18. augusta 2021

Fond kvalifikovaných investorov  J&T Investments investoval prostredníctvom J&T Alliance do holdingovej spoločnosti J&T Capital Partners. Získava tak nepriamu angažovanosť na všetkých spoločných projektoch tandemu Tkáč a Křetínsky.

Nedávno založená holdingová spoločnosť, do ktorej Patrik Tkáč plánuje konsolidovať všetky svoje podiely v spoločných projektoch s Danielom Křetínským, v súčasnosti už vlastní približne 44 percent v spoločnosti Energetický a průmyslový holding.

Kľúčový míľnik

„Rozhodnutie umožniť investorom J&T Investments podieľať sa na najsilnejšom a najcennejšom partnerstve, ktoré sa nám podarilo vybudovať za viac ako 25 rokov podnikania a ktoré svojím zámerom už dávno prerástlo hranice Česka a Slovenska, je pre skupinu kľúčovým míľnikom,“ hovorí Patrik Tkáč.

J&T Investments sa týmto krokom stáva hlavným fondom, ktorý investuje a zhodnocuje majetok rodiny J&T a ich klientov. „Máme ambíciu vybudovať z neho jeden z najväčších fondov v Európe,“ komentuje investíciu Tkáč.

Dobrý základ

Fond investoval do takzvanej investorskej triedy investičných akcií jednoúčelového fondu J&T Alliance, ktorej nastavenie na jednej strane obmedzuje maximálny dosiahnuteľný výnos na úrovni 10 percent ročne a na druhej strane poskytuje fondu čiastočnú ochranu pred stratami.

Reklama

Tá je krytá majetkom predstavovaným tzv. akcionárskou triedou investičných akcií, ktoré vlastní skupina J&T. Pomer investorskej a akcionárskej triedy akcií v súčasnosti chráni J&T Investments pred poklesom hodnoty fondu J&T Alliance až do výšky 20 percent.

„Investície do Aliancie J&T by mali dlhodobo tvoriť podstatnú časť portfólia J&T Investments. Veríme, že štruktúra, ktorú sme vytvorili, je vynikajúcim základom vyváženého portfólia, ktorého cieľom je zhodnocovať dlhodobý rodinný majetok,“ vysvetľuje Adam Tomis, investičný riaditeľ J&T Finance Group SE a člen investičného výboru J&T Investments.

Česko-slovenské portfólio

Fond ku koncu marca 2021 vlastnil aktíva vo výške zhruba 160 miliónov eur. Popri čerstvo dokončenej investícii do J&T Capital Partners jeho portfólio tvoria aj investície do logistických areálov v Pardubiciach a na Morave.

Investície sa ďalej týkajú menšinového podielu v online supermarkete Rohlík.cz alebo do slovenského maloobchodného reťazca Terno. Hodnota investičných akcií ku koncu júna 2021 bude k dispozícii v prvej polovici septembra.

V Česku založenú holdingovú spoločnosť J&T Capital Partners stopercentne kontroluje Patrik Tkáč a plánuje vlastniť a spravovať všetky existujúce a budúce podiely Tkáča v spoločných obchodných projektoch s Danielom Křetínským.

Holding už odkúpil 44-percentný podiel v spoločnosti EPH, ktorá združuje pôvodné investície v energetike, a v nasledujúcich mesiacoch plánuje odkúpiť ďalšie vlastnícke podiely, ktoré sú v súčasnosti vo vlastníctve Patrika Tkáča.

Investície

Konkrétne ide o:

  • 44 % podiel v spoločnosti EP Equity Investment Sàrl, ktorá združuje investície do menšinových podielov v kótovaných spoločnostiach, ako je Royal Mail, Foot Locker, Sainsbury, PostNL,
  • 44 % podiel v EP Global Commerce, ktorý zastrešuje investíciu do Metro AG,
  • 44 % podiel v EC Investments, ktorý združuje investície z oblasti elektronického obchodu,
  • 40 % podiel v Czech Media Invest, ktorý združuje investície z oblasti médií.

Okrem toho holdingová spoločnosť odkúpi 44-percentný podiel v materskej spoločnosti futbalového klubu AC Sparta Praha a po vydaní súhlasného stanoviska protimonopolných úradov a veriteľov predávajúcich bude do holdingovej spoločnosti začlenený aj nepriamy 25-percetný podiel v španielskych maloobchodných reťazcoch CECOSA Supermercados, S.L.U. a CAPRABO, S.A.U.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?