19. júla 2018

Pamätáte si na svoju prvú najobľúbenejšiu knihu z detstva? Porozmýšľajte, vylezte na povalu, skočte do rodičovských pivníc, prehľadajte svoje detské knižnice, zájdite do antikvariátov. Našli ste ju? A ak nie, choďte do kníhkupectiev a hľadajte v regáloch s detskou literatúrou. Mnohé zo „starých detských klasík“ ešte aj dnes vychádzajú v nových reedíciách.

Po malom internom prieskume medzi redaktormi Forbesu sme pre vás pripravili výber deviatich detských kníh toho „nášho detstva“. Sú to knihy, o ktorých si zároveň myslíme, že by ich rodičia mali dať prečítať aj svojim deťom. Alebo, ak sú deti menšie (a žáner to dovoľuje), čítať im tie knihy hoci aj večer pred spaním.

Tipy na letné čítanie. Tieto knihy si na dovolenku berú redaktori Forbesu

Karl May: Winnetou (séria príbehov)

Kultová edícia STOPY a príbehy náčelníka Winnetoua. Kniha mala na mladých čitateľov veľký vplyv. Chlapci sa hrali na Indiánov, dievčatá sa v škole predháňali v tom, ktorá z nich bude Ribana a ktorá Nšo-či. Zdroj: knihyzaeuro.sk

Indiánsky náčelník kmeňa Apačov-Meskalerov a jeho „biely brat“ Old Shatterhand sa stali viac ako priateľmi, prešli spoločne nespočetnými dobrodružstvami a zbavili sa mnohých nástrah a zlosynov, to všetko na pozadí čias amerického Divokého Západu.

Knihy ako skvelá investícia? V jeho antikvariáte nájdete aj tituly za 300-tisíc eur

Reklama

Séria dobrodružstiev z pera nemeckého autora Karla Maya bola aj sfilmovaná a pred pár desiatkami rokov bola neoddeliteľnou súčasťou detstva hádam každého mladého chlapca aj dievčaťa.

Jules Verne: Dva roky prázdnin

“Verneovky” vydávalo na Slovensku vydavateľstvo SPN-Mladé letá, prvý raz kniha vyšla vo Francúzsku v roku 1888. Nechýbala ani v detských knižniciach našich redaktorov.

Napínavý príbeh 15 mladých chlapcov, ktorí stroskotali na opustenom ostrove. Patrí k tomu najlepšiemu, čo napísal Jules Verne, jeden z priekopníkov sci-fi žánru na svete a nesmierne plodný autor dobrodružných románov, ktoré si získali celosvetové publikum.

Mária Ďuríčková: Zázračná breza

Zbierka rozprávok rôznych národov niekdajšieho Sovietskeho zväzu. Obsahovala okrem iného aj … železničný grafikon. Aj takto niektorí mladí čitatelia “cestovali” krajinou vtedajšieho Veľkého brata dnes už neexistujúceho socialistického bloku. Foto: knihyzaeuro.sk

Rozprávky národov a národností z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. O krutohlavej koze, o krivej kačke, bohatierovi z cesta a ďalších fantazijných hrdinoch zo zvieracej aj ľudskej ríše, ktorých príbehy sa odohrávajú vo vegetačnom prostredí zmrznutej a nehostinnej tundry či lesnatej a močaristej tajgy. V kníhkupectvách ju už dnes nenájdete, skôr sa oplatí hľadať na starých povalách, knižných burzách alebo v antikvariátoch.

Arthur Conan Doyle: Stratený svet

Kniha britského spisovateľa Sira Arthura Conana Doyla vyšla okrem iného aj vo vydavateľstve SPN-Mladé letá v edícii STOPY. Nedávno vyšla pod hlavičkou iného vydavateľstva. Foto: SnowMouse Publishing

Kniha, ktorá kedysi tiež vyšla v kultovej edícii STOPY, neskôr ju vydalo v reedíciách viacero vydavateľstiev. Je o sebavedomom profesorovi Challengerovi a jeho úžasnom objave a napínavej výprave do zabudnutého, nebezpečného, „strateného“ sveta, kde ešte stále žijú dinosaury a iné podľa vedcov už dávno vyhynuté druhy. Parádne dobrodružstvo!

