19. mája 2020

Tretí najbohatší Čech Daniel Křetínský sa doslova riadi slávnou poučkou Warrena Buffetta: „Buďte opatrní, keď sú všetci hladní, buďte hladní, keď sú všetci opatrní.“

Štyridsaťštyriročný miliardár pokračuje v investíciách do akcií firiem, ktorých hodnota sa pre koronakrízu výrazne prepadla. Aktuálne cez fond Vesa Equity Investment, ktorý vlastní so svojím dlhoročným slovenským spolupracovníkom Patrikom Tkáčom a cez ktorý investujú aj ďalší investori z Křetínskeho okolia, nakúpil podiel v americkom reťazci s módnou obuvou Foot Locker.

Křetínský a Patrik Tkáč nakupujú ďalej:
po britskej pošte vstúpili aj do obchodného domu Macy’s

Vesa kontrolovala k utorkovému ránu šesť miliónov akcií Foot Lockeru v hodnote 169 miliónov dolárov (približne 154,5 milióna eur), teda cez 4,2 miliardy českých korún. Stala sa tak štvrtým najväčším akcionárom firmy.

Od začiatku krízy ide už o tretí masívny nákup akcií, do ktorého sa Křetínský s Tkáčom pustili. Najskôr nakúpili šesťpercentný podiel v britskej Royal Mail, pred týždňom zasa prekročili päťpercentný podiel v americkom retailovom reťazci Macy’s. Celkovo ide o investície za viac ako 9,3 miliardy českých korún.

Silné značky, ktoré trpia

Všetky tri nákupy majú jedno spoločné. Ide o silné značky, ktoré v posledných týždňoch trpia, a na voľnom trhu sa k nim dá dostať za výhodných podmienok. Napríklad, ak by rovnaké množstvo akcií Foot Lockeru Křetínský kupoval pred troma mesiacmi, zaplatil by za ne o dve miliardy viac.

Patrik Tkáč (vľavo) a Daniel Křetínský. FOTO: SITA, ARCHÍV FORBESU

Retail patrí k oblastiam najviac postihnutým pandémiou, takže populárny športový reťazec, prevádzkujúci viac ako 2500 obchodov po celom svete, v marci oznámil, že nevydá správu o svojich očakávaniach na ďalšie obdobie – navyše pripustil, že bude niektoré predajne zatvárať.

Piaty najbohatší Čech sa nakazil koronavírusom.
Křetínsky riadi impérium cez mobil

Křetínský, ktorý je podľa informácií Forbesu tým, kto všetky investície riadi a vymýšľa, síce vyrástol na energetike, kde je ho Energetický a průmyslový holding (EPH) patrí ku kľúčovým hráčom na európskom trhu, no aj tak sa v poslednom období snaží portfólio diverzifikovať.

Spolu s Tkáčom a ďalšími partnermi v posledných dvoch rokoch masívne investovali do e-commerce (Mall.cz), médií vo Francúzsku (Le Monde, Elle) a Nemecku (ProSieben) alebo retailu (Metro AG, Casino). A podľa posledných akvizíc má evidentne ešte chuť.

Autorom článku je redaktor českého magazínu Forbes Pavel Kalouš

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?