25. februára 2018

Nikoleta Machatová má doma dve malé deti. Popri starostlivosti o svoje ratolesti navrhuje a šije originálne detské oblečenie pod vlastnou značkou Lapaj.

Jej odevy vychádzajú z princípov pomalej módy a dôraz pri ich výrobe kladie hlavne na kvalitné bio prírodné materiály, ktoré sú šetrné k ľuďom, ale aj prírode.

Aké je to mať pracujúce matky? Pozrite sa, čo na to po rokoch povedali ich deti

Okrem stránky Sashe, sociálnych sietí Facebook a Instagram, sa oblečenie značky Lapaj dostalo aj do kamenných predajní v Martine, Prešove, Banskej Bystrici a v Pezinku.

Nevedela zašiť ani dierku na tričku

Nikoleta ukončila štúdium priemyselného a interiérového dizajnu a následne nastúpila na materskú dovolenku. Vždy však túžila založiť vlastnú značku. Prvé kroky smerom k naplneniu svojho sna začala podnikať po tom, čo sa jej narodil druhý syn. ,,Chýbala mi tvorivá práca. Stále som niečo vymýšľala pre deti alebo do bytu. Chcela som synom vyrobiť teepee do detskej izby. Kamarátka mi požičala svoj šijací stroj a tak som sa do toho pustila. Stan sa podaril a ja som zistila, že si pri tom dokážem perfektne psychicky oddýchnuť,” hovorí Nikoleta pre Forbes.sk.

Reklama
Pre najmenších šije len z tých najlepších materiálov. Foto: archív Nikoleta Machatová

Po tomto úspešnom projekte začala šiť stále viac a viac. Na narodeniny dostala od svojho manžela vlastný šijací stroj. Ako sama hovorí, začínala doslova “na kolene”, látky si strihala sediac na zemi. Všetko nové sa učila sledovaním videí a návodov na internete.

Mama superhrdinka vymyslela stavebnicu, aby deti odtrhla od smartfónov

“Vtipné je, že kedysi som nevedela poriadne zašiť ani dierku na tričku, hoci som ako malá veľa sedávala pri mojej mame, keď pre mňa a moju sestru šila všetky tie krásne veci. Vždy som to obdivovala, no nikdy predtým som si k tomu nenašla cestu či trpezlivosť,” uviedla Nikoleta. Inšpiráciou pre ňu vždy boli a aj sú jej dvaja synovia.

Oblečenie pre deti je z bio materiálov

Nad názvom vlastnej značky premýšľala Nikoleta dlho. Chcela niečo chytľavé a slovenské. “Nakoniec to nebolo také ťažké, keďže mi doma behal už jeden akčný lapaj a druhý sa ho snažil dobehnúť,” uvádza pre Forbes.sk. S výrobou začínala v roku 2016, prvou vecou značky Lapaj, bola deka. Následne to boli fusaky a zavinovačky. Kamarátka ju ale neustále podnecovala k šitiu oblečenia, tak sa do toho Nikoleta pustila.

Za značkou stojí celá jej rodina. Deti, ktoré ju inšpirovali a manžel, ktorý ju podporoval a pomáhal, ako sa len dalo. Pri prvej kolekcii jej dokonca strihal látky. Videl, že táto práca je náročná a treba jej venovať veľa času. “Neskôr mi chodila pomáhať moja dobrá kamarátka Miška a moja sestra. Príprava strihov, šitie aj fotenie, to robím zatiaľ sama,” dodáva Nikoleta.

Značka Lapaj vychádza z princípov pomalej módy. Foto: Nikoleta Machatová

Všetky výrobky značky Lapaj vychádzajú z princípov pomalej módy – slow fashion. Je to prepojenie ekologického, etického a fair trade konceptu. Tento druh odevov je ohľaduplný nielen k ľuďom, ale aj prírode. “Zakladá si na otvorenosti a úprimnosti k zákazníkom, o čo sa snažím aj ja. Je to opak toho, čo na nás vyskakuje z nákupných centier,” hovorí.

Oblečenie pre najmenších vyrába z bio látok, ktoré kupuje priamo od výrobcov. Ako sama hovorí, tie sú vytvorené z prírodných materiálov,  pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva. Na ich farbenie sa používajú farby bez škodlivých prímesí (napríklad ťažkých kovov) a nie sú chemicky upravované. ,,Rozdiel pocítite na vlastnej koži. Kvalitné bio oblečenie je veľmi príjemné na nosenie, nehryzie, dobre saje pot a je vhodné pre osoby s citlivou pokožkou a alergiami, keďže pri pestovaní bio bavlny a ďalších materiálov neboli použité pesticídy či iné chemické prostriedky a hnojivá,” hovorí Nikoleta.

Jej deti spia, ona šije 

Oblečenie značky Lapaj nájdu zákazníci v online prostredí na internetovej stránke Sashe, sociálnych sieťach Facebook a Instagam, ale aj v kamenných predajniach v Martine, Prešove, Banskej Bystrici či Pezinku. Medzi najobľúbenejšie produkty značky patria kabátiky s brmbolcami, tepláky a čiapky.

Produkty značky Lapaj sa predávajú v online aj offline prostredí. Foto: Nikoleta Machatová

Podnikateľka šije len limitované množstvá, čoho sa chce držať aj v budúcnosti. “Určite chcem začať šiť z látok s mojou autorskou potlačou a rozšíriť ponuku o nové produkty,” opisuje svoje plány pre Forbes.sk.

A ako dokáže pripravovať všetko potrebné pre značku Lapaj pri dvoch deťoch? Hovorí, že toho veľa nenaspí. Jej hlavný pracovný čas je vtedy, keď jej ratolesti spia. Je to náročné, ale zatiaľ to vie zvládnuť. Výroba oblečenia pre ňu nie je len prácou, ale aj oddychom a napĺňa ju to. Svoj čas si vždy rozplánuje tak, aby svoje deti neokrádala o mamu. Ani jeden z jej synov ešte nechodí do škôlky, takže sú stále s ňou.

Hlavné foto: Nikoleta Machatová