31. augusta 2018

Martin Lanik je rodený Bratislavčan, ktorý už 18 rokov žije v USA. Pôvodne tam odišiel iba na výmenný pobyt počas strednej školy, napokon vyštudoval pracovnú psychológiu a stal sa profesorom na štátnej univerzite v Colorade. Neskôr vytvoril softvér, pomocou ktorého dokáže poradiť globálnym firmám, ako sú Coca-Cola, Henkel či Kia, ktorého manažéra majú zamestnať alebo povýšiť – a ešte im pritom ušetrí desaťtisíce dolárov.

No a najnovšie Martin Lanik napísal knihu, ktorú na pulty amerických kníhkupectiev posunulo známe biznisové vydavateľstvo.

Cesta do USA

Pôvodne chcel byť klavírny virtuóz, ale rodičia ho postrčili na inú cestu. Tou sa stalo štúdium ľudskej psychiky. Najprv študoval všeobecnú psychológiu, neskôr ho prijali na spojené magisterské a postgraduálne štúdium pracovnej psychológie na Coloradskej štátnej univerzite vo Fort Collinse. „Do ročníka brali iba 4 – 5 študentov. Štúdium bolo zadarmo, keďže som mal štipendium,“ hovorí Martin Lanik.

Slovenka pomáha nielen našincom preraziť za veľkou mlákou.
V USA už naštartovala biznis 50 firmám

Po skončení doktorandského štúdia sa dostal na stáž do konzultačnej firmy Development Dimensions International (DDI) – najprv sa jej zúčastnil pár mesiacov v Pittsburghu, neskôr rok v Londýne. Jediným problémom tohto úspešne sa črtajúceho príbehu bolo to, že sa písal rok 2008 a na ekonomiku doľahla kríza. Martinovi Lanikovi nepredĺžili zmluvu, tak sa rozhodol vrátiť sa do Colorada.

Vrátil sa teda na univerzitu, kde vyučoval kurzy zamerané na všetko od základov psychológie cez výskumné metódy až po štatistiku. Popritom začal budovať vlastnú firmu Pinsight, ktorú oficiálne uviedol na trh v roku 2010. „Našťastie sa to skončilo takto. Poznáte to, keď už raz začnete pracovať, iba ťažko sa vraciate do školských lavíc, nieto k podnikaniu,“ dodáva so smiechom.

Nebolo však rizikové, založiť firmu práve počas krízy? „Nie, keď je ekonomika v kríze, tak odtiaľ môže iba rásť. Firma nemusí byť ani super úspešná, ale ekonomika ju časom potiahne – a to je dobré,“ poodhaľuje, ako premýšľal v časoch spúšťania firmy.

Pohovor s CEO na diaľku

Lanik sa v rámci štúdia psychológie venoval najmä výskumu líderstva – toho, ako sa vo vedúcich úlohách správa vysoký manažment. A práve skúsenosti z psychológie vložil do starostlivo vybudovanej firmy, kvôli ktorej postupne aj opustil katedru psychológie. Prišiel čas venovať sa vlastnému biznisu na sto percent.

Jeho klientmi sú teraz firmy, ktoré hľadajú alebo pripravujú svojich zamestnancov na vyššie manažérske pozície. Pinsight dokáže otestovať stovky kandidátov a určiť, kto je tým najvhodnejším adeptom.

„Kedysi na to slúžili assessment centrá (hodnotiace centrá, pozn. red.), no ich služby boli neuveriteľne nákladné. Predstavte si, že by som mal ako psychológ cestovať na druhý koniec zemegule, len aby som sa porozprával s pár ľuďmi a pozoroval ich pri práci. Ohodnotenie jediného človeka tak vyšlo na 10-tisíc dolárov a mohli si to dovoliť iba tie najväčšie firmy, ako General Motors alebo Coca-Cola,“ hovorí Lanik.

Od novinárčiny k podnikaniu v USA:
Slovenka rozbehla biznis s hlinou v plechovke

Pinsight dokázal túto úlohu zautomatizovať a sprístupnil tak profesionálne hodnotenie zamestnancov aj menším hráčom. Prostredníctvom počítačového programu vytvoril simuláciu pracovného prostredia, ktorá „vtiahne“ uchádzača o manažérsku pozíciu do víru pracovných udalostí a problémov, ktoré je potrebné riešiť.

Pinsight má približne stovku klientov po celom svete a softvér z dielne Slováka používajú rôzne firmy, ako napríklad už spomínaná Coca-Cola, AIG, CenturyLink, Henkel, Lidl či Kia.

Martin Lanik profesor USA firma nový biznis
Martin Lanik získal titul z pracovnej psychológie na štátnej univerzite v Colorade, kde neskôr aj vyučoval ako profesor. Že ide o akademika na čele firmy je jasné z toho, ako pristupuje k spúšťaniu nových produktov: testuje ich ako hypotézy. Foto: Martin Lanik (archív)

Firmám, ktoré hľadajú skúsených manažérov, program umožní doslova vopred zistiť, ako sa kandidáti správajú v najrôznejších situáciách. Počas trvania testu nielenže vidia, čo kandidát v programe robí, ale ho aj môžu sledovať napríklad cez webkameru. Majú teda ucelený prehľad o tom, ako reaguje na dané úlohy, a či je pod tlakom, alebo nie.

„Najčastejšie sa hodnotenia líderských zručností robia tak, že človek povie, v čom si myslí, že je dobrý. Pre mňa ako psychológa takáto triviálna odpoveď nestačí,“ vysvetľuje. Podľa Lanikových slov je prvý na svete, kto dokázal komplexné hodnotenie zamestnancov plne zautomatizovať a vykonávať na diaľku.

Naozaj sa uchádzači o prácu zapotia, keď vedia, že ide iba o simuláciu? „To, že ide o program neznamená, že sa dá oklamať. Prirovnal by som to k hre na klavíri. Keď sa vás opýtam, či viete na ňom hrať, môžete mi zaklamať, no keď vás zaň posadím, na odpoveď prídem sám veľmi ľahko,“ opisuje Lanik.

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra.
Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

Martin Lanik hovorí, že sa na biznis stále pozerá z vedeckého hľadiska. „Na trh sa snažím posúvať prvotné verzie produktov (minimum viable products) s minimálnou investíciou. Beriem to ako hypotézu, ktorú testujem u zákazníkov,“ dodáva vyštudovaný psychológ.

Ďalšou pridanou hodnotou jeho softvéru je, že daného manažéra porovná s tisíckami manažérov, ktorí v minulosti podobným testovaním prešli, a navyše hneď vygeneruje uchádzačovi rozvojový plán toho, v čom sa má zlepšovať.

„Najnovšie máme aj aplikáciu, ktorá manažérom posiela notifikácie a cvičenia, ktoré majú v ten deň absolvovať, aby pracovali ako na svojich silných, tak aj na slabých stránkach,“ dodáva Lanik.

Psychológ „za volantom Uberu“

Firma má v súčasnosti okolo 200 konzultantov, ktorí pracujú na diaľku, napríklad z Británie, Brazílie, Belgicka, Kolumbie, Kostariky, Indie, Thajska či z Juhoafrickej republiky. „Pracujeme podobne, ako Uber. Máme množstvo konzultantov spomedzi radov psychológov, ktorí sa zapnú, keď chcú, a na diaľku pre nás hodnotia zamestnancov,“ opisuje nezvyčajný spôsob práce.

Štyri sociálne siete, ktoré vymysleli Slováci.
Väčšina z nich nevyšla

Má to nesporné výhody: vďaka remote zamestnancom z celého sveta dokážu robiť hodnotenia v rôznych jazykoch a navyše naprieč viacerými časovými pásmami. Biznis tak môže bežať nepretržite. Navyše, náklady sú minimálne, keďže firma nemá žiadne sídlo a existuje iba v online priestore.

Vývoj softvéru deleguje na Slovensko a do Českej republiky, kde sú podľa jeho slov šikovní ľudia a omnoho nižšie mzdy než v USA.

