14. septembra 2019

Keď Julianna Rencés Kovács sedela za šijacím strojom v malej izbe u seba doma, vôbec jej nenapadlo, že by raz viedla vlastný biznis. Presne to sa však stalo. Pod svojou značkou Love Colors dnes vo svojej dielni v Galante ručne vyrába obliečky, dekoračné textílie či figúrky pre deti. Spinkáčik jednorožec alebo labuť vankúšovitá? Presne s takým typom produktov prišla mama troch detí. 

Julianna mala k šitiu blízko celý život. Vyštudovala textilnú a odevnú tvorbu v Liberci. „Vždy som vedela, že ma to bude živiť. Len som nevedela, akým spôsobom,“ vraví a usmieva sa. Tomuto remeslu sa začala viac venovať až počas materskej dovolenky pred 8 rokmi. Najskôr šila pre vlastné deti a ratolesti svojich známych. Vankúše, prikrývky, bytové doplnky. S vervou sa pustila do všetkého. „Zrazu som sa pristihla, že ma oslovujú cudzí ľudia,“ vraví a tvári sa prekvapene.

Nový biznis nakopla detská knižka o veľrybe. Značka Mellow ide do sveta

A tak sa stalo, že v roku 2012 založila vlastnú značku Love Colors, ktorej názov sama prekladá ako „farby lásky.“ Cestu za biznisom ale nemala jednoduchú. Síce jej pomohli sociálne siete, no začínala od úplnej nuly so starým šijacím strojom. Ten však narastajúcemu tempu objednávok dlho nestačil. „Pamätám si, ako mi mama darovala 500 eur. Toľko mi chýbalo, aby som si mohla kúpiť nový stroj. Teraz to znie smiešne, no vtedy to pre mňa znamenalo celý vesmír,“ vysvetľuje.

Julianna veľmi dobre vie, že deti túžia po jednorožcoch. Tak im ich dopriala. Foto: archív značky Love Colors

Prvé produkty pre Love Colors šila doma, v malej izbe. Čoskoro z nej ale vyrástla a potrebovala vlastný ateliér. Hlavne väčší. Podporu našla vtedy v otcovi, ktorý sa nad ňou zľutoval, a pustil ju do svojich firemných priestorov. „Čoskoro sa ale zase sťahujem do väčších. Miesta nikdy nie je dosť,“ konštatuje Julianna.

Reklama

Ilustrátora zo značky Mellow nebavilo pracovať pre iných. Kreativite popustil uzdu pod pseudonymom

Do biznisu neustále investujte, bez toho by podľa nej firma nerástla a neposúvala sa vpred. Ateliér má teda plný strojov v cenovom rozmedzí od 500 do 14-tisíc eur. „Žehliaci systém, strihací nôž, nábytok, kvalitný fotoaparát a fotokútik, počítače i kancelárske vybavenie,“ vymenúva všetko, čo má okolo seba. Len výbavu priestorov odhaduje na 25-tisíc eur. A potom sú tu samozrejme látky. Momentálne má na sklade materiál v hodnote 6-tisíc eur. „Nekúpila som všetko naraz, ale postupne. Ja som taká. Radšej si kúpim niečo do firmy ako nové topánky,“ hovorí a smeje sa.

Luxus nie sú značky ale cit pre kvalitu

Keď sa pozastavíme pri filozofii jej značky, tvrdí, že spolu s Love Colors bojuje proti zovšeobecňujúcim stereotypom. Chce, aby všetky jej textílie a dekorácie pomáhali deťom s osobnostným rastom. „Nech okrem Spidermana majú aj vizuálnu skúsenosť alebo vlastný štýl, za ktorým si budú stáť,“ vysvetľuje zanietene a vzápätí dodáva, že všetko, čím sa najmenší obklopujú, by malo zrkadliť ich duše.

V Love Colors ide zakladateľke o to, aby všetky detské izby žiarili. Foto: archív značky Love Colors

Julianna si totiž myslí, že deti, ktoré vyrastajú v obklopení kvalitných, pekných a ručne vyrábaných vecí si tento štandard prenesú aj do dospelosti. Viac sa teda budú zaujímať o kultúru alebo umenie. „Inštinktívne ich to bude ťahať k vyšším nárokom. Ale tým nemyslím elitárstvo alebo snobizmus,“ objasňuje. Podľa nej už v dnešnom svete nie je luxus nosiť známe značky a šoférovať drahé auto, no mať vkus a cit pre kvalitu.

„Šijeme baldachýny, vankúše, figúrky, deky a jedinečné quilty, teda prikrývky, ktoré predávame do zahraničia,“ vraví Julianna. Až 90 % týchto quiltov slovenskej výroby putuje do Spojených štátov amerických a ostatné i do Nemecka, Holandska či Veľkej Británie. Sortiment Love Colors stále rozširuje a vo svojej podznačke Rainboo tvorí autorské kolekcie s vlastnými ilustráciami.

Matka troch detí chce na trh prinášať kvalitné produkty, ktoré potešia rodičov i najmenších. Foto: archív značky Love Colors

Všetok materiál a komponenty potrebné na výrobu produktov nakupuje od dodávateľov v Európe. Látky má z Francúzska, Nemecka i Talianska, no nepohrdne ani kvalitnejšími poľskými tkaninami. „Najkrajšie a najdrahšie sú prémiové bavlny zo Spojených štátov,“ prezrádza. K svojim autorským kolekciám v Rainboo si zase necháva tlačiť látky doma na Slovensku.

V Galante otvorí showroom

Aktuálne má v značke Love Colors dve zamestnankyne, no tím plánuje rozšíriť, keďže ani v trojici nestíhajú pokrývať objednávky a dopyt záujemcov. Z ponuky si podľa Julianny ľudia obľúbili mnoho vecí. „Až 80 % z nich sa k nám opätovne vracia,“ dopĺňa.

To najjedinečnejšie, čo Julianna v ponuke má, sú quilty. Tie predáva aj do zahraničia. Foto: archív značky Love Colors

Julianna o sebe však nerada premýšľa len ako o predajcovi. Je hrdá na to, že je tiež tvorcom. „No a úcta a pokora k remeslu sú nevyhnutné. Pri predaji je dôležitý osobný prístup, komunikácia a dobré služby,“ opisuje.

Do budúcnosti má pre značku pripravených ešte veľa plánov. Aktuálne jej sťahovanie do nových priestorov umožní otvoriť malý showroom priamo v Galante. „Chcem tiež rozšíriť kolekciu šiat pre dojčiace matky a deti,“ prezrádza a ešte dodáva, že sa teší na všetky nové výzvy, ktoré jej vlastný biznis prinesie.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk