22. augusta 2018

Najúspešnejšou sociálnou sieťou na Slovensku aj vo svete je dlhodobo Facebook. V posledných rokoch však vzrástla aj popularita iných, pričom nové platformy vznikajú prakticky neustále. A ambície presadiť sa na tomto trhu majú aj ľudia z našej krajiny. Forbes vybral štyri sociálne siete, za ktorých vývojom stáli Slováci.

Rich Kids

Sociálnu sieť Rich Kids spustila skupina piatich Slovákov koncom roka 2016 s mottom: „Je nudné byť bohatým, ak ťa pri tom nikto nevidí.“ A inšpiráciou pre jej vznik bola instagramová stránka zdieľajúca fotografie bohatých. Výkonného riaditeľa startupu Juraja Ivana vďaka nej napadlo priniesť pre túto skupinu špeciálnu platformu na prezentáciu svojho životného štýlu. Mesačne táto zábava užívateľa stojí takmer tisíc eur.

Zakladatelia Rich Kids sa v súčasnosti zameriavajú na novú aplikáciu ONN Network. Foto: Rich Kids

Jej ďalší vývoj a napredovanie je však už ukončené. Zásadný problém aplikácii spôsobilo, keď ju spoločnosť Apple odstránila z App store. Platforma iOS totiž bola dominantná. „Podľa nich bola aplikácia Rich Kids nevhodná. Napriek tomu, že neporušovala žiadne z pravidiel a prešla regulérnym schvaľovacím procesom,“ povedal pre Forbes.sk marketingový manažér Michal Haruštiak.

Slovenská aplikácia vás prevedie zoologickými záhradami. Startup už mieri do sveta

Aplikácia teraz funguje na platforme Android a ako webová aplikácia pre majiteľov iPhonov a stále zaznamenáva desiatky bezplatných registrácií denne (zadarmo si v nej môžu užívatelia prezerať obsah, ak ho chcú pridávať, platia). Podľa Haruštiaka však príde deň, keď budú musieť projekt definitívne ukončiť. Všetku energiu potom sústredia do ich novej aplikácie.

ONN Network

Skúsenosti z Rich Kids premietli Slováci do novej aplikácie, ktorá okrem možností prezentácie členov, networkingu, udalostí či správ, prináša aj zaujímavé služby. Každý člen tam má k dispozícii svojho osobného asistenta, ktorý mu je nonstop k dispozícii a vie mu zabezpečiť skoro čokoľvek.

„Od rezervácie stolu v prestížnej reštaurácii, získanie lístkov na vypredané podujatia až po prenajatie jachty či súkromného lietadla, a to na celom svete,“ vysvetľuje Haruštiak. Mesačný poplatok sa v závislosti od typu členstva pohybuje v rozmedzí 800-2000 dolárov.

Aplikáciu v súčasnosti používa napríklad dídžej Robin Schulz, brankár Paris SG a majster sveta Alphonse Areola, pretekár Moto GP Danilo Petrucci. Foto: ONN Network

Pomocou bezplatnej „appky“ ONN Discover však môže príspevky členov sledovať ktokoľvek. V prevádzke je len od mája tohto roku, a tak je zatiaľ predčasné hovoriť, či bude úspešnejšia ako jej predchodkyňa.V súčasnosti má platená verzia 154 členov a neplatená verzia prekonala hranicu 36-tisíc.

Meetie

Sociálna sieť s názvom Meetie, neskôr GO!, sa na trh ani nedostala.  A to aj napriek tomu, že bola už na 90 % naprogramovaná na platformy Android a iOS. Aplikácia mala slúžiť na spoznávanie nových ľudí cez spoločné aktivity.

Na trhu sú štyri nové aplikácie a hry od Slovákov. Vytvorili ich za päť mesiacov

„Ak by vám chýbal napríklad hráč na futbal, pridali by ste sa do aplikácie, na mape by ste si pozreli, či niekto v okolí nemá záujem a ak áno, zahrali by ste si a spoznali sa,“ vysvetľuje 17-ročný Adrián Bortník, ktorý sieť pred troma rokmi programoval.

Aplikácia už mala vytvorených viacero kategórii, ako napríklad GO! SPORT, GO! CULTURE, GO! PARTY, GO! SOCIAL. Foto: Adrián Bortník

„Keďže sme nemali veľa peňazí na vývoj, pri iOS sme mali neustále problémy s programátormi,“ hovorí o dôvodoch neúspechu a dodáva, že to padlo aj na tímovom duchu. Aplikáciu tvorili približne rok a pol a investovali do nej približne dvetisíc eur. Bortník však túto skúsenosť neľutuje a hovorí, že  pre neho bola veľkou školou.

Droppie

Aplikácia, ktorá mala konkurovať Instagramu, Snapchatu či Foursquare. Jej princípom bolo spájanie ľudí za účelom zdieľania fotiek. Fotografiu užívateľ zanechal na konkrétnom mieste, kde bola vytvorená, a kde si ju potom mohli „vyzdvihnúť “ ďalší ľudia, ktorí ho navštívili.

Projekt bol však po približne roku fungovania ukončený, aj napriek dobrým číslam v betaverzii. „Za 48hodín si ju vtedy stiahlo takmer 10 000 ľudí, čo ju vystrelilo na top pozície v slovenskom App store,“ povedal pre Forbes.sk spoluzakladateľ Marek Šándor.

Aplikácia na nebezpečné situácie: BeeSafe si razí cestu na svetové trhy

Ostré spustenie v USA však nedopadlo podľa očakávaní, podľa Šándora predpokladali vyšší nárast užívateľov.

Hlavná foto: Rich Kids