25. augusta 2020

Odtlačok českej a slovenskej pečiatky na obálke od anglickej doručovateľskej služby je čím ďalej výraznejší: podľa správ z ostrovov sa stali Daniel Křetínský a Patrik Tkáč prostredníctvom investičného fondu Vesa Equity najsilnejšími akcionármi spoločnosti Royal Mail, sprivatizovaného variantu Českej pošty a podniku založeného panovníkom Henrichom VIII. v roku 1516.

Kráľ z tudorovského rodu je viac než päťsto rokov históriou; a v súčasnosti drží vládu nad Royal Mailom štyridsaťpäťročný miliardár z Česka a štyridsaťsedemročný milionár zo Slovenska. K prevzatiu žezla došlo pomerne nenápadne a v tichosti: pôvodných päť percent akcií, ktoré Vesa získala v máji, bolo postupne navýšených na aktuálny stav presahujúci 13 percent.

Okrem zisku tohto počtu akcií sa Vesa, ovládaná Křetínským a slovenským finančníkom, podpredsedom predstavenstva J&T Finance Group aj J&T Banky a ôsmym najbohatším Slovákom Patrikom Tkáčom, vyšvihla do pozície najsilnejšieho hráča v spoločnosti Royal Mail aj vďaka tomu, že doterajší najväčší akcionár, fond Schroder Investment Management, minulý týždeň zmenšil svoj pätnásťpercentný podiel.

Křetínský a Patrik Tkáč nakupujú ďalej:
po britskej pošte vstúpili aj do obchodného domu Macy’s

K ovládnutiu Royal Mailu dochádza v okamihu, keď sa spoločnosť nenachádza v komfortnej pozícii. Od privatizácie v roku 2013 a následného vstupu na burzu sa firma nedokázala prispôsobiť moderným trendom, akoby v tradícii uviazli viac, než je zdravé. Už v minulých týždňoch bolo uvedené, že prerába milión libier denne a zrušila vyplácanie dividend za tento aj budúci rok.

Reklama

Čo teda Křetínského a Tkáča na „kráľovských poštároch“ tak láka? „Royal Mail pôsobí v dobrom odbore, len je zle riadený,“ komentuje ich kroky Boris Tomčiak z analytickej spoločnosti Finlord. „Nízka ziskovosť zatlačila ceny akcií v posledných rokoch významne dole a Křetínský patrí medzi aktivistických akcionárov — chce dotlačiť manažment k zefektívneniu prevádzky.“

Patrik Tkáč (vľavo) a Daniel Křetínský. FOTO: SITA, ARCHÍV FORBESU

Podľa Tomčiaka bude Vesa cieliť na redukciu nákladov a na zbavenie sa niektorých aktivít. A keďže možno vďaka nárastu online predajov očakávať zvyšovanie objemu prepravy balíkov v Európe, panujú dohady o Křetínského záujmu na vyčlenenie divízie GLS, dcérskej spoločnosti Royal Mailu zaoberajúcej sa logistikou a vykazujúcou zisk, na rozdiel od doručovania listov, čo je prakticky celosvetovo stratová aktivita.

 Český miliardár Křetínský a Patrik Tkáč z J&T kúpili podiel v britskej pošte

„Křetínský sa taktiež môže zbaviť časti nehnuteľného majetku, ktorého ohodnotenie v aktívach je na úrovni 3 miliárd libier,“ odhaduje Boris Tomčiak.

Piaty najbohatší Čech si v súvislosti so spoločnosťou s hlbokými britskými koreňmi počína tak, ako je pre neho charakteristické. Vyhľadáva investičné príležitosti, kde môže aplikovať aktivistický prístup, teda môže chod spoločností ovplyvňovať, zasahovať v zmysle lepšieho využívania zdrojov. „Dĺžka držania akcií je pritom skôr strednodobá, na úrovni niekoľkých rokov,“ dopĺňa Tomčiak.

„Křetínský má schopnosť vynájsť originálne riešenie, prichádza s víziami, ktoré ostatným nenapadli,“ vystihuje ďalšiu biznismenovu vlastnosť futbalový agent Pavel Paska, ktorý sa s ním stretáva pri prestupoch hráčov Sparty, ktorá tiež patrí Křetínskému. Pravda, vo futbale Křetínského vízie nemávajú vždy efekt — vízie s koučom Stramaccionim sa takmer rovnali nápadu na harakiri, ale inde mu zjavne prinášajú profit.

Prevzatie Metra Tkáčovi a Křetinskému nevyšlo.
Teraz naliali milióny do siete maloobchodov Casino

Bude tomu tak aj s Royal Mailom? A čo presne sa so spoločnosťou, na ktorej je nalepená česko-slovenská známka, stane? Křetínský pred časom pre denník The Telegraph vyzdvihol jej úctyhodnú tradíciu a veľký význam pre verejnú službu, vlastné plány však nekonkretizoval, obmedzil sa na všeobecné a takmer nič nehovoriace vyhlásenia.

Faktom je, že v konzervatívnom Anglicku nemusí všetkým voňať ovládnutie historickej inštitúcie „cudzincami“ z východnej Európy. „Môže to prekážať najmä niektorým politikom či odborárom, ktorí presadzujú zachovanie súčasného nastavenia s tým, aby firme pomáhal štát,“ myslí si Tomčiak. A dodáva: „Je zrejmé, že každý akcionár zameraný na generovanie zisku bude požadovať redukciu nákladov a na tradíciu nebude až tak hľadieť.“

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorom je redaktor Filip Saiver.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?