31. januára 2018

E-shop Kattiva založili so šiestimi druhmi tetovačiek na jar v roku 2015. Katarína Jakeš a Ivana Gáborík sa vtedy ešte obe venovali tancu, ale v istom momente začali zvažovať, čo by mohli robiť po skončení aktívnej tanečnej kariéry. Aj po troch rokoch chcú stále prinášať slovenským ženám najnovšie trendy v obliekaní, no už s väčším poznaním vlastných zákazníčok a pomalou transformáciou na multibrandový internetový obchod.

Vďaka tancu sa poznajú od detstva. Môžete si ich pamätať ako tanečníčky z televíznej šou Let’s dance, no málokto o nich vie, že spolu študovali aj na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Kým Ivana školu dokončila, Katarína školu kvôli aktívnej tanečnej kariére po roku prerušila a nakoniec vyštudovala Fakultu Masmediálnej komunikácie v Trnave. Keď sa Ivana presťahovala za svojím, dnes už manželom, hokejistom Mariánom Gáboríkom do USA, začali kreovať spoločný projekt. V tom čase vypuklo v L. A. úplné šialenstvo okolo metalických tetovačiek, a preto sa rozhodli priniesť ich aj slovenským ženám.

Ivana a Katarína prezentujú svoju značku už od začiatku aj na Festivale Pohoda. Foto: Archív Katarína Jakeš

„Naša pôvodná idea bola prinášať slovenským ženám módne trendy, ktoré vypuknú v Amerike, v rovnakom čase aj na Slovensko. Istú dobu to tak aj fungovalo, ale zistili sme, že trh u nás je trochu iný. Väčšinou trvá približne rok, kým si Slovenky istý trend osvoja a cítia sa v ňom komfortne. Američanky sú omnoho odvážnejšie a extravagantnejšie. Začali sme teda našu ponuku trochu viac prispôsobovať nášmu trhu a od pôvodnej myšlienky sa jemne odkláňať. Chceme stále prinášať štýlové a pekné veci, ale jednotlivé produkty vyberáme omnoho opatrnejšie a rozvážnejšie, ako v minulosti,“ hovorí o začiatkoch Katarína Jakeš a dodáva: „ Určite to súvisí aj s tým, že naše zákazníčky za tie tri roky lepšie poznáme a vieme, čo sa im páči. Niekedy dokonca máme pocit, že sú to naše kamarátky.”

Mamy v biznise prinavrátili starú tradíciu. Vyrábajú strieborné hrkálky

Produktov, ktoré takto podľa jej slov „prepískli“ nebolo veľa, no patrili k nim napríklad ľadvinky. Mysleli si, že to bude veľký hit, no záujem o ne sa začína zvyšovať až teraz, o pol roka neskôr. Slovenky majú podľa Kataríny Jakeš rady jednoduchý štýl. Obliekajú sa do jednoduchých vecí a sem-tam sa rady obdaria nejakou štýlovou, extravagantnejšou vychytávkou. Koniec koncov takisto sa správajú aj ony dve s Ivanou, preto sa rozhodli na ich e-shope predávať viac vecí prispôsobeným ich zákazníčkam. Sú to väčšinou ich rovesníčky, majú 24 až 36 rokov.

Reklama

Prosecco šaty

K tetovačkám postupne pridali šperky a doplnky, pretože zo začiatku nechceli ísť do produktov s viacerými veľkosťami. Keď získali viac skúseností, investovali obrat do výroby oblečenia, ktoré samé navrhli. „Musím povedať jednu vec, na ktorú sme s Ivou hrdé. Na začiatku sme nemali investora, celý čas sme si všetko prefinancovali samé z vlastných zdrojov z predchádzajúcich zárobkov. Potom sme si niečo zarobili z tých tetovačiek, pridali sme náramky a neskôr aj ďalšie produkty. A minulý rok sme pri tričkách s naším dizajnom prišli na to, že to ženy chcú. Takto náš biznis postupne rozširujeme,“ opisuje expanziu Katarína Jakeš.

