9. januára 2018

Mám dve deti na vysokej škole a ďalšie dve, ktoré sú absolventmi. Ak je ich začínajúci pracovný život taký, aký bol môj, tak budú každých pár rokov meniť pracovnú pozíciu alebo dokonca kariéru. Ak máte 20 až 29 rokov, nie je nič neobvyklé, že chodíte často na pohovory.

Ako môžete teda najlepšie zareagovať na vetu: „Povedzte mi niečo o sebe?“

Dajme tomu, že s vami vediem pracovný pohovor. Ak svoju prácu robím dobre, mám už prečítaný váš životopis a urobené poznámky o vašej pracovnej histórii. Som teda pripravený položiť vám pár otázok, na základe ktorých zistím, či máte potrebné zručnosti na vykonávanie príslušnej práce. Pokiaľ začnem konverzáciu slovami: „Povedzte mi o sebe“, snažím sa zistiť, ako sa pozeráte sami na seba.

Tento vtip vám na pohovore zaobstará vyšší plat

Ak začnete hovoriť o vašom akademickom vzdelaní znamená to, že ho považujete za impozantné. Ak začnete rozhovor o vašej aktuálnej práci, tak tým vlastne hovoríte, že má relevantný vplyv na pracovnú pozíciu, ktorú hľadáte. Ak máte po tridsiatke a začnete slovami: „Na strednej som zmaturoval medzi najlepšími v ročníku, predtým než som šiel na univerzitu tú alebo onú,“ tak mi prezradíte, že žijete vo svojej bývalej sláve.

Reklama
Snažte sa počas pohovoru zaujať. Foto: Pexels

Vzhľadom na to, že už viem, kam ste chodili do školy a čomu sa aktuálne venujete, tak spomínané reakcie nemajú veľkú pridanú hodnotu. Dajme tomu, že to síce odštartuje konverzáciu, no nie je to ten najsilnejší a najlepší začiatok.

Na pohovore ste boli šesťkrát – a nakoniec aj tak vzali niekoho zvnútra

Namiesto toho, aby ste mi zopakovali to, čo máte v životopise, povedzte mi niečo úderné. Prezraďte mi svoju hodnotu. Ak sa na pohovor chcete dobre pripraviť, zamerajte sa na atribúty, vďaka ktorým ste úspešní vo svojom živote či kariére. Pokiaľ ste po škole, zamyslite sa nad prínosom, ktorý ste mali v rôznych spolkoch či športe. Ak už chvíľu pracujete, povedzte mi o svojich skúsenostiach, talentoch alebo postojoch, ktoré vám pomohli uspieť. Pokiaľ sa vraciate do práce po dlhšej neprítomnosti, zamyslite sa nad tým, čo užitočné by ste zamestnávateľovi priniesli.

Vyberte si tri prídavné mená, ktorými opíšete samých seba. Potom popremýšľajte o skutočnom prípade, v ktorom ste tieto zručnosti využili. Ktorý z vašich príbehov mi dokáže, že máte potrebné skúsenosti a schopnosti?

10 rád ako zvládnuť pohovor s headhunterom

Je pravdepodobné, že jedno z prídavných mien, vďaka ktorému ste úspešní, je “rozumný/rozumná”. Nehovorte ale počas pohovoru, že ste múdri, radšej svoju inteligenciu dokážte napríklad tým, ako odpoviete, či položíte otázky alebo že neurobíte gramatické chyby. Využite pohovor na predstavenie vlastností, ktoré sa z vášho životopisu nedajú vyčítať.

Ak vás teda niekto počas rozhovoru vyzve, aby ste mu povedali niečo o sebe, môžete zareagovať takto: „V priebehu rokov som pracoval v rôznych prostrediach. Bol som hrdý na to, že som dokázal pomôcť (zamestnávateľovi, klubu, dobrovoľníckej organizácii). Myslím, že som bol užitočný, pretože som (pridajte tri prídavné mená) a zdá sa, že tieto schopnosti sú potrebné aj pri výkone tejto práce.“

Následne nechajte, nech ďalšiu iniciatívu preberie HR manažér. Nerozoberajte hneď všetky svoje anekdoty. Podeľte sa o príbeh, ktorý sa viaže ku každému prídavnému menu postupne, organicky počas celej konverzácie.

Ak ste na rande a váš partner vás vyzve, aby ste mu o sebe niečo povedali, tak sa o vás chce dozvedieť viac informácií. Ak ste na pohovore, kde od vás chcú získať reakciu na rovnaký podnet, myslia tým, aby ste im ukázali svoju pridanú hodnotu, ktorou môžete prispieť v spoločnosti. Čo teda pridáva hodnotu vám?

Prispievateľ Jay Sullivan píše pre Forbes.com o lepšej komunikácii v pracovnom prostredí a mimo neho.