7. júna 2018

V každomesačnej rubrike Forbes.sk a Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA) vyberáme najlepšie reklamné spoty ako aj reklamné faily zo Slovenska a sveta. Na májové novinky si posvietili Eva Matejíčková, copywriterka reklamnej agentúry Zaraguza a senior copywriter spoločnosti Elite Solutions Matej Valo. Ktoré videá ich zaujali a ktoré nestojí za povšimnutie?

Výber Evy Matejíčkovej:  

RedTube – The Save Water Challenge

Prístup k zdroju kvalitnej pitnej vody sa dnes rieši vo veľkom, pričom v mnohých krajinách predstavuje čoraz závažnejší problém. Hoci celosvetovo existuje množstvo kampaní týkajúcich sa šetrenia vody, ktorým dáva každý za pravdu, začať šetriť vodu sám od seba a obmedziť spotrebu vody je pre jednotlivca stále ťažké. A tu prichádza na scénu starý známy RedTube (ktorý asi netreba predstavovať) s vtipným, efektívnym a motivačným riešením.

Pri príležitosti Dňa Zeme sa RedTube rozhodol, že svojim fanúšikom venuje týždenný prístup ku gigabajtom porna zadarmo. Niečo za niečo. Vytvoril aplikáciu „The Save Water Challenge“, ktorá stopuje dĺžku sprchovania. Čím je sprcha kratšia, tým viac bodov získate. Ak sa stanete majstrom v krátkom sprchovaní a nazbierate stanovený počet bodov, RedTube vás odmení bezplatným týždenným prístupom k prémiovému obsahu. Kto ušetrí viac?

Reklama

Tata: Grand theft Tiago

Tata je indická automobilka, ktorá predáva mestské autá za dostupné ceny. Na trh uviedla nový hatchback, ktorý musela premenovať z pôvodného názvu Zica na Tiago, pretože ľuďom pripomínal nebezpečnú vírusovú nákazu v Južnej Amerike. Novým Tata Tiagom sa chcela firma zbaviť nálepky predajcu lacných vozidiel (pre zaujímavosť, jedno Tata auto stálo približne 1300 eur), a tak na podporu predaja tohto auta vytvorila rozsiahlu kampaň.

Výsledkom je zábavné video nasnímané z pohľadu bezpečnostnej kamery, ktorá zachytila prefíkaného zlodeja áut pri čine. Celý čas by ste si mohli myslieť, že sledujete nudný záznam krádeže auta… No aby som neprezradila vopred celý vtip, pozrite si video.

#GirlSpeakLouder

Aj keď je rok 2018, ženy sa v mnohých krajinách stále snažia dosiahnuť rovnoprávnosť. Ženy, ktoré sa boja ozvať a „vykričať“ svetu, že sú schopné rovnako ako muži. Táto tematika sa týka rovnakého platu, šikovnosti v práci, zručností alebo pozície vo vlastnej domácnosti. Veľa organizácií a značiek chce podporiť ženy a vytvára kampane bojujúce za rovnoprávnosť.

Najnovšie sa k nim pripojili velikáni ako Apple, Google a Amazon – značky, ktorých produkty slúžia ako domáce asistentky. Navyše majú automaticky prednastavený ženský hlas, čo ich ešte viac škatuľkuje do pozície ženy – slúžky. Tieto produkty pozná snáď celý svet a spoločnosti majú aj vďaka zvučnému menu obrovský vplyv na spoločnosť. Preto dali hlavy dokopy a vznikla kampaň #GirlSpeakLouder pozostávajúca z 3 videí. Využíva známe hlasy Siri, Alexy a Google Home na to, aby povedali svetu, že ich rola ženy je omnoho väčšia než byť len niekoho osobná asistentka. Dômyselné, trefné a odvážne. Toto sa mi páči.

Výber Mateja Vala:

#PutAShirtOn

Každých 7,3 sekundy „postnú“ muži svoju selfie fotku bez trička. Výrobca tričiek Fruit of the Loom so svojou agentúrou tento náhľad vtipne pretvoril na „tragický“ problém – tričká mužov sa rozpadávajú skôr, ako sa v nich muži stihnú odfotiť. Riešením sú, našťastie, ich kvalitné tričká. Na kampani oceňujem humor, interaktivitu vďaka pridávaniu #PutAShirtOn pod narcistické fotky a copywriting – pobavilo ma využitie výrazov #ripped a #shredded v úplne novom význame.

Tajomstvo pravého kávičkára 

Páči sa mi, že namiesto obyčajnej produktovej reklamy sa Popradská káva stavia do zmierovacej polohy, v ktorej sa snaží zlepšiť rešpektovanie rôznych spôsobov pitia kávy. A veľmi zábavným štýlom. Musím pochváliť aj peknú prácu režiséra a produkcie, kasting a herecké výkony.

Fail

Thomas Puskailer –  Kapučíno 

Toto podľa mňa až tak nevyšlo. Ako tak rozumiem myšlienke hravej letnej pesničky o káve pre propagáciu kaviarne Mondieu Laboratoire. Avšak celá exekúcia klipu, prehnané a neprirodzené reakcie speváka aj ostatných zúčastnených na mňa pôsobia umelo a trošku trápne. Možno by bol výsledok lepší, ak by sa zvolila viac natívna forma textácie pesničky aj forma klipu.

Reklama

Predošlé mesiace:

Asociácia digitálnych marketingových agentúr Adma  je združenie profesionálnych agentúr, ktoré pôsobia v oblasti digitálneho marketingu. Jej úlohou je najmä rozvoj digitálneho marketingu na Slovensku.