá kontrolná skupina HR-istov, ktorá vedela, aký bol predošlý plat tohto človeka, ponúkla o takmer 3-tisíc dolárov nižšiu sumu. Kandidát, ktorý pri rokovaní nastavil latku extra vysoko – dokonca aj keď len vtipkoval – si zaistil viac peňazí.
Päť rád pre absolventov: nalaďte sa na úspešný pohovor
Pozor na predošlý plat
Má to čo dočinenia s konceptom zakotvenia, kde plat, rokovania a konečná ponuka súvisia s prvým benchmarkovým súborom, ktorým je zvyčajne predošlý plat, číslo navrhnuté kandidátom alebo číslo, ktoré predostrel HR manažér. Problémom s používaním predošlých platov ako referenčného kritéria je však to, že sú znevýhodnení tí pracovníci, ktorí boli v minulosti menej platení. Realizácia tejto stratégie preto môže neprimerane ovplyvniť ženy a menšiny a mnohé štáty a mestá pracujú na tom, aby sa história predchádzajúcich platov nebrala pri pracovných pohovoroch do úvahy. Otázku týkajúcu sa vášho predošlého platu na pohovoroch koncom októbra napríklad zakázali v New Yorku.
10 rád ako zvládnuť pohovor s headhunterom
Existujú však stratégie, vďaka ktorým sa viete uistiť, že počas rokovania o plate nebudete v nevýhode. Použite nástroje ako Glassdoor alebo Payscale a zistite si ohodnotenie vašej pozície založené na pracovných povinnostiach, danej spoločnosti a lokalite. Môžete sa tiež spojiť s ľuďmi, ktorí v minulosti zastávali podobné pozície, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, čo môžete očakávať.
Svoje požiadavky potom nastavte tak, aby ste personalistovi uviedli nie konkrétne číslo ale peňažný rámec, v ktorom plat, ktorý by ste chceli dostávať, dáte naspodok. Napríklad, ak chcete zarábať 60-tisíc dolárov, nastavte si požadovaný plat v rozmedzí 60-70-tisíc dolárov.
Nepríjemnej otázke o výške zárobku sa môžete aj vyhnúť a na pracovnom pohovore uviesť, že ste z voľnej pozície nadšení a otvorení rokovaniam v momente, keď sa dozviete viac o tejto úlohe alebo sa informujete o rozpočte, ktorý majú k dispozícii. A ak sa reč zvrtne na prechádzajúci plat? Snažte sa uvoľniť napätie vtipom.
Autorkou článku je Jennifer Liu. Tento príbeh sa pôvodne objavil na portáli LearnVest, ktorý prináša príbehy o osobných financiách aj pre Forbes.com.