10. augusta 2021

Na úvod jedna otázka: dopriali by ste si poobednú kávu v Benátkach len preto, že letenky sú lacné? Niektoré možnosti znejú veľmi lákavo, no aká by bola skutočná cena takéhoto zážitku? Ak chcete urobiť niečo preto, aby ste pomohli spomaliť nežiadúce klimatické zmeny, pri každej voľbe uvažujte aj o jej dopade na životné prostredie, radí Ondrej Kameniar, tohtoročný člen rebríčka Forbes 30 pod 30, ekológ lesa a fotograf, ktorý sa angažuje aj v ochranárskej iniciatíve My sme les.

Odvšadiaľ počúvame o prejavoch klimatickej zmeny a jej hrozbách, no jej prejavy už často zažívame aj na vlastnej koži. Určite ste si už položili otázku, ako môže každý z nás prispieť k tomu, aby pomohol bezprostredne blízkemu okoliu a v konečnom dôsledku i celej planéte.

Objednajte si výhodný balík 2 kníh (Žijeme zodpovedne & Život na našej planéte), ktoré vás inšpirujú k ekologickejšiemu mysleniu a konaniu. Teraz so zľavou 15 %.

To, že Slovákom na životnom prostredí stále viac záleží, už ukázali aj viaceré prieskumy. Napríklad podľa tretej vlny prieskumu Ako sa máte, Slovensko prezentovanej v septembri minulého roka, 33 percent Slovákov súhlasí s tým, že ochrana životného prostredia a trvalá udržateľnosť je rovnako dôležitá ako ekonomická výkonnosť.

A 28 percent považuje ochranu životného prostredia za dôležitejšiu a myslí si, že po zvládnutí koronakrízy by dokonca mala mať prednosť pred ekonomikou.

Reklama

Čo teda odporúča Ondrej? Tu sú jeho tipy, ako byť lepší a ohľaduplnejší k životnému prostrediu:

Ondrej Kameniar. Foto: Ondřej Pýcha pre Forbes Slovensko

Konzumný spôsob života

1. Prestaňte hľadať šťastie v konzumnom spôsobe života a v hromadení vecí či bohatstva: To obnáša množstvo rôznych aspektov. Predovšetkým sa pri nakupovaní zamyslite, či tú-ktorú vec naozaj potrebujete, alebo si len idete znovu ukojiť svoju chorobnú potrebu nakupovať (tá je bohužiaľ neuhasiteľná, ale chvalabohu liečiteľná).

Ak už niečo naozaj potrebujete, orientujte sa na výrobky s čo najmenším environmentálnym dopadom. Ideálne sú tie, ktoré k vám necestujú cez pol sveta, nepokazia sa tesne po záruke, prípadne pochádzajú z férových dodávateľských reťazcov. Pokúste sa nahradiť radosť z nakupovania napríklad radosťou zo vzťahov s ľuďmi, z menšieho množstva kvalitnejších vecí, zo zmysluplne a zdravo stráveného času (napríklad v prírode) či z pomoci druhým.

Doprava či bývanie

2. Obmedzte dopravu: Poobedná kávička letecky do Benátok asi nie je nutná. To, že sú lacné letenky neznamená, že ich treba kupovať.

O úspore dopadu na planétu sa dá uvažovať aj pri stavbe domu, výbere typu kúrenia, kúpe auta, spôsobe stravovania. Samozrejme, všade treba zachovať rozumnú mieru – žiadny extrém nie je dobrý.

Kam idú vaše peniaze

3. Investujte uvedomelo: Zamyslite sa nad tým, pri podpore akých projektov končia vaše peniaze – možno sa vám krásne zhodnocujú, ale v prísne chránenej rezervácií vďaka nim vyrastá ďalší obrí hotel s negatívnym vplyvom na prírodu. Dnes sú dostupné aj formy spoločensky a environmentálne zodpovedného investovania.

Cesty do divočiny zmenia človeku pohľad na prírodu aj život ako taký, hovorí Ondrej Kameniar, ktorý ako výskumník v lesoch trávi veľkú časť roka. Foto: archív Ondreja Kameniara

4. Voľte s ohľadom na životné prostredie: Pri akýchkoľvek voľbách zohľadňujte vzťah k témam, ktoré súvisia so životným prostredím. Uvedomte si, že akékoľvek iné témy sú v porovnaní so sebazničením/záchranou ľudstva až sekundárne.

Viac podpory, menej zla

5. Podporujte prvú líniu: Ak si to môžete dovoliť, podporujte ľudí a mimovládne organizácie, ktoré sa snažia sa o ochranu prírody a zastavenie klimatickej zmeny.

6. Na pôde hospodárte v súlade s prírodou: Ak vlastníte lesy či poľnohospodársku pôdu, môžete zmierniť ťažbu a ovplyvniť využitie prírodných procesov. Takýmto spôsobom pomáhate ukladať obrovské množstvá uhlíka do pôdy (v lese to je až okolo 10 ton CO2 na hektár za rok). Zároveň robíte krajinu ekologicky funkčnejšou, chránite pôdu pred eróziou, podporujete pôvodné druhy, zlepšujete schopnosť krajiny zadržiavať vodu.

Lepšia budúcnosť

7. Vzdelávajte sa v témach súvisiacich so životným prostredím – kdekoľvek žijete a pracujete, môžete mať menší alebo väčší vplyv na svoje okolie.

8. Hlavne neprepadajte negativizmu a skepse (aj keď je to niekedy ťažké): Keď ste deprimovaní a utrápení, veľa dobrého neurobíte. Skúste negatívne správy využiť ako impulz pre akciu. Pokúste sa vizualizovať si dobrú budúcnosť a robte čo je vo vašich silách, aby sa zrealizovala.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?