11. mája 2020

Česko-slovenská veľkopodnikateľská dvojica, miliardár Daniel Křetínský z Energetického a priemyslového holdingu a Patrik Tkáč zo skupiny J&T, kúpila akcie obchodných domov Macy’s, ktoré sa tento rok prepadli o 70 percent.

Do Macy´s vstúpila investičná spoločnosť Vesa a aktuálne už je štvrtým najväčším akcionárom, s päťpercentným podielom. Podľa agentúry Bloomberg povedú konštruktívne rokovania o budúcnosti slávnych obchodných domov.

Spoločnosť Macy’s, v ktorej obaja biznismeni získavajú podiel zodpovedajúci pri súčasnej trhovej kapitalizácii 76 miliónom eur, prevádzkuje zhruba 870 obchodov a obchodných domov v USA.

Český miliardár Křetínský a Patrik Tkáč z J & T kúpili minoritný podiel v britskej kráľovskej pošte

V portfóliu firmy je aj niekdajší najväčší obchodný dom sveta, ktorý s rovnakým názvom otvorili v roku 1924 na Manhattane a patrí k významným pamätihodnostiam New Yorku. Najväčším obchodným domom sveta bol až do roku 2009.

Reklama
Patrik Tkáč (vľavo) a Daniel Křetínský. FOTO: SITA, ARCHÍV FORBESU

Akcie Macy’s ešte vlani v júli stáli viac ako 23 dolárov, teraz je ich cena ani nie štvrtinová, okolo 5,4 dolára. Oproti situácii pred úderom koronavírusu je asi tretinová.

Křetínský a Tkáč kúpili podiel v nemeckej mediálnej firme

Česko-slovenskí biznismeni budú zrejme z pozície významného menšinového akcionára vyvíjať tlak na zoštíhlenie a celkové ozdravenie firmy, aby svoju investíciu čo najlepšie zhodnotili. Budú sa tiež zrejme usilovať o prevzatie časti obchodov z portfólia spoločnosti Macy’s a vybudovanie výdajných miest pre e-shopy.

Autorom je Lukáš Kovanda z Forbes Česko. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?