28. apríla 2020

Najskôr boli opatrenia len dočasné, onedlho však bolo isté, že študenti tento rok do lavíc už nezasadnú. Nakoniec sa dokonca zrušili aj ústne maturity. Ešte pred tým, ako na Slovensku udrela pandémia koronavírusu v plnej sile, si však stredoškoláci posielali prihlášky na vysoké školy. Časť z nich chcela ísť aj do zahraničia. Ich osud nezávisí len od rozhodnutí našej vlády – v hre sú totiž aj ďalšie štáty. Najpočetnejšia skupina maturantov, ktorí chcú pokračovať vo vzdelávaní mimo našej krajiny, ide na univerzity do Českej republiky.

Študenti prihlášky na vysoké školy posielali v prevažnej miere do konca marca, no niektoré umelecké školy alebo univerzity v zahraničí uzatvárali prihlášky ešte skôr, čo znamená, že koronavírus zrejme rozhodovanie stredoškolákov, kam chcú ísť na vysokú školu, veľmi neovplyvnil.

Teraz sa však vynára otázka, čo bude ďalej? Budú môcť ísť do Prahy či Brna na prijímačky? Budú sa môcť zúčastniť na otváracej ceremónii na univerzite, ktorá je na druhom konci sveta? Hoci sa epidemiologická situácia mení v podstate z týždňa na týždeň, školy sa musia prispôsobovať už dnes. Preto sme zozbierali základné otázky o štúdiu za hranicami, na ktoré aktuálne poznáme odpoveď. 

Čo robiť doma? Napríklad môžete navštíviť palác vo Versailles
alebo si urobiť kurz na Harvarde

Ako prebiehalo podávanie prihlášok? 

Slovenskí študenti patria dlhodobo k najpočetnejšej skupine medzi zahraničnými študentami na českých vysokých školách. Na Masarykovej univerzite v Brne je takmer štvrtina študentov zo zahraničia, celých 17 percent je zo Slovenska. Tento rok zaevidovali štyritisíc prihlášok z našej krajiny, čo predstavuje 18 percent z celkového počtu podaných prihlášok. 

Čo sa týka pražskej Univerzity Karlovej, záujem našich študentov o ňu poklesol. „Tento rok prišlo 3 461 prihlášok od uchádzačov zo Slovenska. Vlani dorazilo od uchádzačov zo Slovenska 4 279 prihlášok. Niektoré fakulty prihlášky ešte stále prijímajú, a to až do konca apríla, no napriek tomu predpokladáme, že oproti vlaňajšku zaznamenáme tento rok pokles,“ povedal pre Forbes hovorca univerzity Václav Hájek s tým, že momentálne nevedia povedať, či situácia súvisí s pandémiou koronavírusu.

Pokles počtu prihlášok totiž zaznamenali oproti minulému roku už vo februári, keď u nás ešte panovala pokojná situácia. 

Žiaci môžu naberať skúsenosti v pivovare či banke.
O duálne vzdelávanie napriek tomu nie je záujem

O pár krokov vpred sú vysoké školy napríklad vo Veľkej Británii. Ako vysvetľuje Katarína Križková, koordinátorka zahraničných stáží a štipendií pre študentov LEAF, nielenže mnohé z nich už ukončili výberové konanie, úspešných uchádzačov dokonca stihli aj vybrať. Otáznik však visí nad ich nástupom do nového semestra.

Ako budú prebiehať prijímacie konania? 

Situácia sa síce mení zo dňa na deň a nevieme povedať, či o mesiac budeme môcť voľne cestovať alebo nie, no univerzity sa musia pripraviť aj na možnosť, že uchádzačov budú musieť preskúšať diaľkovo. Napríklad Univerzita Karlova s touto možnosťou už počíta, konkrétny postup ešte neoznámila. Naopak, brnenská „Masaryčka“ by svojich budúcich študentov predsa len rada videla.

Rektor sa preto rozhodol presunúť konanie testov študijných predpokladov, ktoré sú u nich potrebné absolvovať na siedmich fakultách z deviatich. Tie sa mali uskutočniť pred pár dňami, nový termín je 20. a 21. júna. „V prípade, že by ani v tomto termíne obmedzenia neumožňovali účasť slovenských uchádzačov o štúdium na prijímacích testoch, pripravujeme už teraz alternatívne riešenia. Rokujeme s ústrednými orgánmi, ministerstvami a krízovým štábom, takisto aj so zastupiteľskými orgánmi na Slovensku,“ vysvetľuje hovorkyňa Masarykovej univerzity Tereza Fojtová.

Ako študenti nastúpia do nového semestra? 

Otázna je vôbec účasť tohtoročných prvákov na začiatku vyučovania. Tento proces by mohol byť jednoduchší v prípade našich žiakov putujúcich do českých alma mater. O možnom otváraní hraníc s našimi susedmi sa totiž hovorí už dnes. Napriek tomu sú obe už spomínané vysoké školy pripravené vzdelávať Slovákov dištančnou formou.

Online učenie má zelenú. Ako projekt Zmudri
pomáha vzdelávať študentov (nielen) v čase korony

Ťažšie to bude pre maturantov, ktorých ďalšie kroky mali viesť na vzdialenejšie univerzity. „Podľa aktuálnych informácií od univerzít (napríklad Boston University, Yale) niektoré školy zrušili letné aktivity s osobnou účasťou (napríklad letné školy, sústredenia), alebo ich presunuli do online prostredia. Čo sa týka otvorenia jesenného semestra, školy pracujú podľa pôvodného plánu a pripravujú sa na príchod študentov v auguste alebo v septembri,“ hovorí Križková z LEAF.

Napriek tomu však aj tieto školy pripravujú plán online výučby pre prípad, že by študenti nemohli do semestra riadne nastúpiť. Podľa Križkovej je teda možné, že mnohí ešte budú prehodnocovať, či vôbec na štúdium nastúpia, a to z dvoch dôvodov. Jedným z nich je doprava, druhým sú financie. V rámci Európy už vieme o prvých lastovičkách v leteckej doprave, aká však bude jej podoba medzi kontinentmi a či sa nakoniec pravidlá ešte nebudú musieť znovu sprísniť, je otázne. „Je možné očakávať, že hlavne študenti prijatí na štúdium na vysokých školách v Ázii, Austrálii či v Severnej Amerike zvážia odklad nástupu na toto štúdium,“ dopĺňa Križková. 

Nemusíte sa uspokojiť s online kurzmi druhej triedy.
Certifikát z Harvardu sa dá získať aj zadarmo

Problémy môžu mať aj študenti, ktorí nemajú financovanie štúdia plne garantované danou vysokou školou, štipendiom či formou sponzorského daru. Pre neistý ekonomický vývoj môžu mať aj problém zohnať si v krajine brigádu, ktorú často potrebujú na dofinancovanie vlastných potrieb. „Niektorí absolventi našich programov, ktorí momentálne študujú na zahraničných univerzitách a zároveň pracujú, zostali v zahraničí aj napriek uzatvoreniu škôl práve kvôli práci,“ vysvetľuje na záver Križková. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?