17. augusta 2020

Dve kamarátky, štyri ratolesti a jeden poctivý a hravý biznis. To je základom značky Diobo (Ďobo), ktorú v roku 2017 založila bývalá slovenská snoubordistka Barbora „Baša“ Števulová. Do vlastného biznisu si na pomoc zavolala kamarátku Dominiku Naďovú. V spoločnom podnikaní si mimoriadne potrpia na otvorený prístup a servis. Prečo je to pre nich alfou a omegou? „Nie sme firma, ktorá predáva jadrové hlavice, nie je to žiadna „rocket science“, ale proste milý, rodinný, kamarátsky biznis, a tak sa s ľuďmi snažíme aj komunikovať,“ vraví Baša. 

Po pôrode dcéry zaháňala výčitky

Do podnikania sa Baša rozhodla pustiť na základe vlastného dopytu počas materskej. Po narodení syna Tobiáša jej na slovenskom trhu chýbala značka, ktorá by sa sústreďovala výhradne na výrobu kvalitných čiapok pre najmenších. Hľadala produkty, ktoré by boli jednoduché, minimalistické, ale zároveň dizajnové a oku lahodiace. Nič také sa jej nepodarilo nájsť. „Všetky deti už od narodenia musia mať niečo nonstop na hlave. Nie je to vyslovene sezónna vec, vysvetľuje. 

Mama dvoch detí šije a navrhuje oblečenie pre malých lapajov

Preto sa Baša rozhodla, že peniaze z materskej investuje do nákupu látok a práce šikovných rúk. „Mama mojej sesternice je krajčírka. S ňou sme prototypovali veľkosti, šperkovali strihy, a potom sa pustila do šitia, spomína na prvé čiapky z dielne Dioba. Po vytvorení pilotnej kolekcie potrebovala Baša vlastný e-shop, prostredníctvom ktorého by mohla tieto detské produkty propagovať a predávať, preto siahla po platforme Tictail a následne vlastnom webe.  

Kamarátky majú vďaka Diobu možnosť realizovať sa. Foto: archív Diobo

Značku síce bývalá snoubordistka založila sama, no neskôr sa k nej pridala kamarátka z detstva. „Mala presne také pocity ako ja, hovorí Baša. „Keď som bola na materskej, cítila som, že nevyužívam voľný čas správne, hoci ho nebolo nazvyš. Preto oslovila Dominiku, aby sa k nej pridala, a spoločne si tak mohli vypĺňať dni aktivitami, ktoré by ich bavili a zároveň im dali možnosť naplno sa realizovať. Odvtedy sú na všetko dve.  

Reklama

Mama superhrdinka vymyslela stavebnicu, aby deti odtrhla od smartfónov

Keďže Baša i Dominika majú každá dve deti, museli sa naučiť skĺbiť materstvo s vedením Dioba. A to nebolo vždy jednoduché. „Pri druhom dieťati som zvádzala boj, konštatuje Baša. Do posledného dňa tehotenstva pracovala, komunikovala so zákazníkmi, balila objednávky, a už dva týždne po pôrode dcéry Idy sa do tohto kolobehu vrátila. „Deti boli so mnou niekoľko hodín denne v sklade. V hlave som bojovala s tým, že namiesto toho, aby som bola doma a trávila čas s nimi, tak musia tráviť čas so mnou v práci, hovorí. Napokon sa s týmito myšlienkami dokázala vysporiadať.  

Nosné produkty? V zime kukly a v lete šiltovky

Keď Baša budovala identitu Dioba s grafickým štúdiom Dve lamy, tak pre ňu bolo významné, aby odrážala jednu zásadnú ideu. „Ako rodina sme veľmi dobrodružní. Bolo pre mňa dôležité, aby značka niesla toto posolstvo. A to aj chceme, aby si deti brali čiapky všade so sebou, na každé dobrodružstvo, približuje. Letné aj zimné kolekcie šiltoviek, čepčekov a čiapok mali byť výhradne slovenskými produktmi, čo sa postupom času a s narastajúcim dopytom začalo komplikovať. 

