8. augusta 2018

Sú tajomné a ich podmanivá žiarivosť budí v ľuďoch majetnícke sklony. Hoci je diamant len kameň, má moc, ktorá je pre mnohých neodolateľná. Jeho hlavná výhoda je v tom, že prakticky vo „vrecku“ môžete mať obrovskú finančnú hodnotu bez toho, aby o tom niekto vedel. No diamanty majú aj krvavú stopu, keď vojnové konflikty či teroristické organizácie čerpali prostriedky práve z nich. Aby sa však drahokam stal investičným, musí byť dodržané zásadné pravidlo – výhodná kúpa. Za posledné roky cena diamantov na burze klesá, je teda diamant skutočne dobrou investíciou?

Pred pár rokmi sa Slovenskom prehnala vlna investovania do diamantov. Neskúsení investori sa púšťali do nákupov bez potrebných znalostí, a tak často podľa znalca Martina Mikuša z Mikuš Diamonds nakúpili diamanty aj za dvojnásobné ceny. Mikuš zároveň upozorňuje, že za posledné roky došlo k výraznému poklesu cien diamantov.

Rodinní odborníci na drahokamy. Šperky Mikušovcov stoja tisícky eur

Preto, ak dnes prídu niektorí majitelia vzácneho kameňa za znalcom, aby im ocenil ich diamant, odchádzajú sklamaní. „Prídu k nám ľudia, ktorí nakúpili kamene a chcú ich predať. My im povieme, ako sa to pohybuje na trhu a sú zaskočení, že cena tak strašne klesla. Rozdiel pritom nie je 20 alebo 30 percent, ale 70 percent, a tak cena zase neklesla,“ vraví znalec. „Problém je v tom, že kúpili diamant takmer za dvojnásobok toho, za čo ho kúpiť mali. Ľudia sa nepýtali, nepreverovali si veci a nakupovali strašne draho.“

Podľa brokera Borisa Tomčiaka, analytika zo spoločnosti Colosseum, cena diamantov klesá od roka 2011, ktorý bol pre diamantové spoločnosti veľmi úspešný. Ceny drahokamov dosiahli rekordné hodnoty. „Za posledné štyri roky sa cena znížila v priemere o pätinu. A nedá sa vylúčiť ďalšie zlacňovanie.“ Nezávislý analytik trhu s drahými kameňmi Paul Zimnisky naopak očakáva, že cena diamantov by tento rok mohla stúpnuť aj o viac ako 4 percentá a do roku 2021 by mohlo ísť o nárast až o 10 percent.

Diamanty majú v klenostníctve nenahraditeľné miesto. Foto: Pixabay.com

Kúpiť veľa, čakať menej

Aké má kúpa diamantu vlastne výhody? V porovnaní s nehnuteľnosťami ako investíciou si podľa Mikuša diamanty nevyžadujú údržbu a úplne zásadnou vlastnosťou je ich anonymná držba či jednoduchá prenosnosť. Dokonca podľa neho človek ani nemusí mať na úschovu diamantu drahý trezor. Stačí zdravý rozum. Ak majiteľ diamant umiestni v prenajatom trezore v nejakej spoločnosti, automaticky prichádza o jednu z jeho výhod – teda že ho má pri sebe a môže ho kedykoľvek použiť či premiestniť.

Hľadali sme diamanty slovenského biznisu. Zažiaril Innovatrics

„Problematický je však spätný predaj diamantov obchodníkovi. Bežným investorom sa teda ich nákup nedá odporučiť za žiadnych okolností,“ hovorí Tomčiak.

Aj Martin Mikuš vysvetľuje, že investor by v prípade diamantov nemal počítať s bezprostredným výnosom. „Dobrá investícia je to pre vás vtedy, ak dnes do toho dáte 1 a počítate s tým, že si z toho vyberiete 0,8. Klienti zostali zaskočení, ako to myslím. Na jednej strane počítam, že to nemusí byť bezprostredný výnos, ale na druhej strane viete, že to bude vždy vec, ktorú môžete mať so sebou,“ prízvukuje Mikuš.

Vývoj indexu ceny surových diamantov. Metodológia výpočtu indexu dostupná tu.  Foto: paulzimnisky.com

Nekupovať mačku vo vreci

Martin Mikuš má pre ľudí, ktorí chcú nakupovať diamanty radu – treba si dať pozor a výhodne nakúpiť. „Overte si to v desiatich zdrojoch a kúpte ho tam, kde je najnižšia cena,“ vraví Mikuš, pričom pripomína, že je potrebné poznať parametre kameňa, ktorý vlastníme, alebo máme záujem ho kúpiť.

Diamanty sú pre Mikušovcov vášňou, prácou aj koníčkom. Foto: Archív Mikuš Diamonds

„Zabezpečiť samotný kameň  nie je ani taký problém, ale je podstatné, a to môže trvať, nájsť ho za dobrých podmienok, lebo ich nie je už tak veľa,“ vraví Mikuš, ktorý sa spolu so svojím otcom zúčastňuje najstaršej diamantovej burzy v Antverpách. „Vieme ten kameň nájsť, ale ide o to, aby sme v tom čase, keď máme klienta, dohodli zmysluplnú cenu. Hodnota diamantu sa určí dražením a cena sa môže zdesaťnásobiť,“ vysvetľuje diamantový znalec.

Z toho, že sú Mikušovci členmi diamantovej burzy plynú pre ich klientov viaceré výhody. „ Ak chcete nakupovať kamene, viete ich tak reálne nakúpiť za najlepších podmienok. A viete ich zohnať ďaleko rýchlejšie a ľahšie, ako keby ste nemali prístup do komunity, ktorá na burze je.“ Burza je tiež veľkým garantom, že členovia nemusia po vlastnej línii zabezpečovať kontrolu, ale vedia, že nakupujú zo zdroja, kde už diamanty museli preveriť.

Cena diamantov na burze síce roky klesá, no ich opojná krása nie. S tým súhlasí aj broker. „Diamanty sú skôr určené pre milovníkov krásnych vecí, ktorým nevadí, že cena nerastie, prípadne i klesá,“ uzatvára Boris Tomčiak.

Krvavé diamanty

Práve ľahká prenosnosť diamantov a možnosť mať v malom objeme obrovskú finančnú hodnotu dostáva kamene do krvavého tieňa. Keď v roku 1998 zablokovali banky účty teroristickej organizácii Al-Káida, podržali ich nažive práve diamanty, ktoré sú spájané aj s militantnou organizáciou Hizballáh. A diamantami platila v Angole počas občianskej vojny v rokoch 1992 až 1998 za zbrane a muníciu tiež protivládna organizácia UNITA, pričom prepojení občianskych vojen a diamantov na africkom kontinente možno nájsť oveľa viac.

Krvavý diamant je označenie pre diamant, ktorý sa ťaží v oblasti kontrolovanej protivládnymi silami a ktorý sa používa na financovanie vojenských zásahov proti legitímnej vláde.

Najviac diamantov sa dnes vyťaží v Rusku (35 %), Kanade (22 %) a Botswane (14 %), kde sú bane najbohatšie na drahokamy.

Hlavná foto: Cenu diamantov si treba ešte pred kúpou overiť z viacerých zdrojov. Foto: TASR/AP