8. februára 2021

Odevné značky Pietro Filipi a Kara končia. Skupina C2H Michala Mičku, ktorá ich vlastní, sa nedohodla s veriteľmi a investormi na reorganizácii a obe firmy na seba podali návrh na insolvenciu. Najnovšie k tomuto kroku pristúpila kožušnícka spoločnosť Kara Trutnov, ktorá na českom trhu pôsobí od roku 1948 a zamestnáva 175 ľudí.

Spoločnosť Kara dlhuje 150 veriteľom spolu 260 miliónov korún (10 miliónov eur) a nie je schopná plniť záväzky. Pritom ešte v roku 2019 mala tržby 395 miliónov korún (15 miliónov eur).

„Keďže sme v blízkej budúcnosti nevideli svetlo na konci tunela, ktoré by nám umožnilo odsúhlasiť si reorganizáciu, tak som ako štatutár a zodpovedná osoba bol nútený podať na obe firmy insolvenčné návrhy,“ uviedol pro Forbes v pondelok (8.2.) Mička. Kara a Pietro Filipi sa podľa neho dostali do problémov najmä po zavedení protipandemických opatrení, pre ktoré museli zostať predajne niekoľko mesiacov zatvorené. Obom firmám podľa Mičku klesli vlani tržby od 30 do 50 percent.

Firmy na druhej strane bojovali s zadlženosťou, ktorá tiež vlani rástla. Podľa insolvenčného plánu sa dlh voči veriteľom vyšplhal na 722 miliónov korún (28 miliónov eur). Insolvenčný správca by mal teraz rozhodnúť o prípadnom rozpredaji aktív a bude sa snažiť uspokojiť pohľadávky veriteľov, čo by znamenalo krach. Je tu však ešte malá šanca na reorganizáciu spoločností.

Rokovali aj s investorom zo Slovenska

Už koncom minulého roka sa Michal Mička dostal do sporu s realitnou skupinou CPI miliardára Radovana Vítka, pretože Pietro Filipi nebolo schopné platiť za nájom obchodov a navyše začalo sťahovať svoj tovar z predajní do skladov. V januári dostali zamestnanci Pietro Filipi list, v ktorom sa dozvedeli o výpovediach, respektíve o tom, že firma nemá peniaze na zaplatenie ich miezd.

Reklama

Michal Mička teda zháňal investora, ktorý by bol ochotný pomôcť s reorganizáciou. To sa mu údajne síce podarilo, ale rozhovory s veriteľmi, z ktorých má najväčšie slovo Česká spořitelna, nakoniec neboli úspešné.

„Veriteľ, investor a my sme sa neboli schopní zhodnúť a vytvoriť spoločne dohodu, ktorá by smerovala k reorganizácii,“ povedal Mička. Podobný osud podľa neho čaká aj investičnú skupinu C2H. „Nemôžeme platiť úroky, nemôžeme splácať istiny, a teda je insolventná aj skupina C2H. Otázne je, či to (návrh na insolvenciu, pozn. redakce) podáme skôr my alebo veritelia,“ dodal pre Forbes.cz.

Ešte pred pár týždňami bol v hre aj investor zo Slovenska – expartner Penty Jozef Špirko, ktorý stojí za investičnou skupinou Aspin. Tá vlastní sieť predajní Ozeta a značku Otto Berg. „Sme presvedčení, že by sme značku Pietro Filipi vedeli zachrániť a zachovať pre zákazníkov jej retailovú sieť,“ povedal Špirko 21. januára pre slovenský Forbes. Podmienkou však bol aj súhlas financujúcej banky.

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorom je redaktor Forbesu Jan Struhal.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?