25. apríla 2019

Dieter Schwarz, prípadne Georg Schaeffler asi nie sú také známe mená ako Jeff Bezos a Bill Gates. Tá prvá dvojica však vlastní firmy, ktoré patria medzi absolútne najväčšie podniky u nás.

Každý rok, keď pripravujeme slovenské vydanie o najbohatších ľuďoch sveta, sa opakuje otázka: aké biznisy majú títo svetoví veľkopodnikatelia na Slovensku?

Pozrime sa preto, koľkí z nich sú majiteľmi firiem patriacich do slovenského rebríčka najväčších podnikov Forbes Top 50.

50 najväčších firiem Slovenska má tržby na úrovni 60 percent HDP krajiny

Na jeho čele je od roku 2017 Volkswagen. Najväčší jednotliví akcionári automobilky, členovia rodiny Porscheovcov a Piëchovcov, však v svetovom rebríčku nefigurujú.

Reklama

Už na druhom (a aj piatom a ďalších) miestach figurujú „miliardárske“ firmy. Jedny z najziskovejších firiem na Slovensku, prepravca plynu Eustream, Slovenské elektrárne či Stredoslovenská energetika, sú spoločnosti, v ktorých má väčšinový podiel alebo manažérsku kontrolu Energetický a priemyselný holding českého miliardára Daniela Křetínského (775. miesto vo svetovom rebríčku, 2,9 mld. USD). Jeho príchod do slovenskej energetiky je veľkou témou posledných rokov.

Oveľa menej známe sú dnes veľké mená z oboch top juhokórejských konglomerátov – chaebolov – ktoré k nám prišli pred vyše 10 rokmi – teda Hyundai Motor Group a Samsung Group.

Prvý je väčšinovým vlastníkom slovenskej automobilovej dvojky Kia Motors a tretej najväčšej firmy na Slovensku – a tiež veľkého dodávateľa Mobis Slovakia. Vo Forbes rebríčku má „veľký Hyundai“ troch zástupcov. Šéfom skupiny je syn jej zakladateľa Chung Mong-koo (452. miesto, 4,3 mld. USD), jeho syn Chung Ei-sun (877., 2,6 mld. USD) je viceprezidentom. Druhý syn Chung Mong-joon má najväčší podiel v Hyundai Robotics.

Fotka z roku 2004: stavenisko pri Žiline zažíva návštevu prezidenta Hyundai Kia Automotive Group Chung Mong-Koo (tretí zľava). Gestikuluje vtedajší minister hospodárstva Slovenska Pavol Rusko.
Fotka z roku 2004: stavenisko pri Žiline zažíva návštevu prezidenta Hyundai Kia Automotive Group Chung Mong-Koo (tretí zľava). Gestikuluje vtedajší minister hospodárstva Slovenska Pavol Rusko. Foto: TASR

O najbohatšom zo spolumajiteľov Samsung Group, Lee Kun-hee (16,9 mld. USD, 65. miesto vo svetovom rebríčku), nie sú od roku 2014, keď utrpel infarkt, známe nové správy. Prezident Samsung Electronics Jay Y. Lee (č. 215, 6,9 mld. USD) bol v roku 2017 zatknutý a obvinený z podplácania, odsúdený však nebol. Ďalší dvaja zástupcovia skupiny spoluvlastnia napríklad fashion divíziu či zdedili podiely. (Samsung Electronics je číslom 23 slovenského rebríčka).

Vráťme sa ešte na čelo slovenského rebríčka. Podpredsedom predstavenstva matky Slovnaftu, MOL Group, je najbohatší Maďar Sándor Csányi (1941. miesto, 1,1 mld. USD). Vedie aj (na Slovensku malú) OTP Banku. Väčšinu svojho majetku však drží v poľnohospodárstve.

Lidl + Kaufland = čierne čísla

Vôbec najbohatším z majiteľov firiem, pôsobiacich na Slovensku, je nemecký retailový magnát Dieter Schwarz. Hodnotu majetku druhého najbohatšieho Nemca odhaduje americký Forbes na 22,6 miliardy dolárov a v aktuálnom vydaní je celkovo 36. najbohatším človekom sveta. Syn zakladateľa skupiny Schwarz Gruppe, ktorá je matkou slovenskej retailovej dvojky Lidlu aj trojky Kauflandu, je „efektívnym majiteľom“ skupiny (vlastní ju prostredníctvom nadácie).

Najväčšie „automotive miliardárske“ meno na Slovensku je zasa Schaeffler. Výrobca ložísk má u nás dokonca významnú časť svojho podnikania, v materskej skupine generujú jeho dve veľké slovenské fabriky takmer 10 percent obratu. Georg Schaeffler je na 96. mieste svetového rebríčka s majetkom 13,4 miliardy dolárov.

Multimiliardársky rozvod: Bezosova manželka získa asi 35 miliárd

Majetok Georga Schaefflera však pramení predovšetkým z jeho 46-percentného podielu, ktorý spolu s matkou Mariou-Elisabeth (667. miesto, 3,3 mld. USD) drží v ďalšom veľkom u nás známom koncerne – Continentale, ktorý má vo Forbes 50 až tri svoje gumárenské firmy. V rámci svetových miliardárov zo širšieho automotive sektora je Georg Schaeffler na piatom mieste.

AndrejBabiš.sk, Kellner@O2

Vedľa seba vo Forbes 50 firiem sú slovenské aktíva českej miliardárskej jednotky a dvojky. Duslo patrí, ako je známe, do konglomerátu Agrofert českého premiéra Andreja Babiša (č. 617, 3,5 mld. USD), v ktorom generuje zhruba 7 percent tržieb.

Tretieho slovenského operátora O2 zasa prebral pred šiestimi rokmi od pôvodného španielskeho vlastníka Telefónica investičný podnik PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera (č. 73, 15,5 mld. USD.)

Na samom konci rebríčka Forbes 50 je firma, ktorá patrí ako investícia vôbec najväčšiemu zo všetkých spomínaných miliardárov. Výrobca izolácií Johns Manville Slovakia je dcérou Berkshire Hathaway, teda investičného giganta, v ktorom drží svojich vyše 80 miliárd dolárov tretí najbohatší človek sveta Warren Buffett.

Zľava: politik Scott Walker, prezident USA Donald Trump a podnikateľ Terry Gou.
Zľava: guvernér Scott Walker, prezident USA Donald Trump a podnikateľ Terry Gou. FOTO: SITA/AP.

A čo robí v článku táto fotka? Vpravo je Terry Gou (6,3 mld. USD, č. 257), zakladateľ elektrotechnického giganta Hon Hai. Tisícka ľudí, ktorých pod názvom Foxconn zamestnáva pri Nitre, je asi promile z jeho celosvetovej pracovnej sily. Nie je teda dôvod čudovať sa, že okrem guvernéra štátu Wisconsin si prišiel pred rokom zamávať lopatou na slávnostnom výkope veľkej fabriky aj takisto miliardár a prezident USA Donald Trump. Možno sa nabudúce stretnú ako prezidenti – Gou minulý týždeň vyhlásil, že zvažuje kandidatúru na prezidenta Taiwanu, keďže bohyňa morí Matsu mu „poradila robiť dobré skutky a pomôcť udržať mier medzi Taiwanom a Čínou.“

HLAVNÉ FOTO: Nestáva sa často, aby člen rebríčka Forbes svetových miliardárov prišiel na Slovensko otvoriť svoju novú fabriku. Na fotke z Kysuckého Nového Mesta z roku 2000 si s Mariou Elisabeth Schaefflerovou pripíja vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda. FOTO: TASR.

Viac o slovenských a svetových miliardároch sa dočítate v špeciálnom tlačenom vydaní Najbohatší ľudia sveta. Kúpiť si ho môžete tu

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk