Papier, počítač a myš, grafické pero a tablet. Presne takouto postupnosťou si prešiel počas svojej kariéry slovenský ilustrátor a grafický dizajnér Adrián Macho. Počas dvoch desaťročí v tejto branži prišiel na to, že práca na zákazky sa mu nepozdáva. Najskôr si teda vytvoril alter ego Seaside Spirit, ktorému učaroval šum spenených morských vĺn, a potom sa spolu s priateľmi pustil do vlastnej značky Mellow.
Každý, kto chce tvoriť, musí byť podľa Adriána v obraze. On sám veľa číta, rád chodí pešo a prechádza sa. „Chce to široký záber, sú to hodiny strávené browsovaním na internete,“ hovorí. Sám má vraj stále v ruke telefón a surfuje. Zaujíma ho, čo ľudia publikujú a čím sa vo vlastných životoch zaoberajú. Presne z toho vznikajú i námety a inšpirácie pre jeho bezstarostnú tvorbu.
Čmáral a kreslil na počítači
Adrián vraví, že v oblasti, ktorej sa venuje, nesmie zaspať na vavrínoch. Musí mať oči stále otvorené. Foto: archív A.Macha
Adrián si nedokáže spomenúť, kedy presne nastal bod zlomu, v ktorom sa rozhodol pre kariéru ilustrátora a grafického dizajnéra. „Od detstva som ale rád kreslil, vyfarboval a strihal. Keď niekto doma hľadal nožnice, tak vedel, že ich nájde u mňa,“ spomína si. Práve podobné kreatívne aktivity pre neho predstavovali priestor, v ktorom mohol robiť a vyjadrovať, čo len chcel.
Ilustrátorka Tina Minor: Úspech by mal prísť do 5 rokov, inak opustite loď
Čím starší Adrián bol, tým viac sa ťahal týmto smerom. Najprv navštevoval základnú umeleckú školu, na strednej sa zase venoval keramike a s príchodom počítačov ho očarila grafika.
„Vďaka grafickému tabletu som sa dostal k ilustráciám,“ hovorí s úsmevom. Otvorene ihneď dodáva, že kreslenie či maľbu nikdy neštudoval a ani neabsolvoval žiadne kurzy. „Jednoducho som svoje schopnosti a asi aj nejaký ten talent vycibril neustálym kreslením a čmáraním na počítači,“ pripúšťa.
Grafický dizajnér Martin Bajaník stál pri zrode Shtoora. Potom doňho vložilo dôveru Yeme
Všetko sa dokázal naučiť sám. Netrvalo mu to však deň, týždeň, mesiac ba ani rok. Oblasti ilustrácií a grafického dizajnu sa totiž venuje už skoro 20 rokov. Za ten čas si stihol vytvoriť vlastný štýl, techniku a spôsoby kreslenia. Vďaka nim dokáže naplniť všetky svoje predstavy.
Ako Seaside Spirit začal svoje dizajny umiestňovať na produkty. Napríklad na kryty na telefóny, tričká, vankúše, poháre, tašky ale dokonca i posteľnú bielizeň. Foto: archív A.Macha
„Samozrejme sa mi bežne stáva, že s výsledkom nie som spokojný. Buď ho nepoužijem, odložím, zahodím, alebo prerábam,“ upresňuje. Táto kariérna sféra je podľa jeho slov o neustálom učení sa, dopĺňaní vedomostí a skúšaní nových techník či spôsobov.
Život vdýchol svetu námorníkov a morských vôd
Približne pred 5 alebo 6 rokmi hľadal Adrián spôsob, ako by niekde mohol prezentovať svoju tvorbu a dostať ju k čo možno najširšiemu publiku, ideálne i k ľuďom z branže. „Nechcel som to robiť pod vlastným menom, aby som sa mohol zamerať len na grafiku a ilustráciu,“ vysvetľuje bližšie. A ako niektorí spisovatelia tvoria pod pseudonymom, tak si i on vytvoril vlastný nick. Seaside Spirit.
Pri svojej tvorbe využíva grafické pero a tablet. V tejto branži sa však neustále vyvíja i softvér a teda ponúka stále nové techniky. Foto: archív A.Macha
Prostredníctvom neho sa nechcel držať žiadnej filozofie, netúžil riešiť spoločenské témy. Potreboval len ventilovať svoj kreatívny pretlak a poňať všetko odľahčene a zároveň bezstarostne. „Dlho som pracoval na rôznych komerčných zadaniach a robil grafiku na zákazku niekoho iného. To ma veľmi ubíjalo,“ priznáva otvorene. Ako Seaside Spirit teda našiel priestor, v ktorom sa mohol venovať tým veciam, ktorým skutočne chcel.
A tak začal tvoriť ilustrácie a grafické dizajny, ktoré majú námornícky a vôbec prímorský charakter. Prečo niečo také konkrétne? „Stelesňuje to pre mňa taký easy going život,“ vraví s úsmevom. Ako Seaside Spirit sa teda Adrián rozhodol, že sa v tejto tvorbe nebude venovať problémom, ale ukáže, o aký život by sám stál a aký svet by okolo seba postavil. „More je sloboda a námorníci trávia dlhé chvíle v obrovskom priestore, niekedy prázdnote a jednoduchosti,“ zamýšľa sa.
Svoj obľúbený štýl preniesol tiež do vlastnej knihy pre deti, ktorá sa venuje príbehu veľryby. Foto: archív A.Macha
I v oblasti ilustrácií a grafického dizajnu existujú rôzne trendy. Podľa Adriána výrazne ovplyvňujú tvorcov a tiež jeho samého. Najčastejšie ide o farby, techniky alebo spôsoby vyjadrenia jednotlivých charakterov. „Momentálne sú „in“ sýte farby, jednoduché tvary bez prílišného tieňovania,“ opisuje. A túto sféru tiež ovládol minimalizmus.
Chystá ďalšiu knihu pre deti
Hoci Adrián Macho v minulosti pracoval na niekoľkých väčších zákazkách cez reklamné agentúry, plnenie zadaní či predstáv klientov ho neohúrilo. „Radšej tvorím pre seba a podľa seba,“ vraví. I to je dôvod, pre ktorý už dlhší čas odmieta rôzne ponuky z reklamného biznisu. Vďaka tomu však získal to, čo si tak nesmierne cení. Voľnosť a slobodu. „Preto sme s priateľmi založili vlastnú značku, pod ktorou tvorím to, čo sa mi páči,“ hovorí.
Adrián sa chce vo svojej kariére venovať tým projektom, ktoré ho napĺňajú. Svoje ilustrácie a grafické dizajny nebude robiť nasilu. Foto: archív A.Macha
Týmito slovami zároveň odkazuje na koncept Mellow, ktorý je momentálne jeho najväčším rozbehnutým projektom. Chce sa mu preto naplno venovať, rozvíjať ho, posúvať ďalej a prinášať v ňom nové produkty. Aktuálne tiež pracuje na ďalšej vlastnej knihe pre deti, o ktorej dúfa, že čoskoro uzrie svetlo sveta. „Veľmi sa na ňu teším a venujem jej značnú časť svojho času,“ dodáva. Jedno jeho dielo už ľudia poznajú, ide o titul Gerda: príbeh veľryby.
Plány do budúcnosti má Adrián rôzne. Všetky sa ale týkajú toho, na čom ako ilustrátor a grafický dizajnér pracuje práve teraz. „Chcem robiť to, čo robím,“ konštatuje stručne.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]