27. mája 2020

Sociálna sieť Twitter sa po prvýkrát pustila do overovania faktov v príspevkoch Donalda Trumpa. Stalo sa tak po tom, ako v jednom z tweetov tvrdil, že volebné hlasovacie lístky zaslané poštou sú podvodom.

Pod dvoma príspevkami, ktoré prezident zverejnil, sa objavila poznámka od Twitteru: „Tu nájdete fakty o poštových hlasovacích lístkoch“, ktorá súvisela s informáciami zdieľanými Trumpom. Twitter tak po prvýkrát upozornil na overovanie faktov v príspevkoch amerického prezidenta, odkedy platforma ohlásila, že bude označovať tweety s otáznym obsahom. Iniciatíva sa vyformovala počas pandémie koronavírusu.

Štart dynastie Trumpovcov? Starý otec prezidenta dodával druhom
Jacka Londona pijatiku a dievčatá

Dva Trumpove tweety, ktoré sociálna sieť označila poznámkou, tvrdili nasledovné: „Nie je žiadna šanca (nulová!), že poštové hlasovacie lístky budú niečím iným ako len obyčajným podvodom“ a „Poštové schránky sa budú vykrádať a lístky budú falšované.“ Link, ktorý sa nachádza pod tweetmi, presmeruje užívateľov na stránku, ktorá obsahuje sekciu informácií o nepravdivých tvrdeniach Trumpa.

Prezident na sociálnej sieti reagoval v ďalšom príspevku a Twitter obvinil z manipulovania prezidentských volieb 2020, z potláčania slobody prejavu a z toho, že sa Twitter spolieha na overovanie faktov od televízie CNN, ktorá podľa prezidenta šíri falošné správy.

Napriek tomu, že sú jeho tweety často predmetom verejných diskusií a kritiky pre ich poburujúci a klamlivý obsah, až spomínané dva sa zatiaľ rozhodol Twitter overiť.

„Vždy sme vedeli, že Silicon Valley urobí všetko pre to, aby sa im podarilo zasahovať do vyjadrení prezidenta Trumpa, ktorý chce dostať informácie medzi svojich voličov,“ povedal Brad Parscale, šéf Trumpovej tohtoročnej prezidentskej kampane. „Spojením so zaujatými médiami ‚overujúcimi informácie‘, ktoré šíria falošné správy sa snažia iba zakryť fakt, že Twitter sa snaží z taktických a politických dôvodov znížiť jeho kredibilitu. Existuje množstvo dôvodov, prečo sme stiahli Trumpovu kampaň z Twitteru, a jedným z nich je ich jasné politické stanovisko.“

Twitter umožní pracovať len z domu. Aj navždy.
Prečo to znie ako rozsudok (domáceho) väzenia?

Twitter v overovaní faktov nasledoval sociálnu sieť Facebook, ktorá sa do tejto iniciatívy pustila počas pandémie koronavírusu. Stalo sa však tak až po tom, ako sa ozývali opakujúce sa výzvy, aby tak urobili, keďže sa na množili tweety obsahujúce konšpiračné teórie tvrdiace, že za vírusom je miliardár Bill Gates či 5G technológia.

Označenie tweetov, ako v prípade Trumpa, používateľov presmeruje na stránku, ktorá obsahuje informácie z relevantných zdrojov. Trumpa často kritizujú aj demokrati aj republikáni za jeho aktivitu na Twitteri. Mnohí mu dokonca radili, aby sa tejto sociálnej siete vzdal a vyhol sa tak rozptýleniu. Od roku 2009 sa Trumpovi podarilo napísať na sociálnu sieť viac ako 52-tisíc príspevkov.

Článok vyšiel na americkom webe Forbes, autorom je redaktor Nicholas Reimann

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?