Mnohomesačné doťahovanie o ochrannej známke skrachovanej českej odevnej firmy Pietro Filipi sa končí. Novým majiteľom sa stala spoločnosť Natland Management patriaca do investičnej skupiny Natland podnikateľa Tomáša Rašku. Tá už pomohla dostať sa z konkurzu aj Kare a teraz za známku Pietro Filipi zaplatila necelých päť miliónov korún (zhruba 202-tisíc eur).
„Veriteľský výbor schvaľuje víťaznú ponuku na odkúpenie medzinárodnej ochrannej známky ‚pietro filipi‘ (…) a to ponuku spoločnosti Natland Management v súhrnnej výške 4 959 790 korún vrátane DPH a veriteľský výbor schvaľuje predaj uvedených ochranných známok spoločnosti Natland Management,“ znelo uznesenie podľa zápisnice zo schôdze veriteľského výboru z 30. septembra, ktoré bolo jednomyseľne prijaté tromi členmi veriteľského výboru – Českou sporiteľňou a spoločnosťami Rina-K a Revolt BI.
Zásadný krok vpred
Predmetom predaja boli spolu štyri slovné ochranné známky – dve zapísané v českých a dve v medzinárodných registroch. Medzi ďalšími záujemcami bola česká firma Luxury Brand Management, ktorá ponúkla 3,3 milióna korún, a slovenská skupina Ottoberg s ponukou 3,1 milióna korún (viac ako 126-tisíc eur).
Predaj ochrannej známky Pietro Filipi je zásadným krokom z dvoch dôvodov. Jednak išlo o posledné hodnotné aktívum firmy a transakcia celé konkurzné konanie posúva k jeho skorému koncu, ktorý konkurzný správca Lukáš Vlašaný odhaduje na prvý štvrťrok budúceho roka. A po druhé, nový majiteľ známky môže pokračovať vo výrobe a predaji tovaru pod menom Pietro Filipi a – ak by chcel – pokračovať v jej fungovaní.
Majiteľ skupiny Natland Tomáš Raška | Zdroj: Natland Group
Aké boli motívy Natlandu kúpiť ochrannú známku a čo s Pietrom Filipim plánuje ďalej, zatiaľ nie je jasné. „Naozaj sme ochrannú známku získali, ale čokoľvek ďalšie je predčasné komentovať,“ uviedla pre český Forbes hovorkyňa skupiny Natland Hanka Filipová.
Príbeh značky Pietro Filipi
Odevnú firmu Pietro Filipi založil podnikateľ Peter Hendrych v roku 1993, o štvrť storočia neskôr ju predal skupine C2H podnikateľa Michala Mičku. Firma v tom čase vykazovala tržby viac ako 400 miliónov korún (asi 16,3 milióna eur).
Michal Mička k nej čoskoro prikúpil od podnikateľa Zdeňka Rintha českú kožušnícku značku Kara Trutnov a chcel stavať na ich spoločných synergiách, omladiť ich a rozbehnúť vo veľkom online predaj.
Lenže väz mu zlomila pandémia, ktorá dočasne uzavrela predajne a firma situáciu v kombinácii s vyšším zadlžením neustála. Michal Mička ju vo februári 2021 poslal do konkurzu a sám o pár mesiacov neskôr vstúpil do osobného bankrotu. V tomto týždni Mestský súd v Prahe oznámil, že zamietol námietky veriteľov a schválil jeho oddlženie.
Boj o ochrannú známku
Ochrannú známku Pietra Filipi sa konkurzný správca s veriteľským výborom snažili predať od minulého roka. Prvýkrát veritelia ponuku neprijali, druhýkrát žiadny zo záujemcov nesplnil stanovené podmienky a tretíkrát ju v dražbe získal bývalý manažér Pietra Filipi Pavel Bednář za 1,5 milióna korún (približne 61-tisíc eur).
Proti tomu sa však ohradil veriteľ v podobe Kara Trutnov. Táto firma spadla do konkurzu vlani vo februári spolu s Pietrom, ale tento rok z nej pod vedením staronového majiteľa Zdeňka Rintha práve s podporou skupiny Natland vystúpila. Na štvrtý pokus tak kľúčové aktívum získava skupina Natland.
Letnej dražby sa zúčastnili aj Lukáš Uhl s Lenkou O´Neill, ktorí sa už skôr dohodli s konkurzným správcom a veriteľmi na rozpredaji skladových zásob Pietra Filipi. Otvorili dodnes fungujúcu predajňu na pražskej Národní třídě alebo vo Fasion Arene Prague Outlet Štěrboholy a aj dočasný tzv. pop-up store v OC Olympia Brno. Predajom tovaru získali späť pre veriteľov vyššie desiatky miliónov korún.
Foto: archív Lenky O´Neill a Lukáša Uhla
Pietro Filipi za sebou nechalo dlhy celkovo vo výške zhruba pol miliardy korún (približne 20,4 milióna eur).
Najväčšiemu zabezpečenému veriteľovi Českej sporiteľne, ktorá firmu podporila viac ako 100 miliónmi korún, bolo z rozpredaja aktív ku koncu októbra vyplatených späť necelých 49 miliónov korún, vyplýva z oznámenia správcu Vlašaného adresovaného konkurznému súdu. Ostatní veritelia dostanú len približne desatinu skôr vložených peňazí.
Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Jan Strouhal.