Zbygniew Nienacky: Pán Tragáčik (séria príbehov)

Príbehy pána Tragáčika pred časom vydalo vydavateľstvo Ikar. Foto: gorila.sk

V origináli „Pan Samochodzik“. Príbehy tohto poľského autora kníh pre mladých čitateľov boli kedysi súčasťou knižníc v skoro každej domácnosti, a kto tie knihy nemal, požičiaval si ich od kamarátov. Pán Tragáčik je detektív aj tajný agent v jednom, rieši podivuhodné záhady s historickým nádychom a bez strachu bojuje napríklad aj s medzinárodnými gangmi. Knihy vychádzali v edícii STOPY vo vydavateľstve SPN-Mladé letá. Neskôr kolekciu 10 príbehov pána Tragáčika vydal aj Ikar.

Nikolaj Nosov: Nevedkove dobrodružstvá

Príbehy Nevedka, ktorý chcel vedieť všetko, zaujali pred desiatkami rokov veľa mladých čitateľov. Aj v našom redakčnom tíme… Dnes už knihu ťažko zoženiete, dobrým zdrojom ale môžu byť antikvariáty či burzy. Foto: citaj.to

Zábavná kniha pre deti do 10 rokov, ktorú ruský spisovateľ Nikolaj Nikolajevič Nosov napísal v roku 1954. Nevedko je zvedavý a chce sa všetko naučiť. On a jeho malí kamaráti Vševedko, Rubínik, Pampúšik, Mlčiak, Tubka, Guľka, Vrčiak, Šroubík, Modroočka, Pilulka, Cicuška či Lastovička zažívajú mnohé dobrodružstvá okorenené nadčasovým vtipom.

Astrid Lindgrenová: Pipi Dlhá Pančucha

Pipi Dlhú Pančuchu čítajú aj súčasné slovenské deti už vrámci prvého stupňa základných škôl. Vyšla v mnohých edíciách. Na obrázku knižný titul z vydavateľstva Mladé letá s nádhernými ilustráciami Petra Kľúčika. Foto: gorila.sk

Absolútna detská klasika. Najúžasnejšie odvážne, strapaté, pehavé, ryšavé dievčatko na svete, ktoré nemá mamu ani otca, býva sama vo Vile Vilôčke (s opičiakom pánom Galánom a jedným koňom na verande). Koňa zdvihne jednou rukou, nebojí sa ani bandy zlodejov a má tú najbujnejšiu fantáziu zo všetkých malých dievčat na svete.

Joanne K. Rowlingová: Harry Potter

Mladý čarodejník, ktorý tínedžerov koncom 90. rokov opäť primäl k čítaniu kníh. Vo Veľkej Británii kniha po prvý raz vyšla v roku 1997. Foto: Ikar

Áno, v našom tíme sú aj ľudia, ktorí mali 10 – 11 rokov, keď vyšiel prvý príbeh tohto legendárneho čarodejníckeho hrdinu. Aj preto je pomerne mladý knižný a medzičasom už aj filmový hrdina Harry Potter v našom výbere. Mimochodom, táto knižná séria odštartovala v čase, keď si šéfovia vydavateľstiev na medzinárodných knižných veľtrhoch lámali hlavu nad tým, ako opäť pritiahnuť k čítaniu kníh viac mladých ľudí. Paradoxne, Rowlingovej agent viac ako rok bezúspešne ponúkal jej prvotinu rôznym vydavateľstvám. Britský vydavateľský dom Bloomsbury Publishing, ktorý rukopis napokon akceptoval, vyhral vydavateľský bank a na Rowlingovej knihe zarobil milióny… A čo je ešte lepšie, mladí ľudia sa opäť vrhli na čítanie.

Thomas Brezina: Sedem labiek za Penny (séria príbehov)

Knižná séria rakúskeho spisovateľa Thomasa Brezinu. Dcéra veterinára zažíva mnoho dobrodružstiev so zvieratkami a vždy stojí na ich strane. Foto: Mladé letá

Opäť knižný tip od mladšej generácie redakcie Forbesu. Kniha o statočnom dievčatku, ktoré miluje zvieratká a pre ich blaho a záchranu je ochotné urobiť aj nemožné. Pre určitú skupinu mladých čitateľov sú Brezinove knihy prvé, po ktorých siahnu po tom, ako sa im už zunujú „rozprávky pre malé deti“.

Foto: webstránky vydavateľov, antikvariátov a kníhkupectiev