14. mája 2018

V každomesačnej rubrike Forbes.sk a Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA) vyberáme najlepšie reklamné spoty ako aj reklamné faily zo Slovenska a sveta. Na minulý mesiac si posvietili Lucia Roštášová, junior online marketing specialist z Riesenia.com a Kristína Karabínošová, creative team leader z agentúry HYPE. Čo ich zaujalo, čo si treba podľa nich pozrieť a čomu dávajú, naopak, palec dole?

Výber Kristíny Karabínošovej

Palau Legacy Project

Palau je turistická destinácia a štát vyskladaný z malých ostrovov v Austrálii a Oceánii. A ako každá turistami navštevovaná lokalita i toto miesto časom utrpelo znečistením. Preto vznikla krásna kampaň Palau Legacy Project, vďaka ktorej sa turisti zaviazali chrániť prírodu už vo fáze získania víz do cestovného pasu. Kampaň získala čiernu ceruzku (Grand Prix – Black Pencil) na reklamnom festivale D&AD a podporil ju aj sám prezident Palau.

Monoprix: Najhoršia pesnička na svete

Francúzska sieť maloobchodov Monoprix spúšťala online predaj a pri tejto príležitosti vznikla Najhoršia pesnička na svete. Taký cheesy rock 80. rokov, vizuálne pripomínajúci Elektronik Supersonik od Zlad!-u. Najhoršia pesnička baví hereckými výkonmi kapely či samotným textom. Ako táto “hudba” graduje a s ňou aj mimické prejavy hlavnej trpiteľky, vyeskaluje aj dej do vtipného vysvetľujúceho záveru. Schválne, či vám neostane refrén ako popevok na pár ďalších minút.

Fail mesiaca

HOPINTAXI

 Z HOPIN-u sa nedávno stala šikovná aplikácia, v ktorej si možno nielen šikovne objednať odvoz, ale aj odsledovať presnú polohu MHD (v prípade záujmu o kombinovanú dopravu). Pri tejto príležitosti vznikol aj nový, exekučne pekný spot ukazujúci mestskú džungľu a dvoch hlavných aktérov v habitate im prirodzenom. Akokoľvek, pozornosť si síce spot udrží do posledných chvíľ, kedy nastane aj moment prekvapenia. Dvihnete obočie a zhrozíte sa, ako sa môže ešte do reklamy dostať sexistická veta “… samička vyjadruje svoj súhlas s párením.”

Výber Lucie Roštášovej

Shazam

Kyberšikana sa stáva medzi tínedžermi čoraz viac rozšírená, avšak len malé percento šikanovaných sa k tomu aj reálne prizná a problém začne riešiť.

V Singapure preto vznikla jedinečná kampaň, ktorá žiada, aby ste pomocou Shazam (aplikácia na rozpoznávanie hudby) zapli hlas chlapca Daniela, zobrazeného na city light-e vysielajúcom zvukové vlny, ktoré ľudské ucho nedokáže rozpoznať. Shazam však áno.

Po použití aplikácie sa dostanete na web, kde vám Daniel rozpovie svoj príbeh o jeho šikanovaní na sociálnych sieťach.

Agentúre sa podarilo veľmi efektne prepojiť online a offline, zacieliť tínedžerov, vyvolať emóciu, upozorniť na závažný problém a zároveň možno dodať viac odvahy prehovoriť  tým, ktorí sú reálnymi obeťami šikany.

Ikea

Reklama na produkty od Ikey zakomponovaná do hudobného videoklipu? Prečo nie. Opäť neprekvapujúca originálna exekúcia a nápad. Rytmická hudba od skupiny “Teleman”, biely nábytok a nekonečné množstvo kombinácií farebných doplnkov do domácnosti vtiahne všetkých milovníkov Ikey a nenásilne ich donúti dopozerať celý 2 a pol minútový klip/reklamu. Skvelý spôsob, ako rýchlo odprezentovať veľké množstvo produktov.

Fail mesiaca

Kaufland

Nápad so “šetrením na reklame” síce vôbec nehodnotím ako fail, je to vtipné a jasné a myslím si, že reklama dokáže upútať pozornosť diváka aj vďaka zmienke o hercovi, ktorý v reklame mal byť, ale nie je. Trochu zmätočne na mňa však pôsobí fakt, že pred časom Kaufland veľmi ostro verejne kritizoval iný obchodný reťazec kvôli ich kampaniam pre rôzne špecifické týždne a nakoniec sa sám priblížil k podobnému konceptu týždňových zliav.

Predošlé mesiace:

Asociácia digitálnych marketingových agentúr (ADMA)  je združenie profesionálnych agentúr, ktoré pôsobia v oblasti digitálneho marketingu. Jej úlohou je najmä rozvoj digitálneho marketingu na Slovensku.