24. júna 2019

Ak budú chcieť získať slovenský finančník Patrik Tkáč a český investor Daniel Křetínský kontrolu nad nemeckým koncernom Metro aj naďalej, budú musieť prihodiť. Ich pôvodná ponuka 16 eur za akciu, 5,8 miliardy za celú spoločnosť, ju výrazne podhodnocuje, tvrdí vedenie. Tento mesiac ide už o tretí “obchod”, ktorý sa s česko-slovenskou dvojicou spája.  

Metro je v súčasnosti štvrtou najväčšou retailovou skupinou na svete, prevádzkujúcou 1041 obchodov v 25 krajinách a zamestnávajúcou vyše 150-tisíc ľudí. Křetinský s Tkáčom do nej vstúpili minulý rok cez svoju investičnú skupinu EP Global Commerce (EPGC), v ktorej 53 % drží piaty najbohatší Čech, a zabezpečili si 10,9 % podielu Metra. Pre Křetinského to bola zároveň dovtedy najväčšia investícia mimo sveta elektrární, uhlia a plynu. Najnovšia ponuka dvojice naznačuje, že vidí v Metre ešte väčší potenciál ako pred rokom.

Křetínsky s Tkáčom rozširujú mediálne impérium.
Prikupujú najväčší francúzsky denník

EPCG predložila akcionárom nemeckej spoločnosti verejnú ponuku na prevzatie akcií v piatok 21. júna po uzavretí burzy, pričom ponuka je podmienená získaním dostatočného počtu akcií na prevzatie kontroly nad celým Metrom. So 16 eurami za akciu, ktorými ho skupina ohodnotila na 5,8 miliardy, však podľa prvotnej reakcie Nemcov neuspela. „Správna rada spoločnosti je presvedčená, že ponuka firmu podhodnocuje a neodráža plán k tvorbe hodnoty,“ uviedlo Metro v stanovisku a odporučilo akcionárom, aby s ďalšími krokmi počkali, než vydá podrobné vyhlásenie.

Slovák Patrik Tkáč je spolu s otcom Jozefom na 9. mieste rebríčka Forbes Najbohatší Slováci. Je podpredsedom predstavenstva J&T Finance Group Slovensko. Foto: SITA

Zvýši EPCG svoju pôvodnú ponuku? Podľa hovorcu spoločnosti Daniela Častvaja nebudú v tejto chvíli poskytovať žiadne komentáre.

Reklama

Vo svojej tlačovej správe koncom minulého týždňa však investičná skupina svoje zámery odôvodňovala aj tým, že Metro si potrebuje zachovať schopnosť pružne reagovať na trhové zmeny. „To si bude vyžadovať implementáciu viacerých opatrení v prostredí organizácie, v jej biznise a procesoch. Bez schopnosti urobiť takéto zmeny bude spoločnosť vystavená výraznému nebezpečenstvu, ktoré vyplýva z jej stagnujúcich alebo klesajúcich finančných výsledkov.“

J&T a Milan Fiľo súperia o chorvátske hotely. Ponúkajú desiatky miliónov

Z ponuky Patrika Tkáča a Daniela Křetinského odkúpiť Metro sa môže zdať, že majú plán, ako zvrátiť jeho dlhoročný pokles. Maloobchodnému reťazcu sa nedarilo už keď doň vstupovali a jeho čistý zisk sa v 1. štvrťroku finančného roka 2018/19 znížil o 12,7 % (z 232 na 202 miliónov eur).

​EPGC sa už dohodla na odkúpení podielu nemeckej investičnej spoločnosti Haniel, jednej z najväčších akcionárov Metra. Časť podielu (7,3 %) získali už vlani v septembri, keď sa zároveň dohodli na opcii na kúpu zostávajúcich akcií z podielu Hanielu.

Pracujú aj na ďalších obchodoch 

Milionári majú okrem Metra rozbehnutých či čerstvo uzavretých ešte pár biznisov. Mená 9. najbohatšieho Slováka a 5. najbohatšieho Čecha sa skloňujú napríklad v súvislosti s prevzatím porovnávača cien a tovaru v e-shopoch Heureka.sk.

Mall Group, pod ktorú porovnávač patrí, ho plánuje predať jednému zo súčasných akcionárov, medzi ktorými je okrem EPGC aj investičná skupina Rockaway. Na stole firma síce mala ponuky od externých akcionárov, ktoré ju ohodnocovali na 7,5 miliardy českých korún, nakoniec sa však rozhodli do obchodov nejsť. „Obrovská preferencia akcionárov na čele s Danielem Křetínským bola Heureku nepredávať nikomu externému. Aj vzhľadom na to, že výsledky firmy kontinuálne predbiehali naše očakávania,“ povedal pre české Hospodárske noviny Jakub Havrlant, šéf a spolumajiteľ Mall Group. Na otázku, v akom štádiu sú zatiaľ rokovania, Častvaj odpovedal len toľko, že v momente, ako nastane nejaké rozhodnutie pri predaji Heureky, budú médiá včas informovať.

Daniel Křetinský je piatym najbohatším Čechom a známy je najmä jeho biznis v energetike. Foto: archív

Čerstvo uzavretý však majú už obchod na poli médií. Cez svoju ďalšiu firmu Czech Radio Center, kde má okrem Křetinského (50 %) a Tkáča (40 %) podiel aj ďalší Slovák Roman Korbačka (10 %) nedávno kúpili 50 percent v spravodajskom rádiu Zet. Vzhľadom na ich predošlé nákupy sa po odsúhlasení vysielacou radou stanú jeho stopercentnými vlastníkmi a pôjde tak o jeden z mnohých kúskov ich mediálneho portfólia.

Trojica vlastní jeden z najväčších mediálnych domov v Českej republike a na jej nákupy v mediálnom priestore upozornila tento mesiac aj štúdia Oxford University’s Reuters Institute. Hovorí o koncentrácii vlastníctva smerom k magnátom a zvyšujúcej sa politizácii, ktorá sa prejavuje zintenzívnením boja za nezávislosť. Okrem Křetinského firmy odkazovala aj na aktivity Babišovej Mafry.

Hlavné foto: unsplash

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk