12. septembra 2018

V každomesačnej rubrike Forbes.sk a Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA) vyberáme najlepšie reklamné spoty ako aj reklamné faily zo Slovenska a sveta. Augustové novinky tentokrát okomentovali Filip Kuchar, senior performance specialist v online mediálnej agentúre Digiline a Lukáš Lukonič, copywriter mediálnej agentúry Core4. Ktoré kampane ich zaujali a ktorá nestojí za povšimnutie?

Výber Filipa Kuchara

Toyota – Truck Norris

Viete, čo sa stane, keď Chuck Norris podpíše Toyotu? Začnú sa diať príšerné veci (smiech). V každom prípade si video odporúčam pozrieť. Je to „nárez“.

Na videu sa mi páči, akým spôsobom sa značka spojila so známou tvárou. Samozrejme, ide o maximálny „úlet“, ktorý spôsobí to, že si reklamu určite zapamätáte. Ak bolo cieľom podporiť awareness v istom časovom období, takáto sranda by to mala dokázať. Toto video viac komentáru nepotrebuje…

The Umbrella – IKEA

Vrátim sa v čase k majstrovstvám sveta vo futbale, ktoré sa konali v Rusku. Toto je skvelý príklad toho, ako by sa malo reagovať na aktuálne dianie v spoločnosti. Povedzme si, IKEA je v tomto majstrom.

Vám, ktorí ste videli záverečný ceremoniál MS vo futbale, pravdepodobne neuniklo, že na pódiu, kde sa odovzdávali medaily, boli prezidenti troch krajín (Putin, Macron a prezidentka Grabar-Kitarović). Na štadióne husto pršalo a spočiatku bol dáždnikom krytý len jeden (prvý spomínaný). Táto situácia vyvolala úsmevný moment, ktorý nábytkársky gigant dokonale využil.

ikea kampaň reklama putinumbrella MS futbal 2018
Foto: adsoftheworld.com/Georgi Zlatkov_Jana Dakovska

Výber Lukáša Lukoniča

Range Rover a Hans Zimmer

Hudba a jazdenie. Prémiové auto a svetový virtuóz. Ladí to spolu. Azda teda ani nebudem príliš zaujatý, ak za jednu z kampaní, ktoré ma v posledných dňoch zaujali, vyberiem reklamu s mojím obľúbeným muzikantom.

Na krásnu exekúciu, ktorú s našimi zlomkovými rozpočtami len ticho závidíme, sme si zo zahraničia už zvykli. V tomto prípade z toho celého ale navyše ide presne tá emócia, s akou sa chce značka, ako je Rover, spájať. Nice!

MARK BBDO – Nerozumieme

Silný dátum, ktorý sa priam núkal agentúram, aby vytvorili peknú kampaň, najlepšie využili v MARK BBDO. Aj keď si myslím, že exekučne sa to dalo potiahnuť ešte o kus ďalej, urobili peknú vizibilnú vec s rozumným insightom.

Bolo by zaujímavé, keby sa napríklad spontánne pridali ďalšie média a po vzore Fun rádia prerobili svoje web stránky alebo spustili časť vysielania v ruštine. V každom prípade, dávam „páčika“. Inak, pekný post na túto tému mala agentúra MUW.

Fail:

Jaroš pre Pepco

Tu vyberám video s Mirom Jarošom pre značku Pepco. Neviem, či si zasluhuje označenie fail, chýba mu ale nápad a situáciu nezachraňuje ani exekúcia. Spojenie školské potreby – Jaroš – súťaž – kresba je jednoducho príliš priehľadné.

Keď už nič iné, mohla mať súťaž aspoň nejakú zaujímavejšiu mechaniku, ktorá by donútila ľudí k interakcii priamo na Facebooku. Takto používatelia len pridajú kresbu do galérie na microsite, kde vidíme maličký náhľad, ktorý sa nedá rozkliknúť. Aby som len „nehejtoval“, musím povedať, že ma milo prekvapil počet prihlásených prác.

Chceš účinkovať vo videoklipe Mira Jaroša? Zisti viac info na www.vyhrajspepco.sk

Uverejnil používateľ PEPCO Slovensko Pondelok 13. august 2018

Predošlé mesiace:

Hlavná foto: reprodukcia YouTube.com

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA)  je združenie profesionálnych agentúr, ktoré pôsobia v oblasti digitálneho marketingu. Jej úlohou je najmä rozvoj digitálneho marketingu na Slovensku.