18. mája 2017

Čaká vás pracovný pohovor na miesto, o ktoré máte veľký záujem a prepadli vás obavy, či to celé dokážete zvládnuť? Pripravte sa najlepšie, ako viete, naplno využite možnosti, ktoré ponúkajú technológie. A buďte sám sebou. Hodina vášho času na vydarenom pohovore vám môže zmeniť život.

Ako zvládnuť pohovor radí Dalibor Slávik, managing partner executive search agentúry Slávik & Stell. Top rada? „Pohovor je priestor pre vašu emočnú inteligenciu. Najdôležitejšie je cítiť sa uvoľnený.“

Pohovor má byť dialógom.
Toto je 20 otázok, ktoré môžu položiť uchádzači o zamestnanie

 1. Využite možnosti, ktoré nám dávajú technológie. Spoznajte firmu skôr, ako do nej vojdete. Pozrite si firemné videá, prečítajte si firemné blogy, sledujte firemnú komunikáciu na sociálnych sieťach. Ešte pred tým, ako sa s niekým v spoločnosti stretnete, môžete vďaka technológiám poznať svojich možných budúcich kolegov, vedieť, čo robia a za čo sú zodpovední. Pozrite si profil firmy na Facebooku, LinkedIne, Instagrame, či Twitteri.

 2. Uložte si CV do smartfónu. Príde to vhod v prípade, že bude potrebné ho poslať elektronicky.

 3. Príďte na pohovor o 10 minút v predstihu. Ak náhodou budete na stretnutie meškať (neodporúča sa), je dobré dať to druhej strane vedieť.

 4. Choďte na pohovor s presvedčením, že sa to podarí. Nechcete predsa strácať hodinu rozhovormi o tom, čo v skutočnosti ani nechcete. Aj keď firmy trpia nedostatkom ľudí, ešte stále si kandidátov veľmi dôsledne vyberajú.

 5. Nezanedbajte formálnu časť stretnutia. Pripravte si štruktúrovanú prezentáciu. Pohovor vám ponúka priestor sprostredkovať nielen vaše profesionálne skúsenosti. Je to šanca získať si dôveru ľudí, ktorí môžu byť vaši noví kolegovia. Tí majú záujem dozvedieť sa niečo nielen o vašich skúsenostiach, ale chcú vás spoznať aj ako človeka.

 6. Buďte rovnocenným partnerom do diskusie. Pozrite sa na ľudí, s ktorými sa rozprávate, rozhliadnite sa po miestnosti, kde sedíte, uvedomte si, ako sa cítite. Pohovor zvládnutý v partnerskej rovine zvyšuje šance byť relevantným kandidátom na konkrétnu pozíciu. Pokúste sa jednoducho takéto stretnutie si užiť.

 7. Pripravte si otázky, ktoré vás v súvislosti s firmou a pozíciou zaujímajú. Mali by ste sa snažiť dozvedieť, aká bude vaša úloha, misia, aj to, do akého štádia firmy plánujete vkročiť.

 8. Buďte pripravení na otázku o plate. Premyslite si, čo je pre vás dôležité, aké je určité minimum, pod ktoré pozícia už nie je pre vás finančne príťažlivá. Otázku o plate je dobré zodpovedať bez zbytočného špekulovania.

 9. Hľadajte firmu s kultúrou. Zmysluplná práca a firma s poslaním, priestor na rast, dobrí kolegovia a peniaze sú štyri najčastejšie skloňované druhy motivácie pri zmene práce. Na začiatku kariéry sú možno pre ľudí dôležitejšie peniaze, od istého momentu si však pre svoju profesionálnu sebarealizáciu vyberáme skôr priestor a ľudí, s ktorými si budeme rozumieť, miesto, kde budeme spokojní. Opäť využite technológie a spoznajte firmu ešte pred tým, ako tam reálne vkročíte. Zistite si, akým spoločensky zodpovedným projektom sa firma venuje. Spoločnosti so silnou firemnou kultúrou, ktoré sa venujú CSR projektom, majú často veľmi dobre zvládnutý aj leadership a komunikáciu.

 10. Vyberajte si šéfa. Vo firme, ktorá má dobrý leadership, pracuje podstatne viac skvelých ľudí ako vo firmách, kde leadership nefunguje. Možnosť spoznať svojho šéfa na stretnutí vám dáva skvelú príležitosť zodpovedať vaše otázky: Je to nová pozícia, alebo niekto odišiel? Čo na pozícii považujete za kľúčové? Čo sa odo mňa očakáva v priebehu 3-6 mesiacov? Existujú projekty, ktoré bude treba bezodkladne po nástupe dokončiť? Pokiaľ vám dokáže navyše povedať víziu a misiu firmy, a máte pocit, že osobnostne by vám vyhovovala práca s ním, je tu predpoklad, že by to mohlo fungovať.

 11. Nezabudnite emailom poďakovať za stretnutie. Rozhodnutie spoločnosti, či budete na obsadzovanú pozíciu vybratí alebo nie, to síce zásadne neovplyvní, určite to ale patrí k etikete. Obyčajná slušnosť má stále svoje čaro, aj vo svete biznisu.