13. októbra 2020

Už niekoľko rokov zaplavujú svet hromady lacných antibiotík. Prečo si teda 76-ročný miliardár Bob Duggan myslí, že svet potrebuje ďalšie a že ešte aj na nich poriadne zarobí? 

Bob Duggan mohol pokojne zabaliť kariéru v roku 2015. Predal totiž biotechnologickú firmu Pharmacyclics, ktorá vyvíjala onkologické lieky, americkej miliardovej spoločnosti AbbVie. Mal 71 rokov a majetok v hodnote zhruba troch miliárd dolárov.

Mohol sa stiahnuť do svojho domu v Kostarike, ktorého steny zdobí maľba zelenookého jaguára, a prežiť zvyšok života na pláži. Dni by začínal surfovaním na vlnách a končil pri knihe o scientológii, ku ktorej sa otvorene hlási.

Na dôchodok nemá čas

No dnes už 76-ročný Duggan odmieta na dôchodok čo i len pomyslieť. „V každom človeku je prirodzená túžba niečo po sebe zanechať, prispieť k zmene a využiť pri tom svoje schopnosti,“ hovorí s tým, že vek na tom nič nemení.

Iba v apríli tohto roka sa Duggan stal CEO spoločnosti Summit Therapeutics po tom, čo kúpil viac ako 60 percent akcií tejto verejne obchodovanej spoločnosti za zhruba 63 miliónov dolárov.

Bob Duggan nemá čas ísť na dôchodok. Plne ho zamestnáva vývoj nových liečiv a to, ako na nich dobre zarobiť. Foto: Forbes.com

Summit Therapeutics, ktorá vznikla v roku 2003, zatiaľ nevykázala žiadne zmysluplné príjmy. No to jej nebráni v tom, aby vyvíjala sľubnú antibiotickú liečbu na pomerne bežnú, no potenciálne smrteľnú infekciu, ktorú spôsobuje baktéria Clostridium difficile.

Táto baktéria postihuje hrubé črevo a spôsobuje závažnú infekciu, pseudomembranóznu kolitídu, ktorá sa prejavuje úpornými hnačkami. Pri veľmi vážnych stavoch hrozí zlyhanie orgánov a smrť.

Každoročne sa touto baktériou nakazí štvrť milióna Američanov (prevažne v nemocniciach alebo domovoch sociálnych služieb) a 13-tisíc z nich na ňu ročne zomrie.

Kde je háčik

Dugganova snaha niečo zmeniť je skutočne šľachetná, ale nie je to také jednoduché. Nikto nespochybňuje, že vývoj nových liečiv je jedným z najväčších úspechov 20. storočia.

Predtým, ako vedci objavili v roku 1928 penicilín, boli infekčné choroby hlavnou príčinou všetkých úmrtí v Spojených štátoch amerických a priemerná očakávaná dĺžka dožitia dosahovala len 58 rokov.

Keď do hry vstúpili antibiotiká, všetko sa zmenilo. Dostupná liečba na rôzne choroby, od tuberkulózy až po zápal pľúc, dosiahla to, že dieťa, ktoré sa včera narodilo v americkom Clevelande, má veľkú šancu, že sa dožije až 80. narodenín.

Medzi miliardárov sa prebojoval neznámy 88-ročný bankár.
Potichu zásobuje McDonald´s mäsom

Napriek tomu čelí farmaceutický priemysel dvom veľkým problémom. Prvým sú financie. Na trhu sa dnes nachádza veľké množstvo rozličných antibiotík, pričom poväčšine ide o lacné generiká. Napríklad amoxicilín, ktorý sa dostal na trh v roku 1973, je dodnes jedným z najviac predpisovaných liečiv na svete.

Jedna tabletka stojí v prepočte menej ako dolár, no tento liek je vysoko účinný. Ak vezmeme do úvahy, že náklady na vývoj nového antiobiotika sa pohybujú okolo 1,3 miliardy dolárov, je zrejme pochopiteľné, že takmer nikto sa už dnes nesnaží preraziť na tomto poli s nejakou novinkou. Pokryť tieto astronomické náklady tržbami z predajov nie je vôbec jednoduché.

Vývoj antibiotík v číslach 

8,8 miliardy dolárov minú ročne ľudia na antibiotiká
250 miliónov balení antibiotík predpíšu lekári ročne
47 miliónov z predpísaných antibiotík je nevyhnutných

2 miliardy dolárov minú ročne ľudia na liečbu infekcií, ktoré sú odolné voči antibiotikám
5 baktérií, ktoré sú odolné voči liečbe, považuje Centrum pre kontrolu chorôb (CDC) za „urgentnú hrozbu“
35-tisíc ľudí ročne zomrie na následky infekcií, ktoré sú odolné voči antibiotikám

41 nových antibiotík je v súčasnosti vo vývoji
15 percent nových antibiotík, ktoré sú vo vývoji, má liečiť infekciu spôsobenú baktériou Clostridium difficile
78 percent veľkých farmaceutických spoločností znížilo od roku 1990 vývoj nových antibiotík

Zdroj: Center For Disease Control and Prevention, Clinical Infectious Diseases, Health Affairs, Pew Charitable Trusts, všetky údaje sú za trh v USA

Menší hráči

Druhý problém tkvie vo vede. Baktérie sa rýchlo vyvíjajú a mutujú, čo znamená, že druhy baktérií, ktoré sú odolné voči liečbe špecifickými antibiotikami, prežívajú a šíria sa ďalej. A na to, aby doktori liečili pacientov, ktorí trpia infekciami odolnými voči určitej antibiotickej liečbe, musia siahnuť po celkom nových liekoch.

