29. mája 2019

Brnenská spoločnosť Kiwi.com sa rozširuje na Slovensko. V Bratislave má už toto leto otvoriť oficiálnu pobočku, kde bude vyvíjať nový produkt na najlepšie cestovateľské ponuky.

Slovenskú pobočku bude mať na starosti Jozef Képesi, technický riaditeľ a spoluzakladateľ Kiwi.com. „Kancelárie v Bratislave otvárame zo strategických dôvodov. Jedným je samozrejme blízkosť k Brnu, druhým sú schopní dátoví analytici, ktorí na Slovensku historicky fungujú vďaka množstvu tunajších startupov,“ objasňuje dôvody expanzie Képesi.

Jozef Képesi. Foto: Kiwi

Nový produkt, ktorý bude Képesiho tím v Bratislave vyvíjať, má “prepojiť cestovateľov s tými najlepšími dovolenkovými ponukami za zlomok ceny”. „Ide o taký česko-slovenský projekt, v Prahe preňho vyvíjame front-end, na Bratislave bude back-end a dáta,“ približuje technický riaditeľ.

Spolu v Bratislavou má tak Kiwi celkovo 4 pobočky – v Brne, Prahe a Barcelone. Platforma sprostredkuje viac než 100 miliónov vyhľadávaní leteckých spojení denne a zamestnáva viac ako 2600 ľudí po celom svete.

Vymýšľa mená firmám. Šéfka GoBigname tvrdí, že dobrý názov nemusí byť hneď zrozumiteľný

Kiwi.com založili v roku 2012 Čech Oliver Dlouhý a Slovák Jozef Képesi. Vďaka vlastnému algoritmu umožňuje startup užívateľom kombinovať lety vyše 750 dopravcov, ktorí často vzájomne nespolupracujú. Medzičasom sa ale firma, ktorá sa pôvodne špecializovala len na letenky, zamerala na viac druhov dopravy. „Naším cieľom je dostať človeka z bodu A do bodu B, od dverí ku dverám. Mimo letenky sme tak do nášho algoritmu integrovali aj cestnú a železničnú dopravu – autobusy, vlaky a v budúcnosti napríklad aj taxíky,“ vysvetľuje Képesi.

Firmu vlani vyhlásil český Forbes za startup roka. Taktiež jej zakladateľ Oliver Dlouhý je členom českého rebríčka mladých talentov Forbes 30 pod 30. Nápad na Kiwi dostal Dlouhý, keď si hľadal letenky do Portugalska a trvalo mu pol dňa, kým prepojil lowcostové spojenia do správnej a lacnej kombinácie.

Spoločnosť Kiwi.com sa v roku 2017 umiestnila na 7. mieste v rámci rebríčka Deloitte Technology Fast 500 EMEA a stala sa tak vôbec najlepšie umiestnenou českou spoločnosťou v tomto rebríčku. Tržby Kiwi boli v tom roku na úrovni 703 mil. eur pri zisku asi 3 milióny eur. Vlani mali byť tržby startupu podľa portálu Euro.cz na úrovni 1,2 miliardy eur, zisk ešte zverejnený nebol.

Aktuálna akcionárska štruktúra Kiwi:

Oliver Dlouhý 24,5 %

Touzimsky Kapital 21,6 %

Jiří Hlavenka 20,2 %

Jozef Képesi 13,4 %

Impulse Capital (Ondřej Tomek) 10 %

Sugilit Invest (Jaroslav Kokolus, Dušan Dvořák) 8,5 %

Lucie Brešová 0,9 %

Luboš Charčenko 0,9 %

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk