13. mája 2020

Tak sme sa dožili momentu, keď CEO extrémne populárnej firmy oznámil svojim zamestnancom, že už nikdy nemusia prísť do roboty (a nie je to „vyhadzov“). Jack Dorsey napísal pracovníkom Twitteru, že odteraz a už navždy majú možnosť pracovať na diaľku v prípade, že si neželajú byť fyzicky v práci.

Ako ďalej informoval BuzzFeed News, kancelárie sociálnej siete ostanú zavreté ešte celé leto a potom bude návrat dobrovoľný. „Rozhodnutie o otvorení kancelárií je na nás. Či sa ľudia vrátia fyzicky do práce, to bude už ich rozhodnutí,“ potvrdil pre NBC News aj hovorca spoločnosti. „Vďaka rýchlej reakcii na začiatku pandémie a aj vďaka našej politike decentralizácie sme sa dostali do jedinečnej situácie, že naši pracovníci dokážu fungovať a pracovať z akéhokoľvek miesta,“ dodal.   

5 zistení o návrate do kancelárie:
home office, bezpečnosť, rúška, klimatizácia a mlčanie

Aj keď jeho vyjadrenie pôsobilo trochu vystatovačne, rozhodnutie len potvrdzuje, že žijeme v zvláštnej dobe. V ďalšej nedávno zverejnenej správe sa napríklad uvádza, že ani väčšie rozostupy medzi zamestnancami nedokážu zabrániť prenosu koronavírusu. Viacero spoločností preto rozmýšľa nad tým, ako úplne zmeniť chod a výzor kancelárií. (Keď si pomyslím, ako sme sa ešte pred pár mesiacmi zamýšľali nad budúcnosťou konceptu open officov, príde mi to teraz ako obrovská strata času). 

Čo znamená „navždy“?

Oznam Jacka Dorseyho vo mne však vyvoláva množstvo otázok. Tak predovšetkým: čo všetci títo ľudia, ktorí už nikdy v živote nemusia prekročiť prah centrály Twitteru, vlastne robia? A čo chcú? Nepotrebujú aspoň podpísať nejaké firemné papiere alebo netúžia navštíviť nejakú firemnú párty? 

V praxi je to, samozrejme, zrealizovateľné. Nielen Twitter sa môže spoliehať na nástroje, ako ponúka povedzme Google Docs, extrémne vysoké rýchlosti pripojenia, dnes už aj s 5G telefónmi. Zoom je tiež veľmi stabilný a okrem populárnych virtuálnych pozadí s témou Star Wars si ľudí získal aj tým, že oneskorenie v prenose je takmer nepozorovateľné, čiže na online poradách máte pocit, že všetci tí ľudia sedia priamo vedľa vás. Pritom ešte pred pár rokmi, keď boli mnohé menšie mestá mimo rýchleho internetového pripojenia, by bol takýto domáci režim o dosť komplikovanejší. Pred desiatimi rokmi by bol každý videochat veľkým trápením.   

Návrat do kancelárií v nedohľadne. Google sa pridal k Facebooku
a povolí home office do konca roku 2020

Otázkou ostáva, či navždy naozaj znamená navždy. Nechcem tu robiť žiadne prognózy šírenia vírusu – je aj mojím veľkým želaním, aby nás už netrápil dlho a nevrátil sa znova na jeseň. Veľké spoločnosti však seriózne zvažujú širokospektrálne home office režimy aj preto, že súčasná pandémia môže (zdôrazňujem MÔŽE) byť predzvesťou toho, že podobné vírusové epidémiu budeme zažívať častejšie. A opakujem, že je aj mojím želaním, aby to tak nebolo, aby celý koronavírus bol len jednou veľkou anomáliou. 

Dorsey však svetu ukázal, že sa pozerá za horizont. A pre mnohých ľudí to znamená, že si na domáce kancelárie musia začať zvykať. Kúpte si teda pohodlnú pracovnú stoličku. Alebo vysoký stolík, pri ktorom môžete pracovať postojačky, ak je to vaša pracovná preferencia. Časy sa zmenili a každá spoločnosť sa bude aspoň čiastočne spoliehať aj na ľudí, ktorí nebudú fyzicky na pracovisku.  

Život s pixelmi

Ak patríte k tým, čo office ľúbili, nezúfajte. Práca z domu má svoje výhody a Dorsey napokon nepovedal, že pracovníci už nikdy do práce nesmú prísť. 

Ale bude to určite iné. A zvláštne. 

Lebo pravda je taká, že ja sám pracujem z domu už skoro 19 rokov. Užívam si hlavne to, že môžem byť so svojou rodinou, no popravde musím priznať, že ich nevidím omnoho viac ako v čase dochádzania do práce. Pracujem celý deň sám a rozprávam sa s animovanými pixelmi na obrazovke. Áno, práca na diaľku je aj samotárska a fádna. Je to jeden opakujúci sa monotónny vzorec. 

Tiež nemôžete čítať reč tela iných, keď si všetci vypínajú zvuk na videokonferenciách, síce sa lepšie počujete, ale máte podvedomý pocit, že to, čo vravíte vlastne nikoho nezaujíma. Zoom je fajn na to, aby ste si posunuli informácie, ale nemôže sa porovnávať s brainstormingom naživo, keď sa kreatívna energia prenáša z jedného človeka v miestnosti na druhého. A nenahradíte ani ten pocit, keď spoločne nájdete po dlhej diskusii zhodu. Alebo keď vás kolega zavolá k oknu, aby ste si tiež pozreli tú komickú situáciu dole na ceste. Alebo keď sa trochu škodoradostne chichocete s kolegyňou na tom, ako sa tím líder v kuchynke oblial kávou.

Ideme teda eliminovať tie momenty, keď sa cítime… ehm… ľudsky?  

Neviem si predstaviť prácu na diaľku navždy. Nechcem sa ešte aj v nejakom roku 2035 stále len rozprávať s pixelmi. To znie skoro ako rozsudok odňatia slobody. 

Autorom článku je spolupracovník Forbesu John Brandon, ktorý píše o trendoch na sociálnych sieťach. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?