3. októbra 2021

Baterkáreň v Trnave je prvé reuse centrum na Slovensku. Jeho zmyslom však nie je len dať nepoužitým veciam druhú šancu. Stojí na komunite, ktorú vzdeláva o udržateľnosti a cirkulovanej ekonomike.

Keď Simona Hlaváčová a Jana Reháková začiatkom roku 2019 zakladali Baterkáreň, chýbal im priestor na realizáciu. Túžili po vlastnej „bubline“. Tak si ju vytvorili.

„Nemali sme veľké očakávania. Najprv sme to vnímali tak, že si vytvárame priestor pre seba,“ hovorí Simona. „Chceli sme si vybudovať bublinku, do ktorej by sme sa mohli zatvoriť pred svetom, oddýchnuť si.“

Druhá šanca

Podstatou reuse centier je to, že do nich ľudia nosia funkčné veci, ktoré už doma nepoužívajú. Namiesto toho, aby ich vyhodili, dajú im druhú šancu. V Baterkárni si za symbolický príspevok môžu nájsť nového majiteľa.

„Ľudia k nám môžu priniesť v podstate čokoľvek. Berieme oblečenie pre deti aj pre dospelých, knihy, hračky, potreby do domácnosti, rastliny,“ vysvetľuje Jana Reháková. „Dôležitejšie je, aby veci boli v dobrom stave, aby boli funkčné a čisté, bez väčších známok obnosenia.“

Reklama

Aby boli veci v obehu

Zakladateľky sa ľuďom snažia vysvetliť, že Baterkáreň nie je náhradou za zberný dvor. „Vždy ľuďom hovoríme, aby si predstavovali, že to dávajú kamarátom alebo príbuzným,“ hovorí Jana.

„Podstatou je, aby sa tie veci ďalej používali. Samozrejme, keďže máme dosť obmedzené priestory, nemali by byť príliš veľké – nábytok alebo tak.“

Najdôležitejším poslaním Baterkárne je dať nepoužívaným veciam druhú šancu. Zdroj foto: archív Baterkárne

Nepotrebné veci dievčatá tematicky delia do týždňov, ktoré cez víkend vyvrcholia swapom. Napríklad týždeň detského oblečenia, hračiek, potrieb do domácnosti či rastlín.

„Počas pandémie sa nám zrútila celá štruktúra podujatí. Teraz ju staviame odznova,“ hovorí Jana Reháková.

Silná komunita

Baterkáreň je sociálny podnik. To znamená, že jej cieľom nie je tvoriť zisk, ale budovať komunitu. „V našej komunite sú ľudia od stredoškolákov po dôchodcov,“ približuje Jana.

„Mnohí k nám chodia pravidelne, interagujú s nami na sociálnych sieťach, držia nám palce. Snažíme sa byť vo všetkom úprimné a transparentné. Ľudia to cítia a vážia si to. Preto si s nimi vytvárame vzťahy, na ktorých stojí celá komunita.“

Simona Hlaváčová zdôrazňuje, že aj keď sa im podarí vyprodukovať zisk, vracajú ho späť do Baterkárne a podporujú iné projekty, ktoré sú blízke ich komunite. „Pri financovaní musíme myslieť na veľa vecí, ale dá sa to.“

Komplexný systém

Na základe dobrovoľných príspevkov za veci do domácnosti a oblečenie sa podnikať nedá. Jana a Simona vytvorili komplexný systém, vďaka ktorému je ich Baterkáreň finančne sebestačná. Jeho súčasťou je aj bezobalový predaj drogérie.

Ako sociálny podnik všetok zisk vracajú späť komunite. Zdroj foto: archív Baterkárne

„Drogériu predávame preto, že chceme, aby bol náš podnik udržateľný. Nestavali sme ho na grantoch, na dotáciách, ani na vlastných peniazoch. Je pre nás dôležité, aby sa samofinancoval. A drogéria nám prináša obraty. Zachránila nás aj počas zatvárania cez pandémiu,“ vysvetľuje Simona.

Stavajú na dôvere

Okrem drogérie v Baterkárni predávajú aj lokálne výrobky. „Predávame veci, ktoré tiež používame, máme ich overené, alebo poznáme výrobcov a veríme im. Celý náš marketing je postavený na dôveryhodnosti,“ hovorí Simona.

„Spolupracujeme so značkami, ktoré máme vyskúšané a ktoré majú udržateľnú alebo sociálnu politiku. Nechceme veci, ktoré by sa síce dobre predávali, ale my im neveríme,“ dopĺňa Jana.

„Tak to aj komunikujeme so zákazníkmi. Bez problémov im povieme, že nám niektorý produkt z našej ponuky úplne nevyhovoval. Ale väčšinou si to aj tak radi vyskúšajú sami. Nechceme im hovoriť, že je to najlepšia vec na svete, ktorú musia mať, iba preto, aby sme ju predali.“

Reuse v školách

Ďalším dôležitým pilierom financovania sú vzdelávacie modely. „Snažíme sa myšlienku reuse centier šíriť aj ďalej. Keďže Janka je učiteľka, spolupracujeme najmä so školami a chceli by sme, aby si aj oni vytvorili svoje malé reuse centrá. Nemusí to byť vyslovene priestor, stačí aj polička,“ hovorí Simona.

„Práve teraz budujeme pilotné spolupráce. Vzdelávanie je pre povedomie o udržateľnosti veľmi dôležité. Dá sa ísť rôznymi cestami – od materiálov cez konzum až po odpad.“

Udržateľná domácnosť

Súčasťou Baterkárne sú aj vzdelávacie kurzy, ktorých cieľom je tiež šírenie povedomia o udržateľnosti.

Simona a Jana chcú cez ich projekt šíriť myšlienku udržateľnosti. Spolupracujú najmä so školami. Zdroj foto: archív Baterkárne

„Stabilne je v ponuke kurz výroby voskových obrúskov, výroby mydla, šetrného upratovania a šetrného prania,“ približuje Jana.

Ochranná známka aj franšíza

Jana a Simona pripúšťajú, že aj keď ich práca navonok možno vyzerá idylicky, udržať takýto systém samofinancovania je niekedy náročné.

Reklama

„Ľudia nás oslovujú aj s tým, že by chceli vlastnú Baterkáreň, ale často si neuvedomujú, aké zložité procesy sú v nej skryté,“ hovorí Simona.

„Keď ľudia zistia, čo všetko je za Baterkárňou, strácajú nadšenie. Väčšinou si to predstavujú veľmi romanticky,“ dopĺňa Jana.

Baterkáreň je teraz v procese schvaľovania ochrannej známky. Dievčatá nevylučujú, že sa z nej raz stane franšíza. Svoje know-how by rady odovzdali aj ďalej.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?