21. januára 2021

Koronavírusová kríza a opatrenia v podobe uzavretia obchodov dopadli na českú odevnú značku Pietro Filipi, ktorá patrí spoločne s ďalšou módnou značkou Kara do skupiny C2H Michala Mičku. Ten teraz rokuje o vstupe investora, ktorý by Pietro Filipi zachránil. Záujem potvrdil expartner Penty Jozef Špirko, ktorý dnes stojí za investičnou skupinou Aspin.

Vedenie oznámilo prepúšťanie

Vedenie firmy podľa stredajšieho (20. 1.) zistenia českého denníka Blesk rozposlalo deň pred výplatou svojim zamestnancom list, v ktorom informuje, že Pietro Filipi už nemá peniaze na výplaty a ponúka možnosti, ako ukončiť pracovný pomer. Podľa denníka im v podstate žiadny variant nedáva nárok na odstupné či náhradu mzdy, čo však podľa Mičku nie je pravda.

„Nie je pravda, že prepúšťame zamestnancov bez nároku na odstupné. Je to inak, podpisujeme dohodu o ukončení z organizačných dôvodov, kde má zamestnanec právo žiadať si odstupné na úrade práce. Potom je druhá, čistá dohoda, kde nedostávajú odstupné,“ upresňuje Mička pre český Forbes.

Obchod Pietro Filipi. Foto: archív Forbes.cz

V prípade podpísania dohody o ukončení pracovného pomeru z organizačných dôvodov sa ten skončí k 31. januáru, pokiaľ ju zamestnanci nepodpíšu, budú v pracovnom pomere najmenej do 31. marca tohto roku s tým, že Pietro Filipi nebude mať na ich výplaty.

Jedným dychom ale Mička dodáva, že zamestnanci sú informovaní, že pokiaľ sa nájde nový investor, firma začne opäť prijímať ľudí. Prepúšťanie tak podľa jeho slov môže byť iba dočasné.

Reklama

„Zamestnanci vedia, že pokiaľ sa dohodneme s investorom, obchody budú naďalej fungovať a v takom prípade sa o prácu nemusia obávať. Teraz dostanú odstupné od úradu, keďže my im ho nevieme zaplatiť, lebo nemáme peniaze. Je to zrejme najlepší variant pre všetkých,“ upresňuje.

Mozaika problémov

Firma Pietro Filipi Stores, zabezpečujúca prevádzku 23 obchodov, mala podľa účtovnej uzávierky na konci roka 2018 138 zamestnancov, ďalších 64 ľudí v tom čase pracovalo pre Pietro Filipi, s. r. o., ktorá sa stará o návrhy oblečenia českej značky.

Prepúšťanie je ďalšou kockou do mozaiky problémov Pietro Filipi v poslednom roku. Firmu, ktorú začiatkom 90. rokov založil podnikateľ Petr Hendrych, zasiahla pandémia a najmä karanténne opatrenia s ňou spojené. Zatvorené prevádzky podľa vyjadrenia majiteľa Michala Mičku spôsobili 50-percentný prepad tržieb Pietro Filipi, firma sa na jeseň dostala do sporu s vlastníkmi nákupných centier vrátane skupiny CPI Property Group Radovana Vítka alebo podnikateľa Richarda Morávka, vlastniaceho galériu Šantovka v Olomouci.

Pietro Filipi vplyvom zatvorených obchodov nie je schopný platiť nájomné, navyše začal sťahovať tovar z obchodov v obave pred jeho možným zabavením.

Špirko značke Pietro Filipi verí

Od konca roka Mička rokuje s veriteľmi skupiny C2H, medzi ktorými je významným hráčom Česká sporiteľňa, o reorganizácii skupiny aj odevnej firmy s cieľom vyhnúť sa jej zániku. Podmienkou je však získanie investora.

