10. júna 2020

Český miliardár Daniel Křetínský, ktorý je známy aj na Slovensku predovšetkým vďaka pôsobeniu v energetike cez Energetický a priemyslový holding (EPH) a prepojeniu so skupinou J&T, sa v posledných mesiacoch vydal investične inými smermi. Záber bol rôznorodý a zdá sa, že taká bola i stratégia pôsobenia v nových odvetviach. Investoval do maloobchodu, médií i do poštových služieb.

Rýchly odchod z Macy’s

Najnovšie sa jednej z týchto investícií zbavil. Podiel v americkej obchodnej sieti Macy’s takmer celý predal. Z pôvodných 5 percent klesol podľa čerstvého oznámenia Americkej komisie pre cenné papiere (SEC) podiel ním kontrolovanej skupiny Vesa Equity Investment (VEI) v Macy’s k 5. júnu na 0,7 percenta.

Křetínský prikúpil tenisky. Od začiatku krízy spolu s partnermi
minul deväť miliárd českých korún

Od začiatku mája, keď Křetínský podiel kupoval, sa však cena akcií pozviechala o 64 percent. Podľa cien akcií v čase oznámenia nákupu a k dátumu zníženia podielu mohol investor z krátkodobého obchodu odísť so ziskom vyše 35 miliónov dolárov, teda zhruba 31 miliónov eur.

Daniel Křetínský je tretí najbohatší Čech podľa českého Forbesu. Foto: archív

Podľa pôvodného zámeru avizovaného v správe pre SEC pri kúpe 5 percent chcela VEI „konštruktívne diskutovať s vedením firmy i ďalšími akcionármi“ okrem iného o prevádzke, kapitalizácii, finančných podmienkach, strategických plánoch či o budúcnosti firmy. Naznačovalo to možnosť dlhodobejšieho a aktívneho akcionárskeho pôsobenia vo firme. 

Reklama

Na otázku, či v prípade Macy’s išlo iba o jednorazovú špekuláciu využívajúcu pád akcií maloobchodného reťazca vplyvom globálnej pandémie, šéf komunikácie EPH Daniel Častvaj Forbesu konkrétnejšie neodpovedal. „V prípade Macy’s veľmi oceňujeme pozitívny prístup manažmentu k nášmu vstupu do spoločnosti. Dôvodom nášho exitu určite nie je nedôvera v budúcnosť firmy či v schopnosti manažmentu,“ napísal. Nevylúčil však opätovný návrat medzi akcionárov tejto spoločnosti.

Křetínský a Tkáč vstupujú do obchodného domu Macy’s

Viac v britskej pošte i v nemeckých médiách

VEI sa v predchádzajúcich mesiacoch tiež stal spoluvlastníkom v britskej Royal Mail či spoločnosti Foot Locker. Britskej firme verí dokonca natoľko, že z počiatočného podielu 5,35 % ho naposledy navýšil už na 7,13 percenta. V Foot Locker má 6 percent.

„Všetky z firiem, do ktorých sme investovali prostredníctvom VEI, považujeme z rôznych dôvodov za atraktívne a vieme si predstaviť, že môžeme byť dlhodobými investormi a prípadne našu účasť v nich aj navyšovať. Ale súčasne je otvorená i možnosť zníženia alebo opustenie jednotlivej pozície. Do istej miery sa dá povedať, že z nášho pohľadu si jednotlivé investície konkurujú a budeme arbitrovať medzi nimi,“ doplnil Častvaj.

Podľa správy SEC si VEI na investície požičiava od EPH a tiež od J&T Banky. Cez Vesa Equity Investment investujú aj ľudia zo skupiny J&T, ktorých tvárou je Patrik Tkáč.

Křetínský a partneri z J&T sú tiež za investíciami do európskeho maloobchodu, napríklad do nemeckého Metra a francúzskej siete obchodov Casino. V oboch krajinách sa angažujú aj v médiách. Aktuálne správy z Nemecka hovoria, že 10-percentný podiel v mediálnej spoločnosti ProsiebenSat.1 mal vraj Křetínský v posledných dňoch navýšiť nad 12 percent, informoval nemecký denník Süddeutsche Zeitung. Častvaj sa k tomu nevyjadril.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?