29. júla 2020

Patríte medzi ľudí, ktorí majú doma hneď niekoľko kusov starej elektroniky pohádzanej po zásuvkách či napchanej v škatuliach? A čo tá stará Nokia alebo laptop, ktoré už roky nefungujú, no odkladáte ich v šatníku? Prípadne máte niekde hromadu káblov, pri ktorých si už ani neviete spomenúť, od čoho sú? Ak ste sa v tom našli, vedzte, že nie ste sami.

„Dlho som si nechávala veci, pri ktorých ma chytala nejaká nostalgia, napríklad môj prvý iPod, ktorý som si kúpila ešte v roku 2005. No ďalšie veci, ako napríklad pokazené rádiá, som vyhadzovala do odpadu,“ hovorí učiteľka Liz Piggott, ktorá učí na škole v Londýne.

„Nestarala som sa o dopad na životné prostredie, popravde som o ňom ani veľa nevedela,“ dodáva.

Na okraji záujmu

Liz a jej manžel Simon sa s tromi synmi vždy zaujímali o životné prostredie, no dopad vyhodeného elektroodpadu naň ich nikdy veľmi netrápil.

„Nevedela som, že elektroniku treba separovať ani to, kam ju odniesť,“ hovorí Liz Piggott. „Náš osemročný syn vynáša kôš, dávame mu za to vreckové. Často ho však nájdeme v kuchyni, ako karhá mladších bratov, čo nesprávne zrecyklovali. Nikdy nám nenapadlo, že robíme to isté, ibaže so starou elektronikou,“ hovorí.

To sa však zmenilo, keď natrafila na facebookovú stránku Recycle Your Electricals, ktorá podnecuje ľudí, aby správne nakladali s elektroodpadom. „Nemyslela som si, že sme takí nezodpovední ako ostatní, ale keď som začala hľadať po dome starú elektroniku, zistila som, že sme presne takí istí,“ priznáva.

Kto nás ladí na ekovlnu?
Toto sú známe tváre sociálnych sietí, ktoré ukazujú, ako žiť udržateľne

Platformu zastrešuje britská nezisková organizácia Material Focus, ktorá odhalila šokujúce informácie o tom, ako Briti zaobchádzajú so starou elektronikou. Podľa ich správy majú iba britské domácnosti doma odložených toľko starých káblov, že by nimi dokázali päťkrát obmotať celú planétu.

Briti majú doma asi 31 miliónov laptopov, ktoré už nefungujú alebo ich vôbec nepoužívajú. Napriek tomu sa ročne v Británii predá 1,65 milióna ton novej elektroniky.

Dokopy majú doma nahromadených viac ako 527 miliónov kusov starej elektroniky a každý rok vyhodia vyše 500-tisíc ton elektroodpadu, prípadne ho ilegálne niekam vyvezú.

Čo s elektroodpadom

Nezisková organizácia vypočítala, že by Briti mohli ušetriť 463 miliónov amerických dolárov (399 miliónov eur), ak by starú elektroniku zrecyklovali. Ak by si našli čas a predali tie prístroje, ktoré nepoužívajú, každá z domácností by si v priemere prilepšila o 776 dolárov (669 eur).

Pritom Veľká Británia je iba kvapkou v mori. Podľa stránky Globalwaste.org, ktorú vytvorila OSN s ďalšími inštitúciami, sa minulý rok vo svete vyprodukovalo rekordných 53,6 milióna ton elektoodpadu. To zodpovedá 350 výletným lodiam veľkosti zaoceánskeho parníka Queen Elizabeth 2.

Korona pomohla našej planéte.
Vďaka lockdownu budeme žiť na ekologický dlh o tri týždne neskôr

Podľa ich predpovedí toto číslo narastie do roku 2030 na 74 miliónov ton. Pritom v súčasnosti sa recykluje len niečo menej ako 18 percent elekroodpadu.

Zrejme už chápete, prečo predstavuje elektroodpad novú krízu. Pritom stará elektronika je skutočnou hrozbou pre životné prostredie. Zoberte si len toxické materiály, ktoré sa uvoľňujú z e-odpadu, ako olovo, zinok či chróm, ktoré sa môžu dostať do pôdy, a teda aj do podzemnej vody.

Tieto prvky ohrozujú ľudí, zvieratá a aj celú planétu. Nehovoriac o toxických látkach, ktoré vznikajú pri spaľovaní elektroodpadu a ktoré priamo ovplyvňujú vznik srdcovo-cievnych a pľúcnych chorôb. A to ešte nepočítame príspevok e-odpadu ku globálnemu otepľovaniu.

Podľa odhadov by každá tona elektroodpadu, ktorú zrecyklujeme, ušetrila planéte 1,44 tony emisií oxidu uhličitého.

Dobré príklady

Londýnčan Sam Kumar recykluje starú elektroniku už vyše desať rokov, ale napriek tomu si stále nie je istý, kam niektoré spotrebiče či prístroje patria.

Keď recyklovanie plastov nestačí:
Toto je 5-krokový sprievodca kompostovaním v byte

„Náš syn nemal ešte ani dva roky a už sme mali doma hromadu hračiek na diaľkové ovládanie, elektronické hry, dokonca aj robotického dinosaura, s ktorým sa už viac nechcel hrať. Väčšinu hračiek sme ponúkli rodine a priateľom, niektoré sme predali na eBayi alebo darovali charite. Ale boli hračky, ako robotický dinosaurus, či staré tablety, ktoré už nikto nechcel. Čo sme mali s nimi urobiť?“ pýta sa Kumar.

Práve to boli veci, na ktoré sadal celé roky prach. Keď však natrafil na neziskovú organizáciu Material Focus, zistil, že mnohé zo špecializovaných obchodov prevezmú jeho starú elektroniku a zrecyklujú ju. „Skutočne nás to prekvapilo a dnes sa omnoho viac snažíme e-odpad recyklovať,“ hovorí.

„Príliš veľa malej elektroniky, najmä rôzne káble, nabíjačky a elektronické zubné kefky, končia každoročne v odpadkovom koši. Pritom v každom z týchto prístrojov je nejaká zmes kovov a plastu, ktoré sa dajú znova vyťažiť či zrecyklovať,“ hovorí Scott Butler, výkonný riaditeľ neziskovej organizácie.

„Snažíme sa primäť ľudí, aby recyklovali elektroniku rovnako ako plechovky, plastové fľaše či papier,“ dodáva. Na tom spolupracujú s britskými úradmi, obchodníkmi a aj viacerými spoločnosťami, ktoré si dali za cieľ uľahčiť ľuďom recykláciu e-odpadu a využiť jeho potenciál.

Kde odpad končí

Doktorka Alison Stowell, riaditeľka Centra pre udržateľnosť na Univerzite v Lancasteri, pripomína, že mnoho z elektronických prístrojov obsahuje škodlivé látky. „Napríklad, ak sa ľudia neunúvajú zaniesť do zberu použité batérie a len ich vyhodia do koša, s určitosťou tieto toxické látky znečisťujú skládky odpadov,“ hovorí.

Stowell kedysi pracovala pre IBM, no z korporátu odišla, aby sa venovala práve elektroodpadu a šírila osvetu o miestach, kde sa v obrovských množstvách kumuluje. Ako napríklad v hlavnom meste Ghany, kde ročne končia tisícky ton elektroodpadu z Európy a Spojených štátoch.

Nezriedka miestni tento odpad zapaľujú v snahe dostať z neho čo najviac vzácnych kovov, ako sú meď, hliník, zlato či platina.

Problém rýchlej módy musíme riešiť od seba.
Zazelenať sa už však chcú aj módne reťazce

Niektoré krajiny však začínajú uznávať dôležitosť správneho nakladania s elektroodpadom. Napríklad nemecká vláda v roku 2017 oznámila, že investuje 22,8 milióna dolárov do strediska na zber e-odpadu v Ghane s cieľom podporiť miestnu komunitu. Podobné zariadenia, ktoré často zahŕňajú aj zdravotné stredisko či futbalové ihrisko, pomáhajú oživiť tieto oblasti.

OSN preto vyzýva aj ďalšie krajiny, aby sa pridali a zaujímali, kde končí ich elektroodpad.

Pokoronové upratovanie

Práve počas koronavírusu sa spotreba domácností ešte zvýšila a narástla aj chuť ľudí online nakupovať veľké množstvo vecí, poznamenáva Alison Stowell.

Na druhej strane, práve teraz môže byť vhodný čas na to, aby sme s elektroodpadom niečo urobili. Až 60 percent britských domácností sa počas pandémie pustilo do jarného upratovania a objavilo viacero prachom zapadnutých „pokladov“, ukazujú dáta od Material Focus.

Diéta pre rok 2050: Aby nás planéta dokázala uživiť,
budeme musieť zmeniť spôsob, akým sa stravujeme

Niektoré rodiny si berú k srdcu odporúčania britskej neziskovky. „S rodinou sme sa rozhodli, že vypraceme povalu a elektroniku, ktorú nájdeme, zanesieme na recykláciu,“ hovorí dnes Liz Piggott.

„Ľudia si začínajú postupne uvedomovať, aké dôležité je triediť elektoodpad. Niekedy stačí iba zmeniť správanie, potom sa pridajú ďalší a dokopy môžeme toho zmeniť naozaj veľa,“ uzatvára výkonný riaditeľ neziskovej organizácie Scott Butler.

Ako triediť elektroodpad na Slovensku?

Aj na Slovensku je viacero možností, ako vieme triediť elektroodpad. Staré batérie môžete odovzdať vo vybraných supermarketoch alebo maloobchodných prevádzkach. Nabudúce, keď pôjdete na nákup potravín a drogérie, zoberte so sebou aj použité batérie, ktoré v obchode vyhodíte do pripravených nádob. Väčšinou sa nachádzajú pri východe z obchodu.

Mobily a príslušenstvo môžete odovzdať v predajniach, kde ste túto elektroniku kúpili, rovnako tak urobíte aj s inými starými spotrebičmi. Veľké spotrebiče, ako práčky, televízory či chladničky, sa vracajú spôsobom výmeny starý kus za nový kus. Ak teda do domácnosti plánujete priniesť nový spotrebič, pred jeho kúpou odovzdajte predajni ten, ktorý chcete nahradiť. Predajňa musí takýto spotrebič prijať bezplatne.

Alternatívou môžu byť aj iné zbery starých elektospotrebičov – napríklad mobilný zber, ktorý zvyčajne raz ročne ponúkajú mestá a obce, či zberný dvor, v ktorom po predložení občianskeho preukazu bezplatne príjmu použitý spotrebič.

Prispievateľ David Vetter píše pre Forbes o energetike a trvalej udržateľnosti.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?