4. augusta 2019

Piatich členov rebríčka 20 najúspešnejších slovenských influencerov, ktorý vyšiel tento týždeň na Forbes.sk aj v augustovom magazíne Forbes, sme sa spýtali po šesť otázok. Tu je druhá časť ich odpovedí (prvá vyšla v piatok).

Druhá trojica otázok sa snaží zistiť, ako najúspešnejší slovenskí influenceri vidia sami seba. “Na internet” sa totiž dostali rôznymi cestami. Časť z nich bola známa už pred tým, ako si začala budovať profily na sociálnych sieťach, väčšina z top 20 však už vyrástla priamo na webe.

Kto je teda v roku 2019 Pyco – viac moderátor či kuchár? Ako vníma sama seba LucyPug, čo o sebe hovorí chodec Matej Tóth, ako volajú deti Michalu Greškovú (Dorota & Greta) a kým je “viac” Andrea Zahurancová – podnikateľka či cestovateľka?

Je tu aj jedna otázka, ktorá dokázala, že slovo “nasledovať” sa v ére sociálnych sietí tiež definitívne “presunulo na internet”. Otázkou číslo 2 sme totiž pôvodne chceli získať odpovede o tom, čo by úspešní influenceri poradili ľuďom, ktorí by ich chceli… nasledovať. Teda by tiež radi podnikali na internete a mohla by im pomôcť nejaká rada, napríklad, ako si budovať vlastný brand na sociálnych sieťach, čo robiť, alebo nerobiť.

Akurát “nasledovať” dnes znie skoro ako “sledovať” a to znamená skoro vždy jediné – kliknite “follow”. Prípadne, komunikáciu influencera s fanúšikmi.

Reklama

1. Čo máte na svojom podnikaní a živote na internete najradšej?

2. Čo by ste poradili ľuďom, ktorí by vás chceli nasledovať?

3. Kto podľa Vás ste? Influencer, „internetový živnostník“, celebrita, alebo niekto iný?

 

LUCYPUG (3. miesto)

Na svojom mimoriadne populárnom YouTube kanáli sa Lucia Hrušková venuje najmä móde, kozmetike, Do It Yourself projektom či cestovaniu. Veľkú základňu fanúšikov má aj na Instagrame.

1. Voľnosť. To, že nikto nijak neobmedzuje moju kreativitu a nápady. Na škole mi najviac prekážalo, že moje nápady boli niekým „brzdené’’ a nemohla som tvoriť presne podľa seba. Túžila som mať povolanie, ktoré mi umožní byť sám sebe pánom, čo sa mi aj splnilo.

Veľkí YouTuberi málokedy robia v offline reklame, hovorí marketér. A je to tak správne.

2. Byť sám sebou, nie takým, akého ľudia chcú vidieť.

3. V prvom rade som človek ako každý iný, s jedným veľkým šťastím – robím to, čo ma baví a dokonca ma to vie uživiť. Do žiadnych kategórii typu ‘’influencer’’alebo ‘’celebrita’’ by som sa určite nezaraďovala.

 

Tothem83 (5. miesto)

Olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi Matej Tóth na Instagrame spolupracuje so Slovenskou sporiteľňou či Toyotou.

1. Táto otázka nie je na mňa veľmi šitá. Ale čo mám rád na mojej internetovej komunikácii s ľuďmi je to, že je na vás, čo, kedy a ako uverejníte. Aspoň v mojom prípade je to pocitová záležitosť.

Reklama

Neľutujte sa, váš problém nie je najväčší na svete: Matej Tóth hovorí, ako prežiť ťažké obdobie

2. Buďte trpezliví. Nepatrím medzi tých, ktorí komunikujú cez sociálne siete denne. Na druhej strane sa snažím reagovať a komunikovať s každým, kto o to prejaví záujem.

3. Som úplne obyčajný človek. Snažím sa svoje úspechy a z nich prameniacu popularitu využiť na motiváciu ľudí, hlavne detí, aby sa hýbali a športovali. Takže, ak sa mám jedným slovom opísať, kto som, tak by som to zhrnul, že sa snažím byť dobrým vzorom.

 

DOROTA & GRETA (6. miesto)

Michala Grešková pôvodne pôsobila v bankovníctve, od roku 2014 bloguje o materstve.

1. Voľnosť, rôznorodosť a kreativitu.

2. Ak myslíte nasledovať v zmysle aktivity na Instagrame… byť autentický, byť svoj, netlačiť ľuďom pred oči každú sekundu svojho dňa. Neklamať. Skôr či neskôr pravda vyjde von. Neporovnávať sa a tvrdo „makať“, lebo je len naozaj pár profilov, ktoré kvôli zvláštnemu „šťastnému“ sledu udalostí vyleteli zo dňa na deň.

3. V prvom rade som Michala Grešková, mama a manželka a myslím si, že takto ma vnímajú aj ľudia, čo ma sledujú. Keď sa niekto opýta mojich detí, čo robí ich maminka, povedia, že je blogerka. Tak je možné, že sa tak doma titulujem aj sama. Tak povedzme, že blogerka.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Veľa z vás sa ma pýtalo, či je Mykonos babyfriendly. Ono veľmi zalezi, čo si pod týmto pojmom predstavujete. Ak chcete deti zaparkovať do bazéna so smyklavkami, zobrať ich do aquaparku alebo na ihrisko tak babyfriendly nie je … ak je podľa vás babyfriendly piesok, číre more, teplota okolo 28stupnov tak babyfriendly rozhodne je … ja som človek, ktorý si vždy snaží užiť miesto, kde je na maximum, so všetkým, čo k nemu patrí aj s nedokonalostami. Lebo už sa mi stalo, že ste mi napisali, že ste na základe mojich fotiek niekde boli a Vám sa tam nepáčilo. Vždy nájdete na každom mieste veci, ktoré sa Vám nepáčia, stačí to prijať ako fakt, že ako ta krajina vyzerá a takto v nej ti ľudia žijú a rešpektovať to, nehladat chyby. A hlavne netreba sa viazať na fotky na instagrame, veľa miest má svoju obrovsku “instafame” a potom vás realita môže sklamať …vždy sú mimo toho odfoteneho štvorca veci, ktoré nás v realite budú rušiť 😘😘😘

Příspěvek sdílený Michala Grešková (@michalagreskova),

ANDREA ZAHURANCOVÁ (8. miesto)

Spoločne s bratom Martinom vedú startup eyerim, najväčší e-shop s očnou optikou v strednej a východnej Európe. Na Instagrame pôsobí ako cestovateľka, sociálne siete využíva aj na ekologickú osvetu.

1. Keďže Instagram moja práca nie je, odpovedám z pohľadu zakladateľky eyerim-u: slobodu. Som veľmi slobodný človek a na svojej práci zbožňujem, že akýkoľvek nápad môžeme realizovať. Ak sa ráno rozhodnem, že chceme začať nejaký projekt, do hodiny na ňom môžem začať makať a nečakám na schválenia, nespomaľujú ma akési korporátne procesy a podobné.

2. Čo cítim, že tam patrí, to postnem. Dôležité je pre mňa asi ostať sama sebou a netlačiť sa do vecí, ktoré sú človeku proti srsti.

3. Neviem sa zaradiť do žiadnej skupiny. Som Andrea, mám svoj džob, ktorý zbožňujem, a takisto zbožňujem cestovať, objavovať a zažívať. A to prirodzene aj zdieľam na sociálnych sieťach.

 

Mr. Pyco (2. miesto)

Televízny a rozhlasový moderátor Martin Rausch je úspešným youtubovým kuchárom a vydal už tri knihy o jedle.

(Samostatný rozhovor s Pycom vyšiel v augustovom Forbese. )

1. Istú formu slobody alebo aspoň jej čiastočnú ilúziu. Momentálne sa venujem aktivitám, ktoré ma každý deň učia veľa nového. Varím, nakrúcam, strihám, svietim, píšem, je to one-man-show. A v prípade, ak niektorý recept vyskočí do nadpriemeru v reakciách a vidím, že ľudia sa skutočne inšpirujú a začínajú doma viac variť, v kútiku duše mám aj pocit, že robím niečo, čo má trochu zmysel.

3. Najradšej ani jedno, ale škatuľky a nálepky fungujú. Takže pre reklamnú agentúru budem možno influencer, pre obdivovateľa celebrita, pre štát živnostník, pre variacich sledovateľov zasa hobbík a mne zostáva veriť, že som sám sebou. Teda vyberám si poslednú možnosť… niekto iný.

 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk