24. januára 2019

Aj keď ľudí by mal pri možnostiach investovania zaujímať najmä časový horizont a riziko, ktoré sú ochotní podstúpiť, istú úlohu zohráva aj obdobie. Forbes sa finančných analytikov pýtal, akým investíciám praje rok 2019.

Podielové fondy

Ako sme vysvetlili v jednom z našich predchádzajúcich článkov, programy pravidelného investovania do podielových fondov sú najdostupnejšou možnosťou a sú vhodné aj pre ľudí, ktorí s investovaním začínajú. Sú konzervatívnejšie, keďže suma, ktorú do nich vložíte, sa rozdelí do viacerých spoločností, čím rozložíte svoje riziko.

A keďže podľa riaditeľa portálu Finančný Kompas Maroša Ovčarika praje aktuálna situácia pravidelným investíciám, práve podielové, prípadne indexové fondy sú na to ako stvorené. „Moja osobná preferencia je americký akciový trh, pretože má väčšiu šancu sa rýchlejšie zotaviť z prípadnej recesie, prípadne vyhnúť sa väčšej recesii majú vyspelé ekonomiky, ako je USA. Okrem toho ide o ekonomiku, ktorá je diverzifikovaná naprieč sektormi aj naprieč jednotlivými regiónmi sveta,“ vysvetľuje Ovčarik.

V priemere vieme ušetriť 20 eur mesačne. 4 možnosti, ako lepšie speňažiť aj takú malú sumu

Pri vstupe do podielového fondu si však slovenský investor musí dať pozor na to, či je registrovaný na burze. „Mnoho z nich registrovaných nie je, čo je samo o sebe v poriadku, avšak slovenskí investori musia výnosy z investícií potom zdaniť,“ vysvetľuje analytička Finlord Eva Mahdalová. Pri burzovo obchodovaných cenných papieroch však po splnení ročného časového testu dane z výnosu neplatíte.

Akcie na rozvíjajúcich sa trhoch

Všeobecne do akcií sa podľa analytikov oplatí investovať nie len teraz, ale každý rok. Oplatí sa to však najmä vtedy, ak tieto peniaze nepotrebujete minimálne sedem rokov. Spravidla čím dlhší časový horizont si nastavíte, tým väčšiu návratnosť môžete očakávať.

Mahdalová ako príklad uvádza obdobie Veľkej depresie, najhoršiu finančnú krízu, ktorá sa odohrala v roku 1929. „Aj keby ste si nakúpili akcie presne v deň pádu a držali ich 30 rokov, tak by ste vygenerovali priemerné ročné zhodnotenie na úrovni 4,5 %,“ hovorí. Ak by sme pracovali s investičným horizontom 40 rokov, v takom prípade by bol i ten najhorší výnos akcií nad 6 % ročne.

Do čoho investujú bohatí Slováci: Na muške majú umenie, hodinky aj vzácne mince

Pánis v roku 2019 odporúča investovať najmä do akcií rozvíjajúcich sa trhov (Indonézia, India, Čína, juhovýchodná Ázia), kde očakáva dvojcifernú návratnosť. „Ekonomiky týchto krajín výrazne nespomaľujú, neprehrievajú sa a inflácia je tam na päťročných minimách, navyše robia dobrú hospodársku politiku a tieto akcie sú celkom lacné, v absolútnom vyjadrení aj relatívne napríklad k americkým,“ hovorí.

Slovenské korporátne dlhopisy

Tento typ dlhopisov je akýmsi medzistupňom medzi konzervatívnym sporením a klasickým investovaním. Ich výhodou je, že oproti iným investičným možnostiam ponúkajú atraktívny výnos aj napriek nízkemu riziku. Podľa Pánisa dlhopisy firiem u nás nekolíšu ako tie, ktoré sú obchodované na svetových trhoch, keďže väčšina investorov s nimi neobchoduje a drží si ich až do doby ich splatnosti.

Penta skúsi financovanie nemocnice po novom. Investorom môže byť ktokoľvek

Výnos z tejto investície sa zdaňuje, no aj napriek tomu sa do nich Slovákom podľa Mahdalovej vyplatí. „Pri firemných dlhopisoch by však mali byť investori obozretní a najprv by mali mať danú spoločnosť starostlivo zanalyzovanú,“ dodáva.

Otázne zlato

Ako upozorňujú analytici, v poslednej dobe sa na nás odvšadiaľ valia informácie o ekonomickom spomaľovaní, obchodných vojnách, brexite a podobne, čo využívajú predovšetkým predajcovia zlata. To v súčasnosti prikupuje aj viacero centrálnych bánk s cieľom vyhnúť sa politickému riziku pri držbe dolára. Aj preto sa vynárajú otázky, či sa táto možnosť investične oplatí. Podľa Pánisa by sa mala cena zlata odraziť nad 1300-dolárovú hladinu a doručiť zhruba päťpercentný výnos, no Mahdalová upozorňuje, že predchádzajúce možnosti investovania sú výhodnejšie.

„Zlato samo o sebe nemá produkčné schopnosti a tým pádom nenesie žiadny úrokový alebo dividendový výnos, čiže nemôže dosahovať takú výkonnosť ako napríklad akcie,“ vraví a upozorňuje na dáta pozbierané od roku 1940 do konca roku 2018. V tomto období sa akcie zhodnotili kumulatívne o 356 471 %, nehnuteľnosti o 147 005 %, zlato o 3 607 % a dlhopisy o 1035 %.

Hlavná foto: unsplash