„Keď už prejde vývojom úplne nový druh antibiotika, lekári si ho pre istotu odložia bokom pre tie najťažšie prípady, a to práve kvôli rezistencii,“ vysvetľuje Samir Devani, ktorý založil investičnú banku Rx Securities so sídlom v Londýne, ktorá investuje do vedeckých inovácií.

„V praxi to znamená, že nové antibiotiká, ktoré získajú povolenie na distribúciu, lekári radšej odložia na poličku a iba zriedka ich použijú,“ dodáva. Práve preto sa veľkým farmaceutickým spoločnostiam už viac neoplatí do vývoja nových antibiotík investovať a tie menšie spoločnosti, ktoré sa o to stále snažia, zápasia o prežitie.

Miliardár, ktorý chcel zomrieť chudobný, splnil svoj cieľ.
Dostal sa na mizinu a hovorí, že je šťastný

Dve firmy, ktoré sa snažia o podobný príspevok ako Dugganova nová firma Summit, vyhlásili za posledných 18 mesiacov bankrot. Ide o spoločnosti Achaogen (v ktorej mal Duggan v minulosti 15-percentný podiel) a Melinta Therapeutics.

Za uplynulých 20 rokov schválili úrady len 25 nových antibiotík, pričom väčšina z nich je len derivátom už existujúcich liečiv. Nič z toho však Boba Duggana, ostrieľaného scientológa, nezastrašilo. Napokon, investovanie do biznisov, ktoré sa javia ako zlé voľby, je jeho špecialitou. Doposiaľ zakaždým dokázal, že mal pravdu, keď do nich vložil nádej (a peniaze).

Duggan to s peniazmi vie

Do investovania sa pustil už ako 20-ročný, ešte počas toho, ako študoval na Kalifornskej univerzite v Los Angeles. „Na začiatku som mal 5-tisíc dolárov, no za rok som ich znásobil a mal som už pol milióna,“ smeje sa Duggan.

Jednou z prvých spoločností, do ktorých investoval, bol predajca náradia na vyšívanie Sunset Designs, ktorý v polovici 80. rokov odkúpil britský spotrebiteľský gigant Reckitt Benckiser Group za 15 miliónov dolárov. Neskôr zainvestoval do reťazca pekární, ethernetovej firmy a aj do výrobcu robotického operačného náradia.

Prípad Bosarge. Takto boháči skrývajú miliardy pred exmanželkami,
veriteľmi či partnermi v biznise

V roku 2008 sa dostal do čela biotechnologickej spoločnosti Pharmacyclics. A vtedy to prišlo. Liečivo Imbruvica, ktoré firma vyrobila, sa stalo prvou voľbou na liečbu rakovinových buniek vrátane tých, ktoré spôsobujú chronickú lymfocytovú leukémiu, jednu z najrozšírenejších foriem leukémií, ktorá postihuje dospelých.

Netrvalo dlho a firmu pohltil americký gigant AbbVie. Cena za akvizíciu sa vyšplhala na 21 miliárd dolárov.

Je to skutočne zlaté vajce?

Podobne ako v tomto prípade, aj osud Dugganovho Summitu leží v rukách jediného liečiva. Tentokrát to je ridinilazol, nové antibiotikum na liečbu infekcií spôsobených baktériou Clostridium difficile. Práve prebieha séria testov, ktorá ho porovnáva s doterajším generickým zlatým štandardom, vankomycínom.

Nedávna druhá fáza klinických testov ukázala, že ridinilazol je nielenže účinnejší pri liečbe infekcií spôsobených baktériou Clostridium difficile, ale dokonca pomáha zabrániť opätovnému prepuknutiu choroby.

Ak by sa preukázalo, že to tak naozaj je a je teda lepšou voľbou, než doteraz preferované antibiotikum, nemocnice by si mohli za použitie tejto novej látky pýtať omnoho viac.

Majetok 2,5 miliardy, zaplatená daň 750 dolárov.
Tak platí daniarom Donald Trump

Biotechnologický analytik Alan Carr hovorí, že ak má mať nejaké liečivo šancu uspieť, je to zrejme ridinilazol.

„Liečba infekcií spôsobených touto baktériou predstavuje zaujímavú trhovú príležitosť,“ hovorí s tým, že príjmy z tohto lieku by boli zrejme vyššie, keďže má tabletkovú a nie vnútrožilovú formu, a teda ho lekári môžu predpisovať aj pacientom v domácej liečbe.

„No nemyslím si, že má miliardový potenciál. Možno niekoľko stoviek miliónov,“ pokrčí plecami. Dugganovi to však na dôchodok zrejme stačí.

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Leah Rosenbaum, ktorá píše o inováciách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?