„Rozprávame sa s tromi investormi. Môžem potvrdiť informácie z médií, že jedným z nich je pán Jozef Špirko, majiteľ slovenskej značky Otto Berg. Sú ešte dvaja ďalší záujemcovia, ktorých by som zatiaľ bližšie nešpecifikoval aj vzhľadom k tomu, že rokovania s nimi nie sú tak ďaleko, ako s pánom Špirkom,“ uviedol Mička s tým, že môže aspoň prezradiť, že ďalší dvaja záujemcovia sú z radov českých investorov.

Záujem o kúpu českej odevnej značky potvrdil aj Jozef Špirko. „Sme presvedčení, že by sme značku Pietro Filipi vedeli zachrániť a zachovať pre zákazníkov jej retailovú sieť. Ale akékoľvek ďalšie vyjadrenia sú predčasné, pretože proces diskusií s pánom Mičkom stále prebieha. A je tiež dôležité spoznať názor na budúce riešenia aj financujúcej banky či ostatných veriteľov,“ povedal Špirko pre slovenský Forbes.

Jozef Špirko bol jedným zo zakladateľov finančnej skupiny Penta. Pred jedenástimi rokmi sa osamostatnil a založil investičnú skupinu Aspin, ktorá na Slovensku patrí medzi najväčších hráčov v poľnohospodárstve a v potravinárstve. Vlastní aj odevnú sieť predajní Ozeta.

Hrozí značke zánik?

Pokiaľ ide o časový harmonogram, koniec rokovaní s investormi sa Mičkovi zle odhaduje, do troch týždňov však musí jeho skupina vedieť, akým smerom sa vydá. „Tlačí nás čas,“ vraví. Aj Jozef Špirko potvrdzuje, že rozhodnutie musí prísť rýchlo. „Vzhľadom na veľmi vážnu a komplikovanú situáciu urobíme maximum, aby k finálnemu rozhodnutiu prišlo čo najskôr. Čas hrá proti všetkým, pretože v tejto situácii časový aspekt znehodnocuje samotnú spoločnosť Pietro Filipi. Preto je dôležité, aby všetky zainteresované strany prijímali efektívne rozhodnutia, ktoré smerujú k čo najrýchlejšiemu vyriešeniu krízovej situácie v Pietro Filipi,“ dodáva Špirko.

Pokiaľ by rokovania s investormi stroskotali, Pietro Filipi by zamieril do konkurzu. Znamenalo by to zánik celej značky? „Neviem, či zánik. V konkurze si niekto môže kúpiť ochrannú známku, môže kúpiť zásoby a všetko prevádzkovať ďalej. Bolo by to však určite s narušením chodu spoločnosti, ktorá v takom prípade nejaký čas nebude fungovať,“ vysvetľuje Mička.

Vzostupy a pády

Tridsaťtriročný investor a podnikateľ kúpil Pietro Filipi cez svoju skupinu C2H v roku 2017 od jeho zakladateľa Petra Hendrycha v čase, keď firma za rok 2016 vykázala medziročný prepad tržieb z 543 miliónov českých korún (20,8 milióna eur) na 478 miliónov (18,3 milióna eur) a zisk EBITDA jej prvý raz klesol do záporných čísel – firma vtedy prerobila pred zdanením, úrokmi a odpismi 1,3 milióna korún. Nový majiteľ sa sústredil na premenu Pietro Filipi na modernú a technologickú spoločnosť pripravenú reagovať na potreby nielen v offline, ale predovšetkým v online svete.

Michal Mička. Foto: archív Forbes.cz

Firme a ani celej skupine C2H sa však nedarí nakuknúť do čiernych čísel. Maloobchodná entita C2H Retail Holding vykázala za prvý polrok uplynulého roka stratu vo výške 172 miliónov českých korún (6,6 milióna eur) . Na konci roka 2019, teda ešte pred pandémiou, mala celá skupina C2H konsolidovanú stratu 62 miliónov korún (2,4  milióna eur) pri tržbách vo výške necelých 900 miliónov korún (34,5 milióna eur).

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorom je Jan Strouhal. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?