30. októbra 2020

Firma EP Global Commerce (EPGC) kontrolovaná českým miliardárom Danielom Křetínským, v ktorej mu sekunduje jeden z najbohatších Slovákov Patrik Tkáč zo skupiny J&T Finance Group, sa v uplynulom mesiaci dostala k novým akciám nemeckej obchodnej spoločnosti Metro AG. Jej podiel tak prekročil 30-percentnú métu. Išlo už o druhý pokus získať v Metre rozhodujúci podiel.

EPGC v ňom doteraz vlastnilo 29,99 percenta akcií. Podľa nemeckých burzových pravidiel, ak chce investor prekročiť 30-percentnú hranicu, musí vyhlásiť verejnú ponuku na kúpu všetkých ostatných akcií. Křetínského firma tak urobila začiatkom októbra, výzva platila do štvrtka 29. októbra. Od piatku môže plynúť dvojtýždňová dodatočná lehota. K strede 28. októbra EPGC hovorí, že získala 1,64 percenta akcií a opcie na ďalších 4,99 percenta. V čase písania tohto článku údaje za štvrtok ešte neboli zverejnené. Hovorca Křetínského skupiny EPH Daniel Častvaj nechcel výsledky komentovať.

Křetínského investičná firma už vopred avizovala, že zrejme nezíska veľký balík. No prekročenie hranice 30 percent mu umožní ďalej akcie nakupovať bez regulatórnych obmedzení. Na získanie výrazne väčšieho vplyvu by sa však musel dohodnúť aj s veľkými akcionármi ako sú Beisheim a Meridian. Tí však už oznámili, že si svoj zhruba 23-percentný balík nateraz ponechávajú.

Dobrý obchod v Macy’s, Křetínský mohol za mesiac zarobiť vyše 30 miliónov

EPGC akcionárom ponúkalo 8,48 eura za kmeňovú akciu a 8,89 eur za preferenčnú. Je to takmer o polovicu menej než pred rokom, keď sa Křetínský tiež pokúšal vybudovať si v nemeckom obchodníkovi väčší vplyv. V tom čase jeho snahy stroskotali. Rovnako ako vtedy, aj teraz existujúcim akcionárom neodporúčalo ponuku akceptovať ani vedenie Metra AG s tým, že firmu podhodnocuje.

Reklama

Akcie klesali

Akcie Metra na nemeckej burze za predchádzajúci rok stratili vyše 41 percent a z firmy ku koncu roka odchádza jej dlhoročný šéf Olaf Koch. CEO bol od roku 2012 a na pozícii mal zotrvať ešte dva roky. Koch pri oznámení odchodu v auguste vyzdvihol, že sa mu podarilo z firmy odpredať maloobchodnú časť a zamerať ju na moderný veľkoobchod. Koncern funguje na 34 trhoch (vrátane Slovenska), zamestnáva vyše 100-tisíc ľudí a za fiškálny rok 2018/19 vygeneroval tržby viac ako 27 miliárd eur.

Křetínský a Tkáč sa stali najsilnejšími investormi v Royal Mail

Pre česko-slovenské duo investorov Křetínský – Tkáč nejde o jedinú investíciu do obchodnej spoločnosti. V uplynulých dvoch rokoch sa v tejto oblasti činili a nakupovali menšie, zvyčajne jednociferné podiely v americkom Macy’s ( z ktorého už medzičasom vycúvali), v britskom Sainsbury’s či vo francúzskom Casine. Pre Křetínského zostáva hlavným aktívom jeho skupina EPH, ktorá mu generuje ročne stámiliónové zisky (vlani v čistom 825 mil. eur). Tkáč je zas tvárou finančnej skupiny JTFG, v ktorej sú zahrnuté napríklad J&T Banka a Poštová banka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?