Ivana s Katkou sa kamarátia už od detstva. Foto: Archív Katarína Jakeš

Naojbľúbenejším produktom na e-shope sú práve ružové šaty s nápisom Prosecco Shower. „Je neuveriteľné, čo sa s nimi stalo. My s Ivou máme rady prosecco. Ako veľa žien, myslím si,“ usmieva sa dopĺňa: „Váhali sme, či do toho ísť, lebo alkohol na šatách, to je celkom kontroverzný krok… Ale potom sme si povedali, že by sme to chceli predsa len vyskúšať.  Zo šiat sa stal mega hit, vypredali sa ako nič.“

Po troch rokoch sa ich internetovému obchodu venujú obe naplno. Zo začiatku popri tom stíhali aj ďalšie aktivity, dnes už trochu ustúpili do úzadia. „Iva ešte stále robí modeling v USA a ja tanečnú choreografiu, napríklad pre televízny projekt Let’s dance, ale už sa preklopilo. To, čo bolo predtým hlavné, sa teraz stalo vedľajším. Vzniklo to opäť len veľmi postupne. U mňa za tým bolo jednoznačne rozhodnutie, keď som si zvolila prioritu a začala minulý rok študovať fashion business na pobočke francúzskej univerzity MOD’SPE Paris CE  v Bratislave. Zrazu som toho mala veľmi veľa a musela som ukončiť niektoré z mojich aktivít, ako napríklad rozhodovanie tanečných súťaží alebo trénovanie tanečníkov. No nebolo to ťažké rozhodnutie, lebo ma to už po rokoch nenapĺňalo. Práve naopak, prirodzene sa to tak vyvinulo.  V novembri minulého roku som zrušila aj svoju tanečnú školu. Som šťastná, že sa môžem teraz naplno venovať firme,“ hovorí Katarína Jakeš.

V Indii vyvíja hmotu budúcnosti. Slovenka chce nahradiť kožu

Pri podnikaní Kataríne a Ivane pomáha, že si obidve úplne rozdielne povahy, hoci to nie každý možno postrehne. „S Ivou sme dobre spoznali práve za posledné tri roky. Zistili sme, že ona je skôr opatrná, všetko si musí stokrát skontrolovať. A ja som skôr tá dravá, ktorá potrebuje ísť vpred. Keď niečo začnem, ona to musí dokončiť. V tomto sa neskutočne dopĺňame. Bola som nedôsledná v niektorých veciach, ktorá ona doťahuje a ja ju naopak viem dokopať do vecí. Našli sme sa v tom a maximálne si dôverujeme,“ vysvetľuje rozdiely medzi obomi ženami Katarína Jakeš, ktorá pracuje z centrály v Bratislave, kým Ivana žije aktuálne v Los Angeles. Komunikujú cez  WhatsApp a FaceTime. „Audio správy sú naše. Navykli sme si na systém, že počas celého dňa Ive nahrávam, čo sa stalo. Okamžite na to potom zabudnem. Ráno si odo mňa nájde asi 100 správ a funguje to aj opačne. Vypočujeme sa navzájom a pracujeme.“

Od hlavy až po päty

Ivana Gáborík má na starosti produkty. Vyberá kolekcie, hľadá nových dodávateľov a chodí hľadať inšpirácie do lokálnych obchodov i na veľtrhy. „Rozhodli sme sa, že od roku 2018 ideme ku značke Kattiva pridať aj iné a budeme menší multibrand, pretože chceme zvýšiť ponuku produktov. Tým, že nie sme návrhárky, strácame veľa času nad jednotlivými kolekciami. Nehráme sa na vysokú módu, na tú sú na Slovensku mnohí šikovní návrhári. Vo svojich vlastných kolekciách chceme samozrejme pokračovať, ale nevidíme dôvod nevyužiť našu webovú platformu na ponúkanie aj iných značiek. Chceme dosiahnuť, aby sa časom u nás obliekli ženy od hlavy až po päty,“ hovorí Katarína Jakeš, ktorá pôvodne mala na starosti marketing sociálnych sietí a riadenie slovenského tímu.