Prístup akademika

To, že vo vedení firmy sedí akademik, je jasné už na prvý pohľad. Martin Lanik po odchode z Coloradskej univerzity zrealizoval už z čela Pinsightu prieskum medzi CEOs firiem, aby zistil, ako sa rozhodujú, správajú či aké majú návyky.

Počas štyroch rokov skúmal správanie približne 800 výkonných riaditeľov a vrcholových manažérov vo firmách po celom svete. Každý z nich absolvoval trojhodinovú simuláciu v hodnotiacom programe Pinsightu, pričom všetkých postavil pred rovnakú úlohu a tie isté výzvy. To vytvorilo výskumné podmienky, ktoré mu umožnili jednoduché porovnávanie medzi jednotlivými manažérmi.

„Sledovali sme, v čom sa líšia efektívni manažéri, od tých neefektívnych. Zamerali sme sa najmä na mikrosprávanie, pretože to je to, v čom sa dokáže človek zdokonaliť. Čím je konkrétny aspekt správania menší, tým je ľahšie ho zmeniť,“ vysvetľuje.

Na základe simulácií identifikoval 22 rôznych líderských zručností a 79 mikrosprávaní. Pre každé z mikrosprávaní následne vytvoril cvičenia, ktoré pomôžu budovať konkrétnu zručnosť. Lanik tak vyvracia predstavu, že človek sa lídrom rodí. Naopak, hovorí, že sa lídrom môže stať každý, kto dobre pozná svoje zručnosti a je ochotný na nich pracovať.

Ako vydal knihu v USA

Získané vedomosti o 79 mikrosprávaniach sa stali základom pre biznis knihu The Leader Habit, ktorú Martin Lanik tento rok publikoval v USA. Popisuje v nej aj krátke päťminútové cvičenia, ktoré môžu robiť ľudia každý deň, keď chcú pracovať na svojich líderských zručnostiach.

„Je to podobné, ako keď idete do fitnescentra, tiež máte jednotlivé cviky na biceps, na triceps či na ramená. Ibaže v tomto prípade cvičíte delegovanie, komunikáciu alebo umenie spätnej väzby,“ uvádza príklad.

So športovou analógiou pokračuje. „Najväčšiu chybu robia ľudia, keď sa rozhodnú pre zmenu a hneď si stanovia nereálne ciele – ako napríklad keď chcú začať chudnúť alebo behať. Po chvíli príde frustrácia a nadšenie opadne. Cieľom knihy je budovať líderstvo ako návyk postupne, aby na ňom vydržali kontinuálne pracovať,“ hovorí Lanik.

kniha martin lanik líderské zručnosti líder angličtina výskum
Takto vyzerá obal Lanikovej knihy, ktorá sumarizuje líderské zručnosti a predstavuje spôsoby, ako ich nadobudnúť. Foto: Martin Lanik (archív)

Kniha vyšla koncom apríla minulého roka, vydalo ju známe americké biznisové vydavateľstvo AMACOM (American Management Association), a keďže sa z nej hneď počas prvého týždňa predalo niekoľko tisícok výtlačkov, dostala nálepku „bestseller“ (do mája tohto roka to bolo okolo 5000 výtlačkov, pozn. red.).

Koľko na knihe doposiaľ zarobil? Cifru neuvádza, ale odpovedá jednoznačne: „Pokiaľ nenapíšete Harryho Pottera, tak na knihe nezarobíte. Je to skôr marketingová záležitosť, no tiež som chcel ľuďom ukázať, že môžu na svojich schopnostiach pracovať.“ Popri pevnej väzbe predáva aj e-booky a audioknihy, napríklad cez Amazon alebo Barnes & Noble.

Čo príde ďalej? Vo firme premýšľa nad vytvorením softvéru, ktorý by nevyužívali iba firmy (B2B), ale aj ľudia (B2C). Líderské zručnosti by si tak dokázal zlepšiť každý z nás. Popritom už uvažuje nad tým, čo bude v druhej knihe – ako hovorí, už ju nosí v hlave.

Foto: Martin Lanik (archív)