8. januára 2021

Skupina maloobchodov Terno sa spolovice stáva majetkom fondu J&T Investments. Ten pre klientov založila vlani skupina J&T Finance Group a je registrovaný, rovnako ako materská skupina, v Českej republike. Ku koncu vlaňajška v ňom zhromaždili 3,3 miliardy českých korún, teda zhruba 126 miliónov eur. Koľko z tejto sumy odchádza za kúpu 50 percent investičných akcií podfondu Sandberg Private Equity 2, ktorý túto menšiu slovenskú maloobchodnú sieť nepriamo vlastní, skupina nezverejnila.

Terno a J&T majú prepojenie už z minulosti. Maloobchodná sieť, ktorá na Slovensku prevádzkuje viac než 130 predajní, patrí od roku 2016 fondu Sandberg. Na jeho čele stojí Martin Fedor, ktorý v J&T roky pracoval. Keď sa štruktúra skupiny menila a odčleňovali sa z nej niektoré činnosti a partneri, v roku 2014 Fedor rozbehol investičnú spoločnosť Sandberg Capital. Na jej financovaní sa podieľali banky zo skupiny J&T.

Martin Fedor pracoval v J&T, dnes vedie Sandberg Capital. Foto: Sandberg Capital

Skupina Terno, prevádzkujúca obchody pod značkami Kraj, Terno a Moja Samoška, mala vlani tržby takmer 140 miliónov eur a hospodárila so stratou prevyšujúcou 10,7 milióna eur (rok predtým to bolo ešte o tri milióny viac). Zamestnávala vyše tisíc ľudí.

J&T vlani v októbri, keď oznamovala dosiahnutie 100-miliónovej hranice vo fonde, informovala, že popri privátnych investoroch, ktorí sú vo fonde zastúpení takmer polovičným podielom, doň vložili prostriedky aj spoločnosti blízke skupine J&T vrátane samotnej J&T Banky. „Fond, na čele ktorého stojí spoluzakladateľ skupiny J&T Patrik Tkáč, si kladie za cieľ ponúknuť klientom možnosť spoluinvestovať do príležitostí a projektov vznikajúcich v okolí zakladateľov a dlhoročných partnerov skupiny J&T,“ napísala vtedy skupina.

Okrem investície do siete Terno fond J&T Investments dnes (8. januára) oznámil tiež nákup dvoch českých logistických areálov pri letisku v Ostrave-Mošnove a blízko závodu Hyundai v Nošoviciach.

Reklama

Hlavným zameraním fondu majú byť oblasti nehnuteľností, energetiky, médií, cestovného ruchu a voľného času, e-commerce a sektory novej ekonomiky. Ide o fond kvalifikovaných investorov, nie je teda určený investorským masám. Minimálna investícia je 125-tisíc eur a vstupný a správcovský poplatok je max. 3 % ročne.

Patrik Tkáč, ktorého otec Jozef je 45-percentným majiteľom J&T Finance Group (ich spoločný majetok Forbes odhaduje na 600 mil. eur a patria tak medzi najbohatších Slovákov), sa už v investíciách do obchodu angažuje aj v zahraničí. Spolu s dlhoročným biznisovým partnerom Danielom Křetínským je spolumajiteľom e-commerce skupiny Mall Group či (cez EP Global Commerce) nemeckého veľkoobchodného reťazca Metro, kde sa im vlani na jeseň podarilo zvýšiť podiel už nad 40 percent.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?