Dnes sa sociálnym sieťam už venujú obe. „Po nejakom čase sme si úlohy vymenili. Vyplynulo to z jedného jednoduchého dôvodu, a to z prirodzenej únavy a demotivácie. Iva sa začala viac venovať sociálnym sieťam a ja úplne s novou energiou riešiť kolekcie. Všetko si však navzájom schvaľujeme a samozrejme od svojich oblastí sme neupustili. V našej firme považujem za veľký krok vpred aj to, že sme začali plánovať. Predtým sme riešili veci zo dňa na deň. Bolo to síce operatívnejšie, ale takto je to zas omnoho pohodlnejšie pre všetkých našich zamestnancov ale aj pre nás dve. Sme značka fast-fashion, ale snažíme sa plánovať na približne pol roka dopredu,“ vysvetľuje Katarína Jakeš.

Zaujímavosťou je, že produktové fotky na stránke, na ktorých je Ivana Gáborík, fotieva jej manžel Marián. „Iva má už celú sadu na fotenie produktov. Sme taká rodinná firma štyroch osôb. Môj manžel je úspešný podnikateľ a veľmi nám pomáha v podnikateľskom zmýšľaní. Keby nebolo našich manželov, určite by to išlo ťažšie. Obaja sa z našej firmy tešia a podporujú nás.“

Rozbehli blog

Samostatná kapitola ich fungovania je blog Kattiva Trends. „Založili sme ho v roku 2017 bez väčších plánov. Zrazu je z toho portál, ktorý má solídnu čítateľskú základňu a kde prichádzajú ponuky na spolupráce. Rok sme na ňom robili len preto, že nás to baví a nič sme od toho nečakali. Posunulo nás to v takom inom slova zmysle. Iva zistila, že rada a pekne fotí a ja, že rada píšem. Je to pre mňa úplný relax sadnúť si v nedeľu pri kávičke a napísať článok. Ženy, a dokonca už aj mužov to baví čítať, máme super reakcie. Pred časom nás začali oslovovať na spoluprácu firmy, ale v tomto sme veľmi, veľmi opatrné. Nepovažujeme sa za blogerky, ktoré potrebujú mať sponzorované články. Samozrejme ale náš blog ovplyvňuje životy mnohých našich čitateliek, ktoré nám veria, čomu sme veľmi rady. Práve pre krehkosť ich dôvery každú ponuku veľmi starostlivo zvažujeme. Spoluprácu s firmami nevylučujeme, musia z toho však mať osoh všetci a v prvom rade naše čitateľky,“ hovorí Katarína Jakeš.

Dizajn slovenskej právničky si našiel cestu do sveta. Obliekla aj olympionikov

Katka a Ivana pomaly začínajú premýšľať aj o expanzii do zahraničia. „Veľmi zaujímavý je pre nás americký trh, pretože mnohé výrobky, ktoré máme v ponuke, sú inšpirované práve touto oblasťou. Už len preto, že keď si Iva niečo oblečie a prejde sa po ulici, všetci sa pýtajú, kde jednotlivé kúsky kúpila.  Z USA máme aj veľa fanúšikov na sociálnych sieťach a tiež čitateľov blogu, ktorý už viac ako polroka prekladáme aj do angličtiny. Pre dve Slovenky je však ťažké sa tam presadiť,“ zamýšľa sa Katarína Jakeš.

Je opatrná aj pri vízii o budúcnosti: „Veľmi veľa sme o tom spolu hovorili. Išli sme do toho s veľkými očami a očakávaniami. Pamätám si, ako sme raz v Bratislave išli okolo budovy známej ako „kukurica“ a smiali sme sa, že toto bude Kattiva o pár rokov. Po troch rokoch podnikania sa však náš pohľad na vec trochu zmenil. Napriek tomu, že nás naša práca na budovaní značky Kattiva nesmierne baví, nesmieme zabúdať aj na to, že sme aj normálne ženy, ktoré sa chcú venovať aj svojej domácnosti a založiť si rodiny. Preto sa aj naša vízia časom zmenila a budeme robiť všetko preto, aby naša firma zaplnila aspoň jedno poschodie v nejakej budove a aby na nej robili šikovní a pracovití ľudia s láskou, s akou na nej pracujeme my.“

Titulná foto: Archív Katarína Jakeš