11. septembra 2018

74 % Slovákov vie z rodinného rozpočtu ušetriť minimálne 20 eur, no aj napriek tomu viac ako polovica ľudí neinvestuje a nezhodnocuje svoje peniaze. Myslia si, že na to nemajú prostriedky a investovaniu nerozumejú, ukázal prieskum UnicreditBank. Forbes preto zostavil možnosti, kam odložiť 20 eur mesačne a v spolupráci s analytikom vysvetľuje, kde sa to oplatí.

Pre mnohých ľudí je prvou možnosťou sporiaci účet či vkladná knižka. Tieto bežné bankové produkty však nie sú charakterizované ako investícia, ale ako sporenie, a ak chcete zarobiť, vloženie peňazí sa vám tu podľa riaditeľa portálu Finančný Kompas Maroša Ovčarika nevyplatí.

Ako zafinancovať svoj biznis nápad? 6 možností pre podnikateľov

„Úrokové sadzby sú blízke nule a ide skôr len o akumulovanie peňazí, aby k nim človek nemal prístup ako k bežnému účtu,“ vysvetľuje. Kam teda vložiť peniaze?

Množstvo voľných peňazí, ktoré by ľudia mohli investovať mesačne 

Reklama

(zdroj: UnicreditBank)

 

Podielové fondy

Programy pravidelného investovania do podielových fondov sú najdostupnejšou možnosťou a sú vhodné aj pre ľudí, ktorí s investovaním začínajú.

Peniaze tu sú podľa Ovčarika zhodnotené omnoho zaujímavejšie ako pri klasickom sporení, dlhodobý výnos sa môže pohybovať na úrovni 4-6 percent ročne. 20 eur mesačne vám môže v horizonte desiatich rokov priniesť 700 eur na výnosoch. A čím dlhší je časový horizont, ktorý zvolíte, tým vyššie  môžu byť vaše výnosy.

V podielovom fonde ide o kolektívne investovanie – vaše peniaze investuje manažér fondu spolu s peniazmi iných ľudí do viacerých akcií alebo dlhopisov. Suma, ktorú tam vložíte, sa teda rozdelí do viacerých spoločností a rozložíte tak svoje riziko.

„Ak by akcie niektorej spoločnosti napríklad výraznejšie poklesli, ostatné spoločnosti v portfóliu podielového fondu vám to môžu vykryť,“ vysvetľuje. Výber podielových fondov je široký a ľudia si dnes môžu vybrať z vyše päťstovky možností.

 Prečo Slováci neinvestujú?

(zdroj: UnicreditBank)

 

 Akcie

Do akcií kupovaných napriamo sa oplatí investovať vtedy, ak nie ste začínajúci investor, sledujete finančné trhy a sám im rozumiete. Zároveň by ste mali mať k dispozícii dlhší časový horizont. Pretože akcie kolíšu. Pokiaľ však máte k dispozícii dlhší časový horizont, ideálne 7 a viac rokov, môžu byť zaujímavou voľbou a priniesť nadštandardný výnos.

Obchodníka s cennými papiermi si môžete nájsť aj online, Ovčarik ale začiatočníkom odporúča využiť služby banky.

 Investičné životné poistenie

Pri tomto type sa spája investovanie s poistením. Mesačne zaplatíte určitú sumu, z ktorej časť kryje vami vybrané riziká, napríklad smrť či invaliditu a druhá časť ide na investovanie. Tento typ je oproti podielovým fondom menej flexibilný, no ponúka iné výhody. Napríklad daňovú výhodu alebo výhodné ceny poistenia.

Ich lesk je oslnivý, no majú aj krvavú stopu. Investičný potenciál diamantu poľavuje

Reklama

„Musíte sa zaviazať posielať každý mesiac dohodnutú pravidelnú čiastku. Nemalo by sa stať, že niektorý mesiac platba nebude uhradená. To ale môže byť pre niektorých aj výhoda, pretože ak nemusím, často nepošlem. Tato forma tvorby kapitálu patrí vo svete k veľmi obľúbeným. Pri podielových fondoch je to voľnejšie. Podmienky zvyčajne umožňujú vynechať mesačné platby,“ hovorí Ovčarik.

Stavebné sporenie

Tento typ investovania je podľa experta výhodný kvôli štátnej prémii. Keď naň v priebehu roka vložíte 1327,80 eur, získate prémiu 66,39 eur. Ak však máte k dispozícii len 20 eur mesačne, teda za rok sa vám na sporení nenazbiera potrebná suma, dostanete z nej alikvotnú časť. Okrem prémie sa vám suma zhodnocuje úrokovou sadzbou (zvyčajne 0,1 až 1 percento). So stavebným sporením sú však spojené aj poplatky, na ktoré sa treba pýtať.

Hlavná foto: Pexels