28. septembra 2020

Americký prezident Donald Trump zaplatil za roky 2016 a 2017 iba 750 dolárov na americkej federálnej dani z príjmu. Tvrdí to denník New York Times (NYT).

Denník získal prístup k dokumentom, podľa ktorých sa Donald Trump dokázal roky vyhýbať plateniu daní, keďže jeho firmy nevykazovali zisk, ale straty.

Fakty

Pred rokom 2016 Trump počas 10 z 15 rokov neplatil žiadne dane, tvrdia Times. Údaje, ktorými denník disponuje, sa týkajú takmer dvoch desaťročí a stoviek firiem, ktoré tvoria prezidentovo biznisové impérium.

Podľa NYT väčšina Trumpových „hlavných firiem“, ako napríklad jeho niekoľko golfových ihrísk, vykazuje straty v miliónoch a niekedy aj desiatky miliónov dolárov ročne.

Od roku 2000 vykázal Trump z golfu straty 315,6 milióna dolárov, jeho washingtonský hotel dosiahol za dva roky fungovania do roku 2018 stratu 55 miliónov.

Twitter po prvý raz overil Trumpovi fakty.
Zasahovanie do slobody slova, bráni sa prezident

Trump informácie poprel, na nedeľňajšej (28. septembra) tlačovej konferencii povedal: „Platím veľa, a veľa platím aj na daniach z príjmov v jednotlivých štátoch.“

Údaje neodhalili nič nové o finančných stykoch s Ruskom či prezidentom Putinom, ani o dohode o mlčanlivosti za 130-tisíc dolárov s pornoherečkou Stormy Daniels. S ňou mal Trump údajne aféru v roku 2006. Túto platbu skúma manhattanský prokurátor.

Veľké číslo

72,9 milióna dolárov.

Toľko vrátila americká vláda Trumpovi na daniach z rokov 2005 až 2008, a to vrátane úrokov, keďže za rok 2009 vykázal stratu viac ako 700 miliónov dolárov. Podľa New York Times je toto číslo rozhodujúce v rámci auditu federálneho daňového úradu, ktorý stále rozhoduje, či si Trump môže refundáciu ponechať.

Štart dynastie Trumpovcov: starý otec prezidenta dodával dievčatá a pijatiku

Ak by Trump napokon prehral, s penále a úrokmi zaplatí viac ako 100 miliónov.

Čo si treba všimnúť

Trump je osobne zodpovedný za dlhy vo výške 421 miliónov dolárov. Keďže väčšina je splatná počas budúcich štyroch rokov, podľa Times je možné, že na majetky prezidenta USA bude uvalená exekúcia.

Trumpove aktíva, vďaka ktorým by dlhy mohol splatiť, počas posledných rokov vysychali. Od roku 2014 predal investície do akcií a dlhopisov za viac ako 200 miliónov dolárov a pravdepodobne má v cenných papieroch už iba 873-tisíc dolárov.

Kontext

Počas svojho prezidentovania odmietal Trump zverejniť daňové priznania. Pokračovali tak špekulácie, čo by mohli obsahovať. Prezident hovorí, že ich zverejní po audite, ale fakt, že sú predmetom auditu, mu ich nezakazuje zverejniť.

Opozícia v Kongrese ho na to vyzýva dlhodobo, jej právne kroky však zatiaľ boli neúspešné. Manhattanský prokurátor Cyrus Vance Jr., člen Demokratickej strany, už Trumpovi poslal súdne predvolanie, ktoré sa týkalo práve daní. Prezident však tvrdí, že je príliš široko formulované a ide o politický útok.

Prvostupňový súd Trumpovo odvolanie zamietol, druhostupňový ešte nerozhodol.

Odpoveď

Alan Garten, advokát Trump Organization, reagoval na NYT vyhlásením, že „väčšina, ak nie všetky fakty sú nepresné.“

Tvrdí, že Trump zaplatil federálne dane za milióny dolárov v „osobných daniach“, ktoré sa môžu týkať sociálnych či zdravotných odvodov – to však nie sú dane.

Prekvapenie

Trumpov celkový majetok v údajoch nefiguruje. Podľa Forbesu dosahuje 2,5 miliardy dolárov.

Autor článku Nicholas Reimann je redaktor Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?