Baša vraví, že sa pohrávajú s myšlienkou presťahovať celú výrobu do Portugalska. Foto: archív Diobo

Kým v Šahách vznikali zimné pletené veci, tie letné zase v Bratislave. „Lenže, upozorňuje Baša. „Je naozaj veľmi náročné zohnať kvalitnú krajčírsku dielňu, aby sme výsledný produkt nemuseli kontrolovať. Snažíme sa to optimalizovať. Pre zložitosť tohto procesu vôbec nevylučuje, že by sa postupne celá výroba Dioba presunula do Portugalska. Práve o tejto krajine hovorí ako o mekke pre výrobu európskych produktov. 

Dôležitosť zero waste si uvedomila, keď ochorela.
Dnes veselými vreckovkami teší deti aj dospelých

Zatiaľ značka funguje v rámci Slovenska, no Baša si nie je istá, či sa to podarí udržať i naďalej. Výrobu si pochvaľuje a v žiadnom prípade by ju nechcela degradovať, no objavujú sa problémy. „Hlavne s letnými kolekciami sme mali často patálie. Zo šiltoviek, ktorých dizajn nám už tretí rok robí Michal Hazior, sa stal nosný produkt a ťahač. Dielne nám ich nestíhali šiť, takže preto by sme sa chceli posunúť ďalej, hovorí. S Dominikou tiež premýšľali o alternatíve, že by oslovili viaceré krajčírske dielne, no týmto krokom by riskovali, že produkty nebudú rovnaké. 

Kým z letnej kolekcie sú najpredávanejším artiklom Dioba šiltovky, zo zimnej sú to kašmírové kukly. Práve s týmto materiálom chcela Baša pracovať. „Je najjemnejší a najteplejší. Máme odskúšané, že naň dobre reagujú aj deti s atopickým ekzémom a psoriázou, vraví.

Čo sa týka priadzí, tie sú predmetom spolupráce značky s talianskou fabrikou. V Diobe pracujú i s bavlnou, ľanom či viskózou, a všetky materiály majú OEKO-TEX Standard 100 certifikáty, ktoré Baša považuje za samozrejmosť. „Nemáme látky, ktoré sú farbené v Číne či inak neprijateľné pre deti. Máme látky, s akými by sa malo v Európe pracovať, dodáva. 

Zaostrené na jeden segment

Za tri roky fungovania Dioba sa Baša s Dominikou snažia všetky peniaze investovať späť do chodu značky. „Nie sme od toho finančne závislé a podľa mňa by to tak malo byť. Prvé desiatky tisíc eur, čo človek zarobí, by nemal otrieskať na nové auto, ale proste vrátiť do toho biznisu, vraví Baša.  Objednávky majú aj zo zahraničia, najčastejšie z Česka, Rakúska a Nemecka. 

Všetky peniaze vrážajú kamarátky späť do biznisu. Foto: archív Diobo

A čo konkurencia v oblasti detských produktov? „Na to, že sme relatívne malá krajina a malý trh, máme nespočetné množstvo pekných a dizajnových vecí. A myslím si, že Slováci nielen ako výrobcovia, ale aj konzumenti, sú štýloví. Dlho sme nemali nikoho, kto by sa venoval iba čiapkam. Vždy, keď máte úspešný produkt, tak to skúsia aj iní. Aspoň ja to tak vnímam, ozrejmuje. Baša s Dominikou nechcú svoje portfólio zbytočne rozširovať o ďalšie produkty, chcú sa sústreďovať na čiapky a budovať meno svojej značke v tomto segmente. 

Labuť vankúšovitá, plameniak a fashion jednorožec.
Vyrába ich mama troch detí v Love Colors

Najväčšou výzvou a plánom do budúcnosti je pre dvojicu dostať Diobo na zahraničné trhy, predovšetkým v Rakúsku a Nemecku, kde Baša strávila veľa času a má tam priateľov, cez ktorých by produkty dokázala potlačiť.

„Potenciál to má obrovský, len potrebujem čas, aby som si k tomu vedela na pár týždňov, možno mesiacov sadnúť, a prekopať celý e-shop nanovo, hovorí. Pomôcť by jej to mohlo podobne, ako keď značku predstavovala na Slovensku. Vďaka svojej popularite a sociálnym sieťam sa jej biznis tešil obľube skutočne zo dňa na deň. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?