29. mája 2019

Ako súvisia minuloročné výsledky veľkých svetových koncernov a ich slovenských dcérskych fabrík či pobočiek? Nepriamo, ale niekedy celkom zaujímavým spôsobom. A ich vplyvy na to, ako sa žije na Slovensku, sú často zásadné.

Pred mesiacom sa na výročnej tlačovke najväčšej firmy na Slovensku stretli dve úplne protichodné správy. Prvá: nový šéf Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg diplomaticky nepotvrdil – ale ani nevyvrátil – už dávnejšie známe správy, že firma prepúšťa zhruba tritisíc ľudí. Druhá: výsledky za minulý rok boli fantastické – Volkswagen Slovakia prekročil obrat 10 miliárd eur a dosiahol zisk pred zdanením 301 miliónov. Prvý údaj narástol medziročne asi o 38 percent, druhý približne o 25 percent.

Až budeme na jeseň zostavovať rebríček najväčších slovenských firiem Forbes Top 50, bude „VW SK“ v tržbách „ešte viac najväčšou“ firmou na Slovensku, ako bol doteraz. (V minuloročnom Forbes Top 50 dosiahla druhé najväčšie tržby za rok 2017 Kia Motors Slovakia – 5,2 miliardy, Volkswagen vykázal 7,5 miliardy.)

Ktorí miliardári majú na Slovensku svoje fabriky? Napríklad pani Schaefflerová

Ďalšie osudy „slovenského Volkswagenu“ však nie sú celkom jasné: budú závisieť od toho, či sa v „kľúčovom roku“, ako ho pomenoval Oliver Grünberg, podarí získať ďalší výrobný model pre slovenský závod. O tom, či to bude elektromobil, alebo či k nám celosvetový koncern presťahuje niektorý model z fabrík v nemeckom Zwickau a Emdene, alebo z niektorého iného závodu, sa špekuluje už od jesene. Verzie v nemeckých a iných médiách sa menia takmer každý týždeň.

Otázka, aká je aktuálna „forma“ či „nálada“ globálnych materských koncernov, ktorým patria top firmy na Slovensku, je pre slovenskú ekonomiku extrémne dôležitá. Okrem Volkswagenu zvažovali nedávno rozhodnutia, ktoré mali šancu otriasť krajinou (ale napokon sa neudiali), U. S. Steel – o odpredaji košickej železiarne, či Tesco – o odchode zo slovenského trhu. Rozhodnutím, ktoré sa naopak udialo, je zase nedávne zatvorenie jednej z fabrík Samsungu vo Voderadoch.

Na fotke z roku 2007 vidno výstavbu závodu Samsung v katastri obce Voderady. Práve ten prednedávnom zatvorili. FOTO TASR/Henrich Mišovič
Na fotke z roku 2007 vidno výstavbu závodu Samsung v katastri obce Voderady. Práve túto fabriku Samsung prednedávnom zatvoril. FOTO TASR/Henrich Mišovič

Medzi 50 najväčšími slovenskými firmami figuruje viac ako tridsať stopercentných pobočiek medzinárodných koncernov a viac ako desať z nich už zverejnilo minuloročné výsledky. Stopercentne slovenská súkromná firma je v Top 50 len jedna, Eset, a jej čísla, samozrejme, tiež závisia výlučne od trendov na globálnom trhu.

Tie aktuálne sumarizuje nový celosvetový rebríček Forbes Global 2000, ktorý kolegovia v americkej redakcii Forbesu zostavovali v apríli na základe minuloročných výsledkov a aprílovej trhovej kapitalizácie, keďže ide o firmy obchodované na svetových burzách.

Kam teda aktuálne smerujú materské koncerny slovenských firiem? Začnime prehľadom. Tu je top 10 „našich svetových“ firiem podľa poradia v slovenskom rebríčku (niektoré materské koncerny veľkých slovenských firiem nie sú na burze a iné sa zasa medzi 2000 najväčších firiem sveta nedostali).

Minuloročné porovnanie (starší globálny a ten istý slovenský rebríček) ukazuje, že poradie v rebríku Global 2000, v ktorom majú rovnakú váhu tržby, aktíva, zisk a trhová hodnota, sa takmer vôbec nezmenilo: jedinou novinkou sú vymenené pozície talianskej matky VÚB Banky, teda Intesa Sanpaolo, ktorú na druhom mieste tohto výberu vystriedala matka Slovak Telekomu, čiže Deutsche Telekom.

Pokračujeme tržbami – a začnime tými najväčšími.

Tržby skupiny najväčších globálnych koncernov, pod ktoré patria aj veľké slovenské firmy, zväčša rástli, ale v priemere len mierne. Oproti kumulatívnemu rastu tržieb celého rebríčka rástla táto skupina ešte o čosi menej – zhruba 1,5 % oproti  približne 2,3 %. (Tržby všetkých 2000 firiem narástli aj v ekonomicky zložitom roku 2018 – z celkového 39,1 bilióna tesne nad hranicu 40 biliónov dolárov. V predchádzajúcom roku 2017 však poskočili oveľa výraznejšie – z 35,3 na 39,1 bilióna, teda o viac ako 10 %.)

V tržbách sa mierne nedarilo globálnemu Samsungu, poisťovni Allianz i matke VÚB Banky, talianskej Intesa Sanpaolo, ktorá aj klesla v rebríčku. Ani pomerne citeľný rast tržieb zasa veľmi nepomohol globálnemu Volkswagenu či Continentalu: v rebríčku Global 2000 si najväčšia automobilka a najväčší automotive dodávateľ mierne pohoršili.

Obrat si naopak užívalo Tesco: rast o 11 percent komentoval šéf Dave Lewis slovami, že „po štyroch rokoch klesajúcich tržieb sme dosiahli, alebo čoskoro dosiahneme absolútnu väčšinu svojich cieľov.“


Táto skupina veľkých stredoeurópskych firiem je pre zmenu pomerne citlivá na výsledky svojich slovenských dcérskych firiem (v zátvorke). Výsledky v tržbách mali tieto dosť rôznorodé spoločnosti v zásade veľmi dobré. Zarátali sme sem aj U. S. Steel, ktorého košická fabrika je v rámci celej skupiny veľmi veľká.

Pozrime sa teraz na tržby slovenských firiem, najprv tých najväčších.


„Slovenský Volkswagen“ po nábehu nových modelov skokovo narástol, z najväčších slovenských priemyselných závodov, ktoré už oznámili výsledky za rok 2018, klesli tržby iba spomínanému Samsungu. Európski oceliari aktuálne hovoria o „kríze v sektore“ a „nebezpečenstve búrky“, minuloročné výsledky boli v tržbách skôr „pokojné“. Slovnaftu (a MOL-u) pomáhali priaznivé ceny ropy.

Napokon, aj medzi „menšími z najväčších“ slovenských firiem panoval vlani rast tržieb. Zatiaľ sú známe čísla len z finančného sektora plus výsledky výrobcu sklených vlákien Johns Manville, firmy z portfólia investičného giganta Berkshire Hathaway. V aktívach, pre finančný sektor dôležitejších ako v priemysle, vládol na Slovensku takisto rast.

V porovnaní s európskymi bankami boli výsledky ich slovenských dcér, vcelku tradične, lepšie. Podľa Slovenskej bankovej asociácie rástli vlani úvery celkovo o osem percent (5,1 úvery firmám a až 11,3 percenta úvery obyvateľstvu).

Sumár? Slovenským bankám sa darí, firmy sú (trochu) opatrnejšie, obyvateľstvo sa veselo zadlžuje.

HLAVNÉ FOTO: Šéf globálneho Volkswagenu Herbert Diess (vľavo) a predseda dozornej rady Hans Dieter Poetsch na májovej výročnej tlačovke. FOTO: SITA/AP

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk