11. júla 2020

Príbeh jej biznisu odštartovali detské pončá. Práve tie pôvodne Martina Kráľová hľadala pre svoje dve deti. Chcela, aby boli priedušné a jednoduché, bez zbytočností v podobe nápisov či rozprávkových postavičiek. Na Slovensku ich však nenašla. Preto sa rozhodla založiť vlastnú ekologickú módnu značku Bekvåm a zároveň so svojou mamou rozbehnúť malé rodinné vydavateľstvo Minipublishing.  

Všetko sa začalo v období, počas ktorého sa Martine končila rodičovská dovolenka. Pri spätnom pohľade na rok 2017 konštatuje, že sa jednoducho nemohla vrátiť na pôvodnú pracovnú pozíciu marketingovej manažérky, ktorú zastávala v nadnárodnej kozmetickej firme. Nebolo cesty späť, iba vpred. Neustále sa preto zamýšľala, akým kariérnym smerom by sa mohla vydať ďalej. Pre vlastné podnikanie sa rozhodla v momente, keď jej deti nastúpili do škôlky a školy.  

Labuť vankúšovitá, plameniak a fashion jednorožec.
Vyrába ich mama troch detí v Love Colors

„Vtedy prišli tie nápady, ktoré mi dlhšie driemali v hlave,“ vraví. A tak si Martina vyhrnula rukávy a s vervou sa pustila do práce. Značku Bekvåm založila hlavne z jedného dôvodu – na slovenskom trhu podľa nej absentovali kvalitné, funkčné a pohodlné pončá pre deti. Prečo by sa teda nemala sústreďovať práve na ne? „Poprosila som starú mamu, ktorá mala v tom čase okolo 80 rokov, nech mi ušije prototyp z letnej osušky,“ spomína. Tento koncept sa osvedčil a Martina mala v rukách záplatu na dieru na trhu.  

Inšpiráciu našla vo Švédsku

Začiatky biznisu označuje za zdĺhavé, keďže až rok jej trvalo premeniť podnikateľský nápad na hmatateľný projekt. Martina sa nevyhla byrokracii a okrem toho absolvovala návštevy veľtrhov i pletiarní v zahraničí. Sama však hovorí, že ľahký a bezproblémový štart ani neočakávala. „Sprvu značke pomohli predajné eventy ako Dobrý trh, Kid shop up alebo Urban market, aby sa dostala do povedomia zákazníkov,“ vysvetľuje.  

Reklama
Martina Kráľová sa po rodičovskej dovolenke rozhodla podnikať. Foto: Matej Kmeť

Počiatočné investície do biznisu vyčísľuje na 20-tisíc eur. Kým približne polovicu tejto sumy tvorili jej úspory, tú druhú zase podnikateľský úver. Veľká väčšina týchto peňazí putovala predovšetkým do zásob tovaru. Od prvých momentov mala zároveň jasno, akú cestu si bude raziť v podnikaní a nemienila od nej upustiť. Do centra svojho biznisu postavila kvalitné a lokálne produkty, ekologické materiály, podporu krajčírskeho remesla i prevahu kvality nad kvantitou.  

Nový biznis nakopla detská knižka o veľrybe. Značka Mellow ide do sveta

Pri navrhovaní produktov značky Bekvåm sa veľmi rada inšpiruje Švédskom. Prečo? Ešte počas vysokoškolského štúdia medzinárodného obchodu mala možnosť stráviť v tejto krajine šesť mesiacov. A túto skúsenosť si nevie dostatočne vynachváliť. „Mám veľmi rada túto krajinu, jej prírodu, životný štýl a minimalistický dizajn,“ upresňuje. Aj názov značky jasne odkazuje na jej lásku k Švédsku. Slovo Bekvåm tam totiž znamená pohodlný.  

Toto sú knihy nášho detstva. Ktoré z nich by ste vybrali vlastným deťom?

Svoj sortiment Martina neobmedzila iba na detské pončá. Postupne pridávala ďalšie produkty a reagovala aj na podnety a dopyt zo strany zákazníkov. Preto má momentálne v portfóliu napríklad i pončá pre dospelých, dámske kimoná, osušky, deky, plážové tašky. „Produkty navyše vyrábam z veľkej časti na Slovensku v troch krajčírskych dielňach a potom aj v Turecku, kde dávame šiť vo férových overených podmienkach pončá, osušky a tašky,“ opisuje.  

V Bekvåm používa výhradne ekologické materiály

Keďže sa Martina obzvlášť zaujíma o to, aby pri produktoch Bekvåm siahala iba po ekologických materiáloch, jedným z jej cieľov v biznise bolo uviesť na trh aj detské plavky. „Mala som jasné kritérium, že látka by mala byť vyrobená z recyklovaných vlákien,“ upresňuje. Nasledovalo dlhé hľadanie, ktoré stálo za konečný výsledok. V Taliansku totiž narazila na materiál vyrobený z vlákien Econyl, ktoré obsahujú i staré rybárske siete vylovené dobrovoľnými potápačmi. 

Dámske kimono sa podľa Martiny Kráľovej stalo veľmi rýchlo obľúbeným produktom zákazníkov. Foto: Matej Kmeť

A to bolo vskutku win-win riešenie, vďaka ktorému získala ekologické plavky a pozostatky rybárskych sietí sa vracajú do vôd, no viac neublížia tamojšej faune. V práci s udržateľnými materiálmi pokračuje naďalej, už onedlho plánuje sortiment rozšíriť o novinku. „Ide o dámske tričká vyrobené zo 60-percentnej recyklovanej bavlny a 40-percentného recyklovaného polyesteru, ktoré sú potlačené ekologickou technológiou s autorskou potlačou grafičky Ivany Kozlai,“ hovorí. Ich tvorbe a príprave sa venovala takmer celý rok.  

Zoskočili zo surfov a začali vyrábať učiace veže,
activity boardy a hračky pre deti. A to všetko z dreva

Čo sa týka vedenia značky Bekvåm, podľa Martiny je najnáročnejšie, že svoju cestu iba začína a nie je stopercentne finančne stabilná. I zarobené peniaze preto musí investovať buď do došitia stálych produktov, alebo do nevyhnutných noviniek. Doposiaľ investovala do chodu biznisu celkovo 35-tisíc eur. Kým väčšinu zákazníkov má zo Slovenska a z Česka, svoje produkty posielala už i do Nemecka, Rakúska, Švajčiarska, Veľkej Británie, Holandska, Belgicka, Španielska, Hongkongu, Južnej Afriky či Austrálie. Aj preto má e-shop tiež v angličtine a nemčine.  

Bekvåm
Celú značku odštartovala túžba priniesť na trh kvalitné detské pončá. Foto: Matej Kmeť

A ako vidí budúcnosť Bekvåm? Martina chce v prvom rade prežiť tento náročný a problematický rok. Aj jej podnikanie ovplyvnila koronakríza, pre ktorú prišla o objednávky a tiež možnosť uviesť na trh nové plavky z Econylu s vlastnou autorskou potlačou. „Žiaľ, pani krajčírky zostali na OČR, a tak ich nemal kto ušiť,“ približuje. Vzhľadom na to, že sa situácia pomaly vracia do normálu, verí, že si túto príležitosť bude môcť zopakovať o rok. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?