5. januára 2018

Pracujúce matky aktuálne zažívajú niečo ako rozkvet. Známa štúdiaHarvardu odhalila, že dcéry týchto žien vyrastali v prostredí, vďaka ktorému chceli neskôr dosiahnuť v práci vždy viac, či už išlo o zárobok alebo šplhanie po firemnom rebríčku. Horšie na tom boli tie dcéry, ktorých matky s nimi zostali doma na materskej.

To však nie je všetko. Synovia pracujúcich matiek trávia doma dvakrát viac hodín starostlivosťou o svoju rodinu, než tí, ktorých matky s nimi zotrvali doma.

Štúdie sú však jedna vec. Ako sa ale ľudia naozaj cítili, keď vyrastali pod rukami pracujúcich matiek? Ak sa opýtate, ako táto skutočnosť ovplyvnila ich dospelé životy, povedia vám nasledovné:

Ako slobodná matka s rakovinou prsníka vybudovala päťmiliónovú firmu

„Úplne verím v to, že som oveľa ambicióznejšia a úspešnejšia, vďaka tomu, že moja matka pracovala. Bola vedúcou HR v spoločnosti McDonald’s a odkedy sa moji rodičia rozviedli, bola single matkou. Počas chodenia do základnej a na strednú školu sme sa každé dva alebo tri roky sťahovali pre jej povýšenia či rôzne preloženia. Výsledkom je, že som extrémne prispôsobivá. Priznávam, že bolo potrebné aj niečo obetovať. Niektoré veci som sa naučila neskôr, než moji rovesníci. Nikdy by som ale nemenila to, ako moja mama vychovala brata a mňa.“ – Kailei Carr, 39, Atlanta.

Reklama
Deti si pracujúce matky vážia aj po rokoch. Zdroj foto: Pixabay

„Pozerať sa ako dospievajúca na to, ako moja matka pracuje, bolo neuveriteľne inšpirujúce. Videla som, ako sa pustila do magisterského a doktorandského štúdia a popri tom všetkom pracovala na plný úväzok aj keď bola slobodnou matkou. Naučila ma ako byť oddanou, mať vášeň pre vzdelanie a správne komunikovať s ľuďmi v ale aj mimo práce. Som úspešnejšia, pretože som videla svoju matku pracovať.“ – Blaire Knight-Graves, 25, Chicago.

99 percent úspechu je prísť a byť videný.
Sedemnásť citátov od matiek v biznise

„Rozhodne som vyrastal s príkladom pracovnej etiky, či už to bolo doma alebo mimo domova. Moja matka zdôrazňovala, že je dôležité zostávať produktívny a disciplinovaný. Povedal by som, že to prispelo k môjmu pohľadu na rodové úlohy. Opísal by som ho slovami: Každý prispeje k tomu, aby sa práca dokončila, nech je akákoľvek. Tak vlastním biznis, riadim neziskovú organizáciu a v sobotu, než idem von, musím ešte umývať toalety.“ – Christian Muntean, 41, Anchorage.

„Sledovala som, ako mama získala magisterský titul, zatiaľ čo takmer sama vychovávala tri deti. Keď sa jej opýtam, ako to dokázala, jednoducho odpovie: Proste urobíš to, čo musíš. Takže aj v tých šialených dňoch na ceste k podnikaniu som proste pokračovala – pracovala, učila sa a snažila sa pretlačiť.“ – Cheryl Laughlin, 44, Lodi.

„Moja pracujúca mama ma inšpirovala v tom, aby som bola svojím vlastným šéfom, čo bolo najväčším úspechom v mojej kariére. Pretože ona sama začala s vlastným biznisom a bola samostatne zárobkovo činná po celý čas, čo ma vychovávala, myslím, že som si sama zaumienila, že by som mohla urobiť to isté.“ – Michelle Garrett, 43, Columbus.

Dali ste vo firme moc aj ženám? Máte šancu získať miliónovú injekciu

„Pozerať sa na to, ako matka denne pracuje, obzvlášť keď bola slobodná, mi pomohlo viac oceniť to, čo urobila, nielen keď som vyrastal, ale aj keď som sa stal dospelým. Počuť o tom, ako často musela znášať kritiku a nenechať sa odradiť neúspechom, aj keď sa snažila zo všetkých síl urobiť to najlepšie, posúva môj rešpekt voči nej na vyššiu úroveň. Často sa sám seba pýtam, či by som dokázal zniesť aspoň časť toho, čím si prešla ona. Jej odhodlanie a vytrvalosť zo mňa urobili silnejšieho obhajcu ženských práv v pracovnom prostredí a podporovateľa pracujúcich matiek.“ – Philip Blackett, 30, Boston.

„Keď som vyrastala, moja matka mala tri práce. Keď som bola tínedžerka, začala s vlastným biznisom. Ja sama mám teraz niekoľko podnikov. To ona mi dodala pohon, odhodlanie, ambície a odvahu pre dosiahnutie vlastných cieľov.“ – Trisha Trixie, 45, Centennial.

„Moja matka začala pracovať na plný úväzok krátko po tom, ako som sa narodila, pracovala ale po nociach a cez víkendy. Práve to ma naučilo zodpovedať za vlastnú školskú prípravu a úlohy, ktoré som musela urobiť počas jej neprítomnosti. Vďaka tomu som sa stala nezávislá a samostatná. Taktiež som sa naučila veľa vecí od otca, ku ktorým by som sa pravdepodobne nikdy nedostala, keby mama nebola v noci v práci. Napríklad pracovať na autách.“ – Emmy Gengler, 52.

„Moja matka pracovala mimo domova ako vyššie postavená osoba v spoločnosti tak dlho, ako si pamätám. Ako dieťa som ju pozorovala a veľa som sa toho naučila. Spolu s mladším bratom nás brala na mnoho pracovných stretnutí, ktoré prebiehali mimo stanovených pracovných hodín. Naučila som sa jej neuveriteľnú pracovnú etiku, obchodnú zručnosť a čo je najdôležitejšie, vždy urobiť správnu vec. Učila ma, že muži a ženy sú si rovní a že nemám ako výhovorku používať skutočnosť, že som žena. Verím a modlím sa, že svoju dcéru učím a vediem k rovnakým veciam, k akým moja mama viedla mňa.“ – Jo Trizila, 44, Dallas.

„Ako žena, ktorá študovala fyziku a teraz pracuje v oblasti, v ktorej dominujú muži (letectvo/ strojárstvo), si myslím, že fakt, že moja mama tiež študovala a pracovala v oblasti ovládanej mužmi (počítačové programovanie), túto abnormalitu akosi neutralizoval. Nebola som len slovne vedená k tomu, že si môžem vybrať akúkoľvek kariéru, akú chcem, aj keby som v tejto oblasti patrila do menšiny, ale denne mi to niekto dokazoval. Vyrastala som s vedomím, že som schopná sa uživiť a mať túto vlastnosť bolo dôležité. Po mame som zdedila silné presvedčenie, že ženy si môžu a mali by si vybrať vlastnú kariérnu cestu a že sú rovnako mentálne schopné ako muži, a to vo všetkých oblastiach života.“ – Kathryn Handler, 25, Silver Spring.

Prispievateľka Kate Ashford píše pre Forbes.com o osobných financiách, práci a spotrebiteľských trendoch.