20. októbra 2019

Firma Czech Media Invest (CMI), ktorú ovládajú milionári Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a Roman Korbačka, odkúpila 4,07-percentný podiel v nemeckej televíznej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media SE. Ide podľa nich o prvý krok k stratégií nákupov minoritných akcií v európskych mediálnych spoločnostiach.

Slovenský finančník Patrik Tkáč a český investor Daniel Křetínský majú za sebou ďalší nákup v mediálnej oblasti. Cez svoju holdingovú firmu CMI, ktorá vlastní jeden z najväčších mediálnych domov v Českej republike, získali nákupom na verejných trhoch 4,07 % podiel v nemeckej televíznej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media SE. Podľa agentúry Reuters drží 3,6-percentný podiel práve Tkáč, ktorý je zároveň podpredsedom predstavenstva J&T Finance Group Slovensko a je spoločne s otcom Jozefom na ôsmom mieste rebríčka Forbes Najbohatší Slováci 2019.

Táto investícia prináša do portfólia CMI diverzifikáciu. Firma sa totiž po nákupoch v oblasti rádií či tlačených a digitálnych médií presunula na pole celoplošnej televízie, ktorá je spoločne s internetom podľa nej dominantným formátom na reklamnom trhu.

Prevzatie Metra Tkáčovi a Křetinskému nevyšlo.
Teraz naliali milióny do siete maloobchodov Casino

„Táto investícia vychádza z mandátu ďalej rásť v oblasti európskych médií, ktorý sme obdržali od našich akcionárov. Sme presvedčení, že silné lineárne európske televízie, ktoré sú schopné správne reagovať na vývoj vonkajšieho prostredia, majú dobrý ekonomický potenciál do budúcnosti. Nezdieľame skeptickejší pohľad väčšiny trhu, ktorý sa prejavil poklesom trhových hodnôt európskych televízií,“ povedal Branislav Miškovič, člen predstavenstva a finančný riaditeľ skupiny CMI.

Tkáč s Křetínským rozšírili svoje mediálne portfólio.
Slovenský finančník Patrik Tkáč (vľavo) je spoločne s otcom Jozefom na ôsmom mieste rebríčka Forbes Najbohatší Slováci 2019. Foto: Tina Minor pre Forbes

Pri ProSiebenSat.1 Media SE oceňujú najmä príklon spoločnosti k väčšej produkcii lokálneho obsahu a k rozvoju digitálnych aktivít. Práve z vybudovania e-commerce bude spoločnosť podľa Miškoviča benefitovať. Nemecká firma v reakcii na vstup CMI privítala vstup investora a uviedla, že ho považuje za potvrdenie svojej stratégie.

Křetínsky s Tkáčom rozširujú mediálne impérium.
Prikupujú najväčší francúzsky denník

Czech Media Invest je holdingová spoločnosť, ktorá sa zameriava na akvizície a riadenie mediálnych aktivít v strednej a západnej Európe. Piaty najbohatší Čech Daniel Křetínský, ktorý je známy najmä biznisom v energetike, v nej drží 50 percent, zatiaľ čo 40-percentný podiel má Tkáč a zvyšných 10 percent CMI vlastní ďalší slovenský milionár Roman Korbačka. Dcérska spoločnosť holdingu, Czech News Center, je najväčším mediálnym domom v Česku a cez ďalšiu firmu Czech Radio Center ovláda trojica aj rádiá. Nedávno kúpili 50 percent v českom spravodajskom rádiu Zet a vzhľadom na ich predošlé nákupy sa po odsúhlasení vysielacou radou stanú jeho stopercentnými vlastníkmi.

Na ich nákupy v mediálnom priestore upozornila tento rok aj štúdia Oxford University’s Reuters Institute. Hovorí o koncentrácii vlastníctva smerom k magnátom a zvyšujúcej sa politizácii, ktorá sa prejavuje zintenzívnením boja za nezávislosť. Okrem Křetínského firmy odkazovala aj na aktivity Babišovej Mafry.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk