Ekologické témy čoraz väčšmi rezonujú i na Slovensku. Najčastejšie sa v tejto súvislosti skloňujú frázy ako separovanie odpadu či zero waste filozofia. U nás tak pribúdajú rôzne iniciatívy, ktoré sa ľuďom snažia ukázať, že nie je neskoro zmeniť svoje zaužívané návyky. A dokonca vďaka tomu ani nemusíte mať pocit, že sa v niečom obmedzujete.
Preto sme vybrali tri projekty, realizované v rámci Sokratovho inštitútu, ktoré sa svojou neúnavnou činnosťou snažili i snažia šíriť osvetu o ekologickom živote. Bojujú proti plastom a odpadu vôbec, preferujú sklo, textilné tašky i vrecká a najmä dokazujú, že takéto potrebné zmeny môžete urobiť u seba doma, v komunitnom centre, ale i malom meste. Treba však vystúpiť z akejsi vlastnej bubliny, opustiť konzumný spôsob života a začať.
Iniciatíva v malom meste
Magdaléna Kalabová stojí za projektom Odpadni z Bánoviec. Jeho cieľom je znížiť tvorbu odpadu na tamojšej Základnej umeleckej škole Dezidera Kardoša. „Všetky eventy, ktoré sa tam konajú, pripravujeme tak, aby nevznikal odpad,“ vysvetľuje pre Forbes.sk. Tím z iniciatívy taktiež každý mesiac organizuje workshopy udržateľnosti pre verejnosť.
Konvenčného nakupovania mali dosť.
V Piešťanoch otvorili bezobalový obchod a melú v ňom i múku
Práve cez projekt Odpadni z Bánoviec chcú podľa slov Magdalény ľuďom ukázať, v akej konzumnej dobe všetci žijeme. „Všetko, čo si kúpime, zanecháva ekologickú stopu. Pri každom nákupe je dôležité rozmýšľať, či to naozaj potrebujete a čo sa stane s každou vecou po jej využití, alebo mnohokrát nevyužití,“ vraví otvorene.
Magdaléna (vľavo) vzdeláva o ekológii aj tých najmenších. Deti sa učia správne separovať odpad. Foto: archív M. Kalabovej
V rámci tejto filozofie sa tím z iniciatívy venuje témam, akými sú zníženie tvorby odpadu, kvalitná separácia ako v mestách, tak i na školách, hľadanie alternatív k plastom a najmä šírenie povedomia o živote bez odpadu. Magdaléna vysvetľuje, že z týchto dôvodov zaviedli na Základnej umeleckej škole Dezidera Kardoša separáciu papiera, plastu, skla a bioodpadu.
Ekologické obaly a nulový odpad.
Mladý pár rozbehol biznis s voskovými obrúskami
„So žiakmi sme urobili analýzu odpadu, aby sme vedeli, aké množstvo sa ho v ZUŠ tvorí. Na základe toho sme pre nich pripravili aktivity,“ konštatuje pre Forbes.sk. V rámci nich si deti okrem iného vybudovali vlastný kompostér, zúčastnili sa na zero waste karnevale, vyrobili ručný papier, ale tiež upratali park a tento odpad analyzovali a separovali. Najbližšie iniciatíva organizuje workshop na výrobu ekologických vodových farieb a lepidla. „Deti učíme, že separácia by mala byť taká samozrejmosť ako to, že si umyjú zuby,“ vysvetľuje.
Tu je 5 tipov od Magdalény, ako rozbehnúť podobnú iniciatívu v malom meste:
- Nájsť komunitu ľudí, s ktorými budete aktívne a dlhodobo pracovať na spoločných cieľoch.
- Nebáť sa väčších výziev.
- Definovať dva najdôležitejšie ciele, ku ktorým sa chcete dopracovať.
- Pripraviť si harmonogram eventov.
- Nasledovať svoje sny, aj keď vás to bude stáť veľa úsilia a času.
Iniciatíva v komunitnom centre
Do odvážneho projektu sa pustila i Dana Gažúrová. Tá realizovala projekt Za menej odpadu v Banskej Bystrici, pre ktorý si vybrala Komunitné centrum Sásová. Sústredila sa na to, že odpad ľudia nevytvárajú len u seba doma, ale kdekoľvek, kde trávia svoj čas. Jej cieľom bolo znížiť množstvo odpadu na mieste, ktoré týždenne navštívi okolo 100 ľudí.
V korporátnej práci trpeli. Otvorili si vlastný bezobalový obchod
„Dôležité boli individuálny prístup a rozhovory so všetkými pravidelnými návštevníkmi. V prvom rade museli pochopiť, prečo je dôležité znížiť tvorbu odpadu,“ vysvetľuje Dana pre Forbes.sk. Ľuďom chcela prostredníctvom tejto iniciatívy ukázať, že aj jeden malý krok má veľký prínos pre komunitu, mesto a prírodu. Po analýze odpadu teda navrhla konkrétne kroky k jeho znižovaniu.
Dana (vľavo) v Komunitnom centre Sásová usporiadala napríklad i šitie vrecúšok. Foto: archív D. Gažúrovej
V sledovanom období sa podarilo v Komunitnom centre Sásová znížiť odpad o 60 %. Okrem triedenia plastov, skla a papiera taktiež v priestoroch zaviedli samostatný kôš na bioodpad, ktorý následne ľudia vynášali do záhradného kompostéra. „Používajú tam tiež prírodné čapované čistiace prostriedky a dbajú na vylúčenie plastov a jednorazových riadov. Pre pravidelný komunitný festival EkoDeň sme zaviedli kroky v duchu zero waste, vďaka čomu sa pri návštevnosti viac ako 160 ľudí vyprodukoval iba kilogram odpadu,“ konštatuje Dana pre Forbes.sk.
Komunitné centrum Sásová i naďalej pokračuje v tomto projekte. Kroky, ktoré si počas iniciatívy Za menej odpadu v Banskej Bystrici osvojili, sú naďalej základom ich fungovania a majú ich vystavené v priestoroch ako komunitný Ekokódex. Z neho Dana cituje: „Nakupujeme bez zbytočných obalov, igelitové vrecúška meníme za látkové, zdieľame, nevyhadzujeme, čo sa dá znova použiť, odpad separujeme.“
Tu je 5 tipov od Dany, ako rozbehnúť podobnú iniciatívu v komunitnom centre alebo ďalšom spoločenskom priestore:
- Spoznať a pochopiť východiskový stav komunity a jej špecifiká.
- Pristupovať individuálne k členom komunity.
- Šíriť osvetu a vzdelávanie v komunite.
- Nastaviť kroky šité na mieru, ktoré budú pre komunitu ľahko dosiahnuteľné.
- Postupne podnikať malé kroky, ktoré budú smerovať k dlhodobo udržateľnému cieľu.
Iniciatíva vo vlastnej domácnosti
Za projektom Bez obalu! stojí Žofia Kutlíková Jakubová. Tá sa v iniciatíve venovala znižovaniu odpadu v 8 bratislavských domácnostiach. S každou z nich pracovala približne 4 mesiace a jej cieľom bolo predchádzať vzniku odpadu a hľadať alternatívy k rôznym produktom. „Chcela som ukázať, že odpad sa dá znížiť jednoduchým spôsobom bez obmedzovania sa,“ hovorí.
Motivuje ľudí ekologickými kefkami. Podnikať začal so 40 kusmi
Žofia je s výsledkami spokojná, kým na začiatku projektu kompostovala len jedna domácnosť, na konci ich bolo 6. Práve biologicky rozložiteľný odpad totiž podľa jej slov tvorí okolo 40 – 60 % toho celkového. Najjednoduchšími zmenami je nakupovať do vlastných látkových vreciek a tašiek, mať sklenenú fľašu na vodu a plastové nádoby vôbec nekupovať. „Nákupy treba plánovať. Vyskúšať možno bezobalové kamenné a online obchody,“ ozrejmuje bližšie.
Žofia (vľavo) odporúča zvážiť, čo doma potrebujete a čo nie. Odličovacie tampóny si doma môžete napríklad i vyrobiť. Foto: archív Ž. Kutlíkovej Jakubovej
Po skončení projektu Bez obalu! sa Žofia spolu s manželom Michalom rozhodla založiť environmentálne združenie OZ Pestrec. Ich hlavnými činnosťami sú envirovýchova detí, realizovanie interaktívnych prednášok o znižovaní odpadu a výrobe zero waste produktov. Svoje aktivity a kurzy rozširujú i pre dospelých a firmy. „Ide o zelené úradovanie pre kancelárie, kurzy sebestačnosti, ale aj bylinkové kurzy pre verejnosť,“ vysvetľuje pre Forbes.sk.
Tu je 5 tipov od Žofie, ako vo svojej domácnosti rozbehnúť podobnú iniciatívu:
- Plánovať nákupy. Pripraviť si tašky, vrecká a nádoby na vážený tovar.
- Urobiť domácu analýzu odpadu. Čo vyhadzujete, či by sa to nedalo zohnať bez obalu, v inom obale, prípadne či to vôbec potrebujete.
- Uvedomiť si, že menej je viac. Oblečenia, kozmetiky, polotovarov a podobne.
- Preferovať sklo a papier pred plastovým obalom. Ak už teda nemôžete kúpiť produkt bez obalu.
- Stanoviť si každý týždeň či mesiac bezobalovú výzvu a snažiť sa ju dodržať. Napríklad: nekupovať plastové fľaše, ušiť si vrecká na potraviny či používať obedár namiesto jednorazových obalov.
Hlavné foto: Unsplash/Sylvie Tittel (vľavo), Pixabay (vpravo)
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]