4. júna 2019

Ako sa v minulom roku darilo najväčším slovenským firmám v porovnaní s ich materskými koncernami? Dva Forbes rebríčky ukazujú, že dcéram zahraničných gigantov, pôsobiacich na Slovensku, sa minulý rok v ziskovosti darilo relatívne „striedavo“. S odstupom oznámil najlepšie čísla za rok 2018 zatiaľ (v hrubom) „slovenský“ Volkswagen.

Nedávno sme porovnávali, aký rast tržieb dosiahli v minulom roku najväčšie slovenské firmy, členovia rebríčka Forbes Top 50 a ich materské koncerny, spoločnosti z rebríčka Forbes Global 2000. S menšími výnimkami platilo, že slovenským dcéram rástli tržby aj počas ekonomicky neistého roku 2018 rýchlejším tempom ako ich materským spoločnostiam.

Pre pripomenutie, najväčšími globálnymi spoločnosťami, ktoré sú kótované na burze a súčasne ich pobočky či fabriky patria aj do rebríčka najväčších firiem na Slovensku, sú tieto známe značky:

Dnes sa pozrieme na ich (čisté) zisky za rok 2018:

V čistých ziskoch, po zdanení a odpisoch (o tom hneď bude reč) dominoval v globálnom rebríčku Samsung, ktorý je dokonca firmou s tretím najvyšším (čistým) ziskom v minulom roku na svete. Pred ním sú len (asi ste uhádli) Apple a (ak čítate Forbes.com, asi ste tiež uhádli) čínska megabanka ICBC, ktorá je už siedmy rok na čele celého globálneho rebríčka. Celkovo tieto firmy majú za sebou dobrý rok 2018.

Letenkový startup Kiwi ide na Slovensko. Otvára pobočku v Bratislave

Zdanlivá výnimka? V minulom rebríčku ešte globálnemu Samsungu sekundovala so ziskom na úrovni desiatok miliárd dolárov Berkshire Hathaway, investičná firma tretieho najbohatšieho človeka sveta, multimiliardára Warrena Buffetta. Za totálnym prepadom jej čistého zisku nie sú žiadne investičné katastrofy, ale nové účtovnícke pravidlá v USA, podľa ktorých sa na burze dosiahnuté, ale nezrealizované zisky z akcií musia vykázať výročne v kolónke čistý zisk.

Tretí najbohatší človek sveta Warren Buffett.
Tretí najbohatší človek sveta Warren Buffett. FOTO: SITA/AP

„Nemyslím si, že to má zmysel,“ komentoval zákon ešte v roku 2017 Buffett a nedávno vo výročnom liste upozornil akcionárov, že jeho firmu čaká éra „divokých a kapricióznych výkyvov“ v zisku.


Táto rôznorodá skupina globálnych firiem dosahovala čisté zisky pod úrovňou štyroch miliárd dolárov, ale aj v tomto prípade zväčša medziročne rástla. Aj čísla Deutsche Telekomu znížili reformy amerických daňových zákonov.

Títo miliardári sú aj „naši“.
Ktorí členovia Forbes rebríčka vlastnia veľké firmy na Slovensku?

Tu sú doteraz oznámené zisky najväčších slovenských firiem (z rebríčka Forbes Top 50 je ich dvanásť.)

Čistý zisk U. S. Steelu skáče dlhodobo v rádoch stoviek miliónov eur, naposledy bol takmer polmiliardový, teraz je viac ako trikrát nižší. Kým v roku 2017 tvorila košická oceliareň obrovskú časť čistého zisku celej skupiny, v minulom roku asi iba desatinu.

V tomto roku prekonal U.S. Steel v zisku Volkswagen Slovakia, hoci za rok 2018 oznámil zatiaľ iba hrubý zisk (pre porovnanie uvádzame aj čistý za rok zisk 2017). Dlhodobo klesajú čisté výsledky Samsungu, na rozdiel od jeho materskej firmy, v posledných troch rokoch aj Slovnaftu.

Čisté zisky veľkých slovenských finančných spoločností za minulý rok sa držia v „tradičných“ nízkych stovkách, prípadne vysokých desiatkach miliónov eur a ako celok viac-menej stagnujú. Zaujímavé bude sledovať, dokedy takáto „stagnácia na vysokých ziskoch“  (keďže ziskovosť je v porovnaní s materskými skupinami vysoko nadpriemerná, aj v pomere voči tržbám, aj voči aktívam)
slovenskému finančnému sektoru vydrží.

Vyhliadky globálneho sektora, napriek vcelku príjemným číslam za rok 2018, sú pomerne nejasné. Banky, slovenské aj zahraničné hovoria o stále tvrdšej konkurencii zo strany fintechov už dlho, a zdá sa, že výzvy čoskoro čakajú aj poisťovákov.

„Máloktoré sektory disponujú takou finančnou silou a ziskovosťou pri takej malej pozornosti zo strany médií ako poisťovne,“ konštatoval pri analýze tohtoročného Global 2000 americký Forbes.com. „Aj v tomto tichom sektore však najväčšie svetové firmy čakajú prevratné zmeny. Éra nízkych úrokov im znižuje ziskovosť a spôsobuje už aj veľkú reštrukturalizáciu biznisov svetových lídrov, gigantov ako Aetna, Axa Group, Metlife či AIG.“

HLAVNÉ FOTO: Brány Volkswagenu v Devínskej Novej Vsi opúšťa jeden z minuloročných prírastkov, Touareg tretej generácie na cestu na veľtrh do